Bydlení Feng Shui – jak zařídit domácnost?

Umění Feng Shui je v posledních letech velkým fenoménem obzvláště v oblasti bydlení. Také k tomu přispěl fakt, že musíme více času trávit ve sých bytech a domech. Podívejme se na to, jak s ním nakládat v jednotlivých místnostech.

Toto umění má své kombinace barev, vhodné materiály i prostorové uspořádání nábytku. Všechno má totiž podle umění Feng Shui vliv na naši náladu, pocit štěstí, spokojenosti i úspěchu v životě. Pronikněte do tajů starodávného učení Feng Shui a zjistěte, zda máte svou domácnost v souladu s tímto starodávným čínským učením.

Jak dostat Feng Shui domů

Když zařizujeme svůj vlastní domov, nebo děláte rekonstrukci, snažíme se o to, aby v něm bylo útulno a probouzel v nás pocity spokojenosti a štěstí. Toho lze dosáhnout více způsoby. Své domovy můžete zařídit hezkým nábytkem, elegantními dekoracemi ve střídmém množství i oblíbenými barevnými odstíny. Feng Shui je totiž hlavně o souladu a praktičnosti, zbytečnosti do něj nepatří. Starodávný koncept Feng Shui je fenoménem po celém světě a dá se zapojit i do moderního bydlení.

Co je Feng Shui je a jak vzniklo

Feng Shui je tradiční čínské učení staré několik tisíc let. Vychází ze starodávných filozofických principů a zabývá se hlavně otázkou rovnováhy v prostoru společně s harmonickým plynutím energie. Nejvíce se využívá v domácnostech, ale výjimkou nejsou ani pracovní prostory včetně kanceláří, konferenčních místností, aul či dalších provozoven. Odborníci na Feng Shui věří, že vám tato filozofie pomůže vytvořit příjemný a harmonický domov. Dokáže přilákat prosperitu, udržet rovnováhu ve vztazích, zlepšit zdravotní stav, a to vše prostřednictvím správného prostorového uspořádání a využití barev. Pozitivně ovlivní všechny oblasti vašeho života.

Ložnice
Ložnice

Zásady Feng Shui pro vytvořené harmonického domova

Staří čínští myslitelé věřili, že je domov zrcadlem duše. Svou roli hraje každá maličkost. Důležité je orientace pokoje bytu či domu na určitou světovou stranu, rozmístění nábytku i celková čistota a uklizenost jednotlivých prostorů. Zkuste si proto zařídit interiér v souladu s tímto čínským konceptem.

Předsíň a vchodové dveře

Správně zařízený vchod, je cennější než vhodné vybavení ve zbytku domu. V učení Feng Shui mají vstupní dveře velmi důležitou roli. Představují symbol bohatství. Předsíň má být podle Feng Shui dostatečně čistá a uklizená, aby v ní energie mohla stále přirozeně proudit. Doporučuje využít uzavřený botník a skříně  za účelem zachování uklizenosti a co nejvíce volného prostoru. Pokud chcete tok energie podpořit, nezapomeňte do předsíně dát zrcadlo a květiny.

Kuchyň a jídelna

Kuchyň je srdcem domova. Je to místo, kde se společně u jídla schází celá rodina. Podle učení Feng Shui si proto zaslouží speciální pozornost. Kuchyň by měla mít dostatek přirozeného světla a zároveň by měla být vymalována ve světlých tónech, proto dbejte na to, aby byla zvolena světlá barva do kuchyně. Vyhněte se zákoutím. Kuchyň by měla mít pravidelný tvar bez větších zastavěných míst pro podporu proudění energie. 

rustikalni-kuchyne-gorenje

Kuchyňská linka je nejvíce výrazný prvek celé místnosti. Na jejím umístění podle tohoto čínského učení opravdu velmi záleží. Plocha kuchyňské linky by měla být natočena směrem ke vstupním dveřím pro zesílení toku energie. Protější dveře by nikdy neměly vést do ložnice. Výpary z jídla by narušily jinovou zónu a výrazně ovlivnily kvalitu spánku.

Obývací pokoj

Obývací pokoj podle Feng Shui by měl být dostatečně velký a světlý. Držte se světlých tónů a jemných hřejivých odstínů. Vhodná je světle žlutá, oranžová, béžová či krémová. Můžete jej vymalovat a doplnit i pastelovými barvami.

Tím nejdůležitějším prvkem v obývacím pokoji je sedací souprava, kterou je vhodné umístit tak, aby směřovala směrem ke dveřím. Sedět zády ke všem příchozím je totiž zcela nevhodné. Vchodové dveře i stůl v obývacím pokoji by měl být vždy uklizený, čistý a nepoškozený, protože v této místnosti symbolizuje zdraví. Dejte na něj vázu s živými květinami, které ještě více přitáhnou pozitivní energii.

Ložnice

Feng Shui v ložnici se projevuje vytvořením zóny klidu, odpočinku, meditace a inspirace. Abychom se ráno neprobouzeli celí rozlámaní a bez energie, podle učení Feng Shui musíme zamezit špatnému proudění energie a dbát na správné uspořádání předmětů v interiéru. Pozor byste si měli dát i na zrcadla. Ta se určitě nedoporučují věšet proti oknu nebo posteli, protože tak odráží světlo, což vede k energetickému úbytku. Pokud máte v ložnici zrcadlo či toaletní stolek, zakrývejte ho na noc plédem. Nepatří sem elektrospotřebiče a pracovní nástroje.

Nepřeplňujte místnost nábytkem ani dekoracemi a odstraňte z ní veškerý nepořádek. Vyházejte ze skříní všechny nepotřebné věci a nezapomeňte vyklidit prostor pod postelí. Podle čínského učení Feng Shui by měl zůstat zcela prázdný. Uložené věci v těchto místech vám berou energii a brání vám v kvalitním spánku. Prostě se dobře nevyspíte a neodpočinete si. Vynechte rostliny se špičatými listy. Při malování ložnice volte jemné, neutrální tóny, jako je šedá nebo béžová.

Dětský pokoj

V jednom prostoru musíte skloubit místo na spaní, hraní a učení. Feng Shui dělí dětský pokoj pomyslně na tři části. Pro aktivní na hry – jang, klidovou na spánekjin a na studium neutrální. Zóny by měly být jasně oddělené kobercem či paravánem. Neměla by zde být televize, telefony a další elektrospotřebiče, které narušují tok energie. Vynechte i masivní kusy nábytku a velké rostliny.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *