Některé barvy v nás evokují pocit tepla a jiné zase chladu. Světlé barvy místnost zvětšují a tmavé ji díky optickému klamu naopak zmenší. Jednotlivé barvy na nás působí, ovlivňují naši psychiku a podporují aktivitu, nebo nás naopak utlumují a uklidňují. Mohou nás i znervózňovat a unavovat.
Základní pravidla při využití barev
Psychologie barev se nejčastěji využívá při malování stěn. Syté a teplé barvy ve frekventovaných místnostech povzbuzují činorodost. Pro uvolnění a klid, jako je barva do ložnice, volte jemné, pastelové a chladivé odstíny. Tmavé, syté a teplé barvy místnost opticky zmenší a sníží strop. Světlé a studené barvy prostor zvětší. Nízký strop zvedne bílá a světlejší odstíny než na stěnách. Méně slunné pokoje orientované na sever zahřejí teplé tóny, ty směrem na jih a jihozápad ochladí studené.
Teplé barvy povzbudí a dodají energii
Teplé barvy volte v tam, kde jste aktivní a činorodí. Do obývacího pokoje, ale i dětského, pracovny nebo kuchyně. Dodají optimismus i radost, navodí pocit tepla a hodí se do místností situovaných na sever.
- Žlutá je barva slunce a rozjasní vám den, zlepší náladu, přinese radost, povzbudí, aktivizuje myšlení a dodá energii. Flegmatik potřebuje barvami prohřát a získat energii.
- Oranžová vás zahřeje a rozradostní podobně jako žlutá. Je barvou dobré nálady, pohody a vyrovnanosti. Zvyšuje hřejivost a útulnost každého pokoje.
- Červená probouzí vášeň, chuť k jídlu i životní sílu a energii. Je velmi aktivní, ale pro řadu lidí je na velké ploše poněkud agresivní. Cholerik nesnese červeně vymalované místnosti. Začne mu být horko, dostane vztek nebo znervózní.
Chladivé barvy uklidňují a podpoří relaxaci
Chladnější barvy zvolte tam, kde chcete odpočívat a relaxovat. Vhodné jsou i do jižních místností nebo tam, kde chceme vzbudit dojem většího prostoru a vzdušnosti.
- Zelená vám vrátí duševní rovnováhu, uklidní vás a povzbudí chuť k jídlu. Je barvou přírody, ale i růstu. Může podpořit růst duchovní, karierní nebo třeba podpořit soudržnost rodiny.
- Modrá barva velmi dobře zklidňuje mysl a tím i tělo. Dobře vás zrelaxuje a připraví na kreativní práci. Modrá barva se například hodí do koupelny.
- Fialová je duchovní barva plná spirituality, odstín lila a modrofialová působí tajemně, posiluje mysl a podporuje soustředění.
- Vínová, bordó, purpurová či červenofialová barva aktivuje vnitřní sílu, dokonce dokáže zvýšit sexuální aktivitu.
Neutrální barvy v interiér
- Bílá je nestárnoucí barvou čistoty, svobody a harmonie. Zesiluje vlastnosti ostatních barev, dodává jim jas a světlost. Podle Feng – shui je to stále nejvhodnější barva do kuchyně.
- Šedá je barvou nadčasové elegance. Aby nebyla poněkud chladná a neosobní, kombinuje se s jinou barvou.
- Hnědá symbolizuje Zemi, domov, jistotu, stabilitu, útulnost a pocit bezpečí. Navozuje pocit tepla ve všech odstínech, od krémové, béžové či medové až po barvu hořké čokolády. V současností je in hnědá koupelna s bílými doplňky, díky těmto neutrálním barvám uděláme z koupelny oázu klidu a pohody. Nezapomeňte na doplňky ideálně ze dřeva nebo dalších přírodních materiálů (juta, bambus atd.).
- Černá v nás vyvolává smutek, ponurost či pocit prázdnoty, proto ji používejte obezřetně, spíše jako doplňkovou barvu.
Pocitové dělení barev
Rozlišujeme 3 základní barvy, tedy červenou, modrou a žlutou. Ostatní odstíny vznikají jejich mícháním. Světlé barvy, jemně modrá, bílá či šedá jsou vzdušné barvy větru. Modrá všech odstínů včetně tyrkysové, křišťálová a stříbrná jsou barvy vody. S elementem země se pojí odstíny zelené, hnědé a okrové. Oheň je symbol pohybu se směsí červené, oranžové, žluté a dokonce černé.
Míchání barev, jak na to?
Pokud nechcete využít služeb míchacího centra, můžete si barvy namíchat doma sami. Míchání základních barev a vytvoření různých odstínů má svá pravidla a přesný postup, který je třeba dodržet.
Při míchání určitého barevného odstínu vám pomůže barevný kruh, podle které se můžete orientovat.
Základní barvy, které nelze namíchat
Ve středu kruhu jsou primární neboli základní barvy. Základní barvy jsou modrá, žlutá a červená. Tyto barvy je nutné koupit v obchodě, protože nejdou namíchat. Tyto základní barvy je možné tónovat do požadovaných světlejších či tmavších odstínů, většinou se k tomu používá bílá a černá barva.
Sekundární barvy, které vzniknou smícháním ze základních barev
Kolem těchto základních barev jsou sekundární barvy, které vzniknou smícháním dvou barev ze základních.
- Smícháním modré a žluté dostanete zelenou barvu. Čím více přidáte žluté barvy, tím bude zelená světlejší, pokud přidáte více modré barvy, tím tmavší a chladnější odstín zelené dostanete.
- Smícháním modré a červené dostanete fialovou barvu. Červenou barvu přidávejte do modré, tím se vytvoří fialová barva. Postupně přidávejte červenou barvu do modré, abyste lépe korigovali tón výsledného odstínu. Pokud smícháte ve stejném poměru obě dvě barvy, dostanete tmavě fialovou barvu.
- Smícháním žluté a červené dostaneme oranžovou barvu. Pokud chcete světle oranžovou až broskvovou, tak k oranžové přidejte bílou barvu. Tmavě oranžovou barvu docílíte přidáním pár kapek černé nebo modré barvy. Tlumenou oranžovou vytvoříte smícháním bílé a černé nebo modré barvy.
Terciální barvy neboli terciální triáda
Terciální barvy jsou barvy, které vzniknou smícháním základních barev a nejbližší sekundární barvy. Například mezi žlutou (základní) barvou a oranžovou (sekundární) vznikne terciární barva žlutooranžová. Dále mohou vzniknout barvy jako červenooranžová a modrofialová nebo žlutooranžová, červenofialová a modrozelená.
Jak míchat jednotlivé barvy a odstíny barev?
- Jak namíchat hnědou barvu? Smíchejte zelenou, červenou a žlutou, případně okrovou barvu, tím získáte hnědou barvu.
- Jak namíchat červenou a vínovou barvu? Červená barva patří mezi základní barvy, a proto ji není možné namíchat. A jak namíchat vínovou? Přidejte základní červenou barvu a přidejte díl modré, tím získáte temnou fialovou. Pozor, protože odstínu vínové nedosáhnete, pokud použijete královsky modrou, spíše takovou ušpiněnou fialovou. Místo toho zvolte modrou barvu s kapkou zelené. Sytost vínové pak budete moci regulovat. Pro tmavou barvu přidejte kapku černé.
- Jak namíchat modrou barvu? Modrá barva je základní a nelze ji namíchat. je možné regulovat její odstín. Pokud chcete modrou ztmavit, přidejte trošku červené a žluté barvy.
- Jak namíchat tyrkysovou barvu? Musíte smíchat modrou a žlutou. Malíři doporučují postupně přimíchávat tyto barvy do bílého základu. Čím více přidáte bílé, tím bude výsledný odstín světlejší. Přesný poměr modré a žluté je nutné vždy vyzkoušet, správně je, větší podíl modré a menší díl žluté.
- Jak namíchat okrovou barvu? Budete k tomu potřebovat velké množství žluté, kapku červené a malou kapku modré barvy.
- Jak namíchat šedou? Smíchání bílé a černé vznikne šedá. Podle intenzity přidávejte po kapkách černou, pokud chcete světle šedou, stačí přidat více bílé barvy.
- Jak namíchat khaki? Smíchejte barvu okrovou, červenohnědou a černou. Díly jednotlivých barev si musíte vyzkoušet.
Barevná škála odstínů jednotlivých barev je nekonečná, barvy při míchání používejte s citem.
Nejčastější otázky a odpovědi
Smícháním modré a žluté dostanete zelenou barvu. Čím více přidáte žluté barvy, tím bude zelená světlejší, pokud přidáte více modré barvy, tím tmavší a chladnější odstín zelené dostanete.
Musíte smíchat modrou a žlutou. Malíři doporučují postupně přimíchávat tyto barvy do bílého základu. Čím více přidáte bílé, tím bude výsledný odstín světlejší. Přesný poměr modré a žluté je nutné vždy vyzkoušet, správně je, větší podíl modré a menší díl žluté.
Neutrální barvy v interiéru navozují příjemné pocity. Mezi nejčastější a neoblíbenější barvy patří bílá, šedá, hnědá a černá.
Teplé barvy volte v interiéru tam, kde jste aktivní a činorodí. Barva jako žlutá, oranžová nebo červená dodají optimismus, radost a navodí pocit tepla.