Jak vyčistit zašlé spáry – Rychlé a účinné tipy

U spár mezi dlaždicemi v kuchyni a koupelně se snažíme zachovat a udržet dokonalou hygienu. Udržet dlaždice v perfektním stavu ale není snadné. Spáry se čistí obtížně, časem zašednou nebo zežloutnou a kazí celkový dojem.

U obkladu a dlažby způsobují nežádoucí zabarvení spár zažrané nečistoty, vodní kámen, usazeniny a plísně. Pojďte se podívat, čím spáry snadno a rychle vyčistit.

Tekutý čistící písek

Tekuté písky se hodí na spáry a kachličky se zaschlými mechanickými nečistotami. Po nanesení se nechává pár minut působit. A pak se povrch odrhne kartáčem či zubním kartáčkem. Následně se dlažba opláchne vodou, hadrem se setřou zbytky nečistot a písku a povrch se utře do sucha.

Ocet, soda a kyselina citronová

Mezi prověřené babské rady patří ocet a jedlá soda smíchané na pastu. Na silikonové spáry je použitelný, nelze použít na injektážní spárovací hmotu, protože ocet reaguje s vápnem.

Můžete smíchat i 1/2 šálku jedlé sody s 1/3 šálku kyseliny citrónové a horkou vodu, nebo 1/4 šálku bělidla na prádlo s 3/4 jedlé sody, nechat působit alespoň 30 minut a kartáčkem odrhnout.

Vyzkoušet můžete i zubní pastu nebo odlakovač s acetonem. Spáry od plísně vyčistí i zředěný vodný roztok amoniaku neboli čpavku. Je ale silně leptavý a způsobuje podráždění kůže.

Savo proti plísním

Savo proti plísním ve spreji je mírně parfémované, na bázi aktivního chloru, s mycími a dezinfekčními účinky na odstranění plísní, řas, kvasinek, virů a bakterií, které vytváří skvrny na okraji umyvadla, vany, sprchového koutu, silikonového těsnění a ve spárách obkladů a dlažby.

Povrch vybělí a vydezinfikuje. Je vhodný na keramiku, dlažbu, obklady, smalt, laminát, akryl, vinyl, silikon, gumu, plasty, teflon, nerez, chrom, sklo, zrcadla, dřevo, zdivo, omítky a malby stěn interiéru i zdí exteriéru.

Cleamen 442 podlahy kyselý

Cleamen 442 podlahy kyselý je čisticí prostředek na podlahy a povrchy odolné kyselinám vhodný i na úklid po stavbě. Je silně koncentrovaný, používá se zředěný podle tabulky dle účelu použití, nepění a je pro ruční i strojní stírání. Odstraňuje rez, vodní kámen, minerální usazeniny zabarvující cementové spáry. Je na protiskluzovou dlažbu, vyšlapaná místa v broušených a slinutých dlažbách.

Parní mopy

Parní mopy vyčistí mastnotu a špínu ve spárách i bez chemie díky horké páře a tlaku a zahubí 99,99 % bakterií, což ocení hlavně alergici. Například parní mop KÄRCHER je čistič spár, venkovních ploch, dřeva, lamina a koberců.

Parní čističe

Parní čističe umožňují rychlé a účinné čištění podlah, povrch, spár a nepřístupných míst pomocí páry. Vyčistí a dezinfikují i bez chemie tvrdé podlahy, dlaždičky, obklady, spáry, rýhy, kuchyňskou linku, sprchový kout, vanu i koupelnu. Parní čistič při čištění spár zničí až 99,99 % bakterií a má různé příslušenství a nástavce.      

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *