Jak vyčistit podlahu od různých skvrn

Milujete dokonale vyleštěnou podlahu? V následujících řádcích vám poradíme, jak podlahu dokonale vyčistit a dát jí lesk. Důležité je, z čeho jsou podlahy vyrobeny a každý materiál si při čištění podlah zaslouží zcela jinou péči.

Pozor na chemikálie

Vyhněte se také agresivním abrazivním a chemickým přípravkům, které mohou podlahu nenávratně poškodit. Skvrny, které se těžce odstraňují, zkuste vyčistit pomocí domácích prostředků, malého množství lihu nebo acetonu

Babské rady a domácí prostředky na čištění podlah 

Skvělým pomocníkem je ocet, který pohltí pachy, desinfikuje, odstraní mastnotu a skvrny na podlaze. Jeho charakteristický odér vyprchá během chvilky. Nepoužívejte ho, stejně jako citron, na mramorové a dřevěné podlahy, které by mohl nenávratně poškodit. Odmastit podlahu vám pomůže jedlá soda.  

Jak vyčistit dřevěné parkety a podlahy

Dřevěné parkety a podlahy vysajte vysavačem s měkkým kartáčem, aby nedošlo k poškrábání povrchu. Pokračujte vlhkým hadříkem s pár kapkami čističe parket a vyždímejte z něj přebytečnou vodu. Občas povrch naleštěte speciálním voskem nebo hadříkem s pár kapkami olivového oleje.

renovace-parket

Jak vyčistit mramorovou podlahu 

Mramor je drahý kámen s puncem luxusu. Jeho povrch se nesnese s kyselými kapalinami jako je ocet a citron. Čistěte je pouze pomocí roztoku z marseillského mýdla a vody a jemného hadříku z mikrovlákna nebo přípravkem na mramor. Pro lesk mramoru naleštěte povrch hadříkem s pár kapkami lněného oleje, anebo Na povrch naneste houbou roztok z prášku z pemzy a vody, otřete a osušte.

Jak vyčistit kamennou podlahu 

Kameninové podlahy jsou průmyslově vyráběny a mají snadnou péči a údržbu. Použijte domácí prostředek na bázi vody a marseillského mýdla nebo octa. Pokud na podlaze zůstávají šmouhy, připravte si roztok teplé vody a hydrogenuhličitanu, který naneste houbou a vysušte hadříkem z mikrovlákna.

parketcentrum_cz_podlahy_PR

Jak čistit laminátovou podlahu 

Laminátové podlahy můžete podobně jako kámen čistit prostředkem na bázi vody a marseillského mýdla nebo octa. Povrch vyleštěte hadříkem z mikrovlákna.

Jak čistit plovoucí podlahu, aby se leskla 

U plovoucí podlahy dodržte pravidlo, čím méně vody, tím lépe. Než budete podlahu stírat, mop pořádně vyždímejte. Zvolte vhodný čistícího prostředek speciálně na plovoucí podlahy, který na povrchu zajistí potřebný lesk

Parní čištění a čištění spár i skvrn

Občas důkladně vydezinfikujte a vyčistěte podlahy parním čističem. Pravidelně pomocí houby a speciálního čisticího prostředku vyčistěte spáry. Mezi osvědčené babské rady patří jedlá soda a peroxid vodíku, které bělí spáry a odstraní skvrny, ať už po malování, od lepidla nebo mastnoty a oleje.

Pár pravidel pro správné čištění podlah

Vyberte si vzhledem k materiálu podlahy ty správné produkty. Pro každý materiál vždy existuje specifický produkt, díky kterému docílíte toho nejlepšího efektu. Vždy se snažte používat přírodní alternativy, jako je marseillské mýdlo, ocet a jedlá soda. Požádejte o radu prodejce nebo výrobce podlah a ptejte se odborníků, jaký způsob ošetřování povrchu doporučují. Vyhnete se případnému poškození.  

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *