Jak vybrat digestoř? Praktické rady a tipy

Digestoř je praktická v každé kuchyni, kde se často vaří a peče. Eliminuje výpary a nepříjemné pachy vznikající při přípravách pokrmů. Jaký zvolit odsavač par, jaké jsou mezi nimi rozdíly a podle čeho je vybírat?

Důvody, proč si pořídit digestoř

Odsavač par zajišťuje cirkulaci a filtraci vzduchu v místnosti. Odstraněním výparů se zbavíte nepříjemných pachů i nadbytečné vlhkosti a předejdete vzniku plísní. Nebudete muset tak často malovat a barva v kuchyni na stěnách déle vydrží pěkná. Digestoře jsou zajímavým designovým prvkem poskytujícím osvětlení varné desky. Důležitým kritériem je způsob odsávání, které je odtahové nebo recirkulační.

Odtahová digestoř

Vysoce výkonné, efektivní a cenově výhodné spotřebiče. Odsávání par a pachů z místnosti probíhá přes odtahové potrubí ven z budovy. Délka potrubí nesmí přesáhnout 3 metry. Musí být vybavena zpětnou klapkou, která zamezí návratu nepříjemných pachů a vlhkosti. Je nutné je napojit na komín nebo větrací šachtu.

Recirkulační digestoř

Vhodné do místností, kde není možnost napojení na komín nebo větrací šachtu. Bezodtahové digestoře jsou vybaveny recirkulačním systémem. Vzduch je vtažen dovnitř, pročištěn filtrem a vrácen zpět do místnosti. Jde o prostorově méně náročné odsavače vhodné do malých kuchyní. Mají však nižší výkon, hlučnější provoz a počítejte i s nutností pravidelné výměny uhlíkového filtru.

Kombinovaná digestoř

Kombinované odsavače par nabízí kombinaci odtahu a recirkulace. Jednoduchým přepnutím si můžete vybrat, jak budou pachy a pára odsávány z kuchyně.

Zdroj: cz.asko.com

Komínová digestoř

Nejpoužívanější a výkonný odsavač par vhodný do větších kuchyní, kde lze zajistit odtah vzduchu ven z místnosti komínem či větrací šachtou. Dává se na zeď za varnou desku či sporák. Komínová digestoř má větší nároky na prostor, vyšší spotřebu energie i pořizovací cenu a je nutný odtah ven z kuchyně.

Ostrůvková digestoř

Ostrůvková digestoř se připevní ke stropu nad ostrůvek s varnou deskou. Nosnost stropu musí být dostačující. Výkonný spotřebič se hodí i do velkých kuchyní a stane se dominantou kuchyně. Nevýhodou ostrůvkových odsavačů par jsou větší rozměry, složitější instalace, nároky na nosnost stropu a vyšší pořizovací cena.

Vestavná digestoř

Vestavné odsavače par se hodí do středních kuchyní. Po zabudování do kuchyňské skříňky nad sporákem či varnou deskou jsou prakticky neviditelné. Kvůli omezenému místu mají v porovnání s komínovými a ostrůvkovými odsavači par o něco nižší výkon. Nenaruší však vzhled kuchyně.

Podstavná digestoř

Nenápadná a vysoce funkční podstavná neboli podvěsná digestoř je malá a vhodná do menších kuchyní. Snadno se instaluje pod skříňku nebo volně nad varnou desku. Má dobrý poměr cena a výkon, pro větší kuchyně má malý výkon.

Výsuvná digestoř

Praktický typ odsavače par je vybavený vysouvacím panelem. Při jeho vytažení dochází k aktivaci spotřebiče a zasunutím k vypnutí. Díky kompaktním rozměrům je vhodná do menších kuchyní a v zataženém stavu není prakticky vidět. Výsuvné digestoře se instalují nad sporák či varnou desku pod kuchyňskou skříňku.

Svislá digestoř

Jedním z typů vestavných odsavačů par jsou i svislé digestoře. Instalují se přímo za sporák či varnou desku. Po aktivaci digestoře se vysune celý panel. V zataženém stavu si jí ani nevšimnete, na pracovní desce je vidět jen horní část a efektní používání jistě oceníte. Počítejte s vyšší cenou při pořizování zařízení kuchyně.

Digestoře zabudované ve varné desce

Výsuvná zabudovaná digestoř funguje na podobném principu jako výsuvné digestoře, spodní zabudovaná digestoř má odtah umístěný v desce a páry se odsávají pod kuchyňskou linku. I tady počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Výkon a energetická náročnost digestoře

Výkon určuje, kolik vzduchu je digestoř schopna odsát za určitý čas. Je udáván v metrech krychlových za hodinum3/h. Výkon odsavače se odvíjí od velikosti kuchyněobjemu prostoru. Výkon odsavače par má vliv na jeho energetickou náročnost. Čím větší výkon požadujete, tím vyšší bude spotřeba energie.

Šířka a výška digestoře

Při výběru se zaměřte na šířku, která by měla být stejná nebo větší než je šířka varné desky či sporáku. Klasické odsavače par jsou široké 60 a 90 cm, atypické 50 a 70 cm. Pozornost věnujte i výšce. U plynových varných desek a sporáků musí být vzdálenost mezi varnou plochou a odsavačem 75 cm, u elektrických ploten 65 cm.

Hmotnost digestoře

Hmotnost digestoře sledujte především u závěsných a komínových modelů. Před nákupem si zjistěte nosnost kuchyňské skříňky nebo stropu v kuchyni.

Hlučnost digestoře

Hlučnost roste společně s výkonem. Hlučnosti sledujte u malých kuchyní a těch propojených s obývákem. Hraniční hodnota při plném výkonu by měla být 58 dB.

Filtry

  • Uhlíkový filtr – zachycuje nepříjemné pachy, má omezenou životnost a je třeba ho pravidelně měnit cca každých 6 měsíců.
  • Tukový filtr – praktický filtr zachycuje mastnotu a tuky a při pravidelné výměně každé 3 měsíce zachytí až 90 % odpařeného tuku.
  • Kovový filtr – viditelný filtr ve spodní části digestoře, který lze mýt v myčce.

Ovládání digestoře

Digestoř lze ovládat klasickými tlačítky nebo dotykovými tlačítky s displejem. Některé mají dálkový ovladač pro dokonalý komfort při vaření.

Speciální funkce

  • Osvětlení – žárovky, ideálně LED, by měly být zakryty čirým krytem a směřovat kolmo na varnou desku.
  • Regulace odtahu par – nabízí většina digestoří, standardně 3 základní stupně, které lze dle potřeby regulovat.
  • Indikátor znečištění filtru – je součástí především u recirkulačních modelů, LED indikátory vás upozorní na nutnost vyčištění nebo výměny filtru.
  • Automatické odsávání – nejnovější modely jsou s čidlem automatického odsávání, které spustí digestoř při vyšším množství par.
  • Doběhový systém – vzduch se bude čistit vzduch i po ukončení vaření a vypnutí digestoře pro odsátí zbylých par a pachů.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *