Jak namíchat okrovou barvu    

Okrová barva má nádech do zlata. Je to velmi univerzální a krásná barva, která se v interiéru skvěle vyjímá. Do zlatova zbarvená okrová barva je totiž dost světlá na to, aby přitahovala vaši pozornost, ale současně ji lze kombinovat s mnoha jinými odstíny.

Okrová barva

Okrová barva je vlastně světlý odstín hnědé barvy s nádechem do žluta, čímž dostane zlatavý nádech. Je tak trochu vizuálně nenápadná, i když umí přitáhnout vaši podobnost. Uplatní se v minimalistických prostorech, tradičních interiérech i mnoha dalších dekorativních stylech. Je oblíbená v módním průmyslu, výtvarném umění, bytovém designu i v přírodě.

Jak namíchat okrovou barvu

Pokud chcete namíchat okrovou barvu, budete k tomu potřebovat hodně žluté, kapku červené a maličkou kapku modré barvy. Začněte smícháním všech tří základních barev a získáte nahnědlou barvu, kterou budete zesvětlovat nebo ztmavovat a tím ji uděláte více teplou či studenou. Pokud bude výsledná barva spíše do zelena než do hněda, přidejte více červené.

Zesvětlení a ztmavení odstínu okrové barvy

Pokud potřebujete okrový odstín zesvětlovat, přidejte žlutou nebo bílou. Bílá současně trochu zchladí odstín, který lépe kryje. Žlutá ji zesvětlí a dá jí teplejší podtón. Ztmavit ji můžete pomocí tmavých okrových nebo rezavých barev nebo chromatické černé. Díky modré barvě bude barva chladnější. Přidáním žluté nebo červené bude naopak teplejší. Větší sytost jí dodá opačná barva.

Okrová barva v interiéru

Jde o velmi teplou barvu, umí potlačit barvu výmalby a současně zvýraznit nábytek, doplňky i dekorativní předměty. V interiéru je neutrální barvou, která je vhodná pro použití do všech prostor i tipů místností. Tónů a odstínů okrové barvy existuje široká škála. Na osvětlené stěny doporučujeme zvolit tmavší odstín a naopak tmavé kouty místnosti vymalovat výrazně světlejším tónem stejné barvy. K okrové barvě skvěle ladí bílá barva, tmavě modré doplňky nebo tmavě hnědá kůže, díky čemuž vytvoříte velmi teplý, příjemný a útulný interiér.

Okrová barva a její vliv na psychiku

Tato decentní varianta oranžové, hnědé či žluté barvy má uklidňující charakter, přesto v nás dokáže vzbudit novou energii a je příjemně hřejivá. V našem životě působí jako stabilizátor. Vyjadřuje smysl pro realitu a šetrnost. Tato barva přírody evokuje podzim a spadané listí. Velké množství okrové barvy může vést k egoismu, odmítavosti a vnitřnímu napětí. Okrová, hořčicová, dijonská, mustard, medová, zlatavá či kukuřičná navozuje relaxační účinky a nenásilně oživí fádní plochy.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *