Výpadek elektřiny – Jak zjistit, kde nejde proud?

Víte, co může být příčinou výpadku elektřiny a kde získat informace o délce výpadku či odstávky? Zkuste se na tuto situaci připravit. Pokusíme se vám informace předat.

Místní výpadky elektřiny a přerušení dodávky elektřiny

Pokud se jedná o místní výpadek v bytě, kanceláři či budově, nejčastěji jde o vypnutý elektrický jistič, proudový chránič nebo přepálenou pojistku. Stačí vypojit ze sítě spotřebič, který způsobil její přetížení nebo zkrat a jistič znovu nahodit nebo vyměnit pojistku. Jestliže jde o přerušení dodávky elektřiny a výpadek trvá delší dobu, jedná o lokální či plošnou poruchu nebo o plánovanou odstávku.

Výpadky elektřiny aktuálně online

Je třeba se obrátit na telefonní poruchovou či zákaznickou linku příslušného distributora elektřiny. Pokud je přetížená, podívejte na internetové stránky distributora. Příčinou může být porucha v elektrárně nebo poškození či selhání přenosové soustavy. Rozsáhlý výpadek elektřiny se označuje jako blackout.

Povinnosti distributora při přerušení dodávky elektřiny

  • Plánované přerušení dodávky elektřiny z důvodu údržby distribuční sítě musí distribuční společnost zákazníkům oznámit 15 dní předem a může trvat maximálně 12 hodin v období duben až říjen nebo 8 hodin v období listopad až březen, pokud má trvání výpadku překročit 20 minut.
  • Neplánované přerušení dodávky elektřiny je povinna společnost obnovit do 18 hodin od přerušení, jinak může zákazník požadovat náhradu. V Praze může dojít k odstávce elektřiny dokonce maximálně na 12 hodin.

Kde najít informace o výpadcích elektrické energie

Standardně je odstávka oznamována způsobem v místě obvyklým, tedy hlášením místního rozhlasu, vyvěšením plakátů nebo na webových stránkách obce.

Jak se připravit na výpadky elektrické energie

  • průběžně kontrolujte stav příručních svítilen na baterie
  • mějte po ruce svíčky, petrolejky, sirky a zapalovač
  • mějte vždy nabitý mobil pro získání potřebných informací
  • pokud vaříte na elektrickém vařiči, mějte v zásobě i plynový kempinkový vařič

Výpadek elektřiny v Praze

V hlavním městě Praze a Roztokách u Prahy se o provoz elektrické distribuční sítě stará firma PREdistribuce, dceřiná společnost Pražské energetiky – PRE. Využijte bezplatnou linku 800 823 823 nebo ohlašovací formulář ne webu predistribuce.cz. Pro poruchy sítě s ohrožením života, je k dispozici telefonní linka 224 919 473.

Výpadek elektřiny v Brně  a JM kraji

Brně a Jihomoravském kraji je distributorem elektřiny firma EG.D a k dispozici je nonstop poruchová linka 800 22 55 77, email [email protected] a web egd.cz.

Výpadek elektřiny v Plzni, Karlových Varech, Ústí nad Labem a Kladně

Distributorem elektřiny v západních a severních Čechách je společnost ČEZ Distribuce. Platí to i pro střední Čechy s výjimkou Roztok u Prahy, takže i pro Kladno a okolí. K dispozici je web bezstavy.cz a poruchová linka 800 850 860.

Výpadek elektřiny v Hradci Králové, Pardubicích a České Třebové

Ve východních Čechách je výhradním distributorem elektřiny ČEZ Distribuce. V Hradci Králové, Pardubicích, Ústí nad Orlicí i České Třebové jsou k dispozici stránky bezstavy.cz a poruchová linka 800 850 860.

Výpadek elektřiny v Olomouci, Ostravě a Frýdku Místku

ČEZ Distribuce je distributorem v severní části Moravy a Slezska. V Ostravě, Frýdku Místku i Olomouci získáte informace o poruchách na webu bezstavy.cz nebo na čísle 800 850 860.

Výpadek elektřiny ve Vsetíně

Okres Vsetín je jedinou výjimkou ve Zlínském kraji, kterou neobsluhuje EG.D ale ČEZ Distribuce. K dispozici je web bezstavy.cz a telefonní číslo 800 850 860.

Výpadek elektřiny v Českých Budějovicích, Uherském Hradišti, ve Zlíně a na Vysočině

Distributorem elektrické energie pro celý Jihočeský kraj, Vysočinu bez okresu Havlíčkův Brod, Prostějovsko a Zlínský kraj bez Vsetínska je společnost EG.D. K dispozici je linka 800 22 55 77 a web egd.cz.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *