Omyvatelná barva do bytu – kde a jak s ní pracovat?

Omyvatelná stěna vás možná při výmalbě vyjde na vyšší částku, ale rozhodně se vám vyplatí. A to zejména v případě, že máte děti nebo zvířata. Jak barvy fungují?

Omyvatelná barva na stěny se nanáší jako klasická. Můžete ji snadno udržovat v dobré kondici. Pokud si vyberete odstín, který se vám neomrzí, nemusíte dlouho malovat. Odolné barvy jsou buď otěruvzdorné, nebo omyvatelné.

  • Otěruvzdorná barva vám sice nezanechá šmouhy na oblečení, ale při styku s vodou se rozpíjí a rychle se poškodí.
  • Omyvatelné barva je přímo odolná proti vodě a při mytí se nepoškodí a hodí se zejména jako barva do kuchyně.

Kam se hodí omyvatelná barva na stěnu

Vzhledem k vyšší pořizovací ceně se celoplošné vymalování omyvatelnou barvu na stěnách prodraží, proto se využívá třeba v kuchyni nad kuchyňskou linkou, kolem spotřebičů a nad sporákem. Zkuste zkombinovat klasickou nebo otěruvzdornou barvu s omyvatelnou. Fleky od stříkajících potravin a mastné skvrny utřete mokrou houbičkou či hadříkem a u kvalitních omývatelných barev lze použít i saponát.

Pokud máte malé děti, můžete použít omyvatelnou barvu na stěny v dětském pokoji nebo v chodbě mezi místnostmi. Stačí vymalovat do výšky, kam děti dosáhnout. Náchylná místa na znečištění jsou ta, kde se opíráme třeba hlavou, nebo hledáme vypínače, ale i nad sedačkou s nižší opěrkou nebo nad postelí.

Jak pečovat o omyvatelné zdi

Na zdech se zachytává prach, proto pravidelně prachovkou omeťte i zdi. Jinak zdi tmavnou, tvoří se pavučiny a prach v místnosti vdechujete. Můžete je vysát vysavačem, látkovou násadou na delší tyči, smetákem anebo suchým mopem.

Otěruvzdorné barvy neomývejte vodou, ale vezměte suchou nebo jen jemně navlhčenou houbičku a špinavé místo jemně setřete, ale nedrhněte. Na omyvatelné barvy vezměte navlhčený hadr nebo houbičku a zdi jemně omyjte krouživými pohyby. Klidně použijte trochu saponát na nádobí a jemně setřete čistou mokrou houbičkou.

Aplikace a odstranění omyvatelné barvy

Nanášení je snadné a stejné jako u kterékoliv jiné barvy na stěnu. Nanášíte je štětcem i válečkem. I ona se však časem opotřebuje, třeba otíráním, častým umýváním a mechanickým poškozením. Použijte pak znovu stejnou barvu, která je s tou původní kompaktní, tedy značku a odstín dané barvy, zejména pro opravu poškozených částí.

Přemalování plochy jinou barvou ve stejné omyvatelné kvalitě je bezproblémové a můžete nanášet vrstvu na tu původní. Pokud chcete nanést klasickou malbu, omyvatelnou barvu seškrábejte a podklad napenetrujte. Malování klasickou barvou vás vyjde do 30 Kč za m2 a výmalba omyvatelnými barvami kolem 100 Kč za m2.

Bezbarvý povrchový lak na stěny

Pokud už jste vymalovali klasickou barvou, nezoufejte. Povrchový bezbarvý lak na stěny můžete natřít na jakoukoliv klasickou barvu. Každá vymalovaná stěna se může stát omyvatelnou. Využijete jej třeba do koupelny nebo kuchyně nad kuchyňskou linku. I toto se vyplatí. Nemusíte hodně let malovat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *