Jak nejlépe odstranit rez?

Při odstraňování koroze z ocelových konstrukcí a jiných kovových předmětů můžete stopy koroze odstranit mechanickými i chemickými prostředky a očištěný povrch natřít vhodným nátěrem. Lze použít i speciální barvy na zkorodované povrchy. Je nutné co nejvíce odstranit rez. U nářadí, kování a součástí starých strojů zvolte průmyslově vyráběné odrezovače nebo zkuste ocet nebo kyselinu citrónovou. V nabídce je mnoho barev použitelných rovnou na zkorodované povrchy. Stále však platí, že stabilního a kvalitního nátěru docílíte důkladným očištěním a následnou kombinací k tomu určených nátěrových hmot.

Výběr vhodných přípravků

U kovových konstrukcí v podobě bran a branek, přístřešků, skleníků, pařenišť a okapových háků, kdy konstrukce a předměty bývají z ocelových trubek, profilů a pásoviny klademe na vnější vzhled určité estetické požadavky. Nejlepší je nejprve odstranit povrchovou korozi a natřít ocelové díly barvou na kov z kategorie antikorozních nátěrů. Je to třeba Hammerite, Alkyton či Antirezin. Ty lze použít po odstranění svrchní vrstvy koroze a otření očištěných míst pouze suchým hadrem. V některých případech se ale může stát, že pod zdánlivě pevným a neporušeným barevným povlakem pokračuje dál koroze.

Antikorozní barvy

Nedostatečně připravený zkorodovaný podklad pro nátěr totiž může snížit životnost nátěru až o 60 %. Kromě důkladného mechanického očištění použijte i některý z chemických odrezovačů. Z produktů BAL zkuste jednovrstvou barvu S 2160 Hostagrund. Dvousložkové nátěry v kombinaci základovek S 2300 či S 2305 a podkladovou barvu S 2312 Epolex zkombinujte s polyuretanovým emailem U 2065 Pragopur. Další variantou je antikorozní barva Alkyton s obsahem antikorozních pigmentů. Lze ji natírat přímo na zkorodovaný kov. Na běžný rezavý povrch dejte 2 vrstvy nátěru. Na silně zkorodované povrchy dejte nejdříve vrstvu nátěru Penetrátor koroze a pak Alkyton. Barvu lze použít i na povrchy z lehkých kovů, dřeva, plastů, betonu askla.

Stabilizátory koroze

Stabilizátor koroze zároveň slouží jako základní nátěr. Firma Detecha nabízí polyuretanový přípravek na kovové i jiné porézní materiály Festprimer. Zabraňuje rozvoji koroze, zvyšuje přilnavost a životnost nátěrového systému. Hodí se pro základní antikorozní nátěry kovů, pro povrchy se zbytky koroze a starých nátěrů. Lze jej pak vhodně kombinovat s nátěry Epoxyban, Superkov, Superfest, Tlumex Plast Plus i alkydovými, epoxidovými a akrylátovými nátěry mnoha jiných značek. Severochema nabízí vodou ředitelný stabilizátor koroze Alcor určený na zastavení počínající koroze železa a korozních reakcí tenčích vrstev rzi. Nepronikne ale silnějšími vrstvami koroze. Podobně funguje zmíněný Hostagrund od BAL k základním impregnačním nátěrům kovů a posílení přilnavosti dalších vrstev nátěrů u zkorodovaných povrchů ve vlhku. Použít lze i chemický stabilizátor koroze Rodexol, který uzavírá povrch vůči působení vlhkosti, nebo syntetickou antikorozní základní barvu Synorex Primer S2000 od Colorlak.

Ingredience co najdeme doma

Pokud chcete důkladně odstranit rez z povrchů a záhybů menších kovových předmětů, jako je staré, krásné a stále použitelné tesařské či truhlářské nářadí, sekery, kladiva a hoblíky, ale i motyčky, zámky, panty a kování nebo i staré kované hřeby. Pro důkladné odrezování velkých konstrukcí kombinujte mechanického broušení a nátěr chemickými odrezovači, menší předměty efektivně odrezíte namočením do příslušné lázně. Vysoce účinným prostředkem k rozpouštění rzi je kyselina citronová. Vyzkoušený je asi 2% roztok a jeho účinnost lze před ponořením odrezovaného předmětu zvýšit jeho ohřátím. Podobně se dá použít i ocet, se kterým mají restaurátoři kovových předmětů dobré zkušenosti jak v ředěném, tak i neředěném stavu. Je třeba experimentovat a najít správný poměr a délku louhování a mít se na pozoru před dost agresivními účinky octa.

Co dělat po odstranění rzi

V obou případech rozpuštěnou vrstvu rzi opatrně očistěte ocelovým kartáčem a opláchněte. Po použití kyseliny či octa musíte povrch očištěných předmětů pasivovat, jinak začne v zápětí korodovat znovu. Tradičně se používal kaméliový olej. Lze použít i konzervační prostředky jako Konkor a WD-40. Před konzervací odrezovaný předmět osušte nejlépe proudem vzduchu z kompresoru. Velké předměty pasivujte na povrchu nástřikem wédéčka na ještě mokrý povrch a až pak jej osušte. Konzervační olej se tímto způsobem do odrezovaného povrchu dostane i přes daný roztok.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *