Jak vyčistit studnu svépomocí

O období sucha, nebo při zvyšování účtů za vodné a stočné, je domácí studna často výborným řešením. Poradíme vám, jak vyčistit studnu a využívat její výhody.

Starší studna na pozemku

U starších nemovitostí je domácí studna častá a dříve obyvatele domu zásobila nejen užitkovou, ale i pitnou vodou. Když studnu zbavíte nečistot, můžete studniční vodu využívat třeba k zálivce zahrady, ale i na praní nebo splachování WC. Jedinou investicí, která čerpání vody ulehčí, je investice do čerpadla či domácí vodárny.

Nečistoty ve studni

Nečistoty na dně studny jsou většinou organického původu, jako je zetlené listí, drobní živočichové a zemina. Organický materiál se na dně studny přemění v kal, který negativně ovlivňuje vzhled, chuť a zdravotní nezávadnost vody. Ze studny se musí odstranit i spadané kamení, kusy betonu ze stěn nebo úlomky starého potrubí.

Jak na čištění studny

Jak vyčistit studnu? Pokud domácí studnu běžně využíváte jako zdroj vody, jednou za 2 až 3 roky ji vyčistěte. Pravidelně dělejte odběry vody a zasílejte je k rozboru. Tak máte jistotu, že je studniční voda nezávadná. Obsah zdraví škodlivých dusičnanů odhalí pouze rozbor vody provedený v akreditované laboratoři.

Jak vyčistit studnu svépomocí

  • Odčerpejte vodu ze dna studny za pomoci kalového čerpadla. Při čerpání vody dejte pozor, abyste ji vypustili dostatečně daleko od studny, jinak rychle vsákne zpět.
  • Pak ručně odstraňte nečistoty nahromaděné na dně studny.
  • Dno studny pokryjte štěrkem nebo pískem.
  • Stěny studny omyjte tlakovou vodou s dezinfekčním přípravkem, jako je Savo. V případě většího znečištění stěny studny vydrhněte i ručně.
  • Vodu ze studny znovu odčerpejte a odstraňte s vodou i dezinfekční prostředek, který už vypusťte do odpadu, ale ne do půdy.
  • Do vyčištěné studny nechte natéct vodu, kterou následně postupně čerpejte, dokud nebude zcela čirá.
  • Nakonec vodu ošetřete Savem a nechte jej působit a proveďte pak rozbor vody.

Rozbor studniční vody

Po vyčištění studny nechte z vody vyprchat účinky dezinfekčního přípravku, což trvá asi 2 dny. Z rozboru vody, který je vhodné provést dvakrát, zjistíte kvalitu vody. Nejprve do měsíce od vyčištění studny a znovu po delším deštivém období. Základní rozbor vody v akreditované laboratoři stojí asi 1 000 Kč, komplexní analýz i desetkrát víc. Často lze studnu využít jako zdroj užitkové i pitné vody.

Kontrola studny

Čas od času vždy proveďte během čištění studny v jakém je stavu. Nejprve se zaměřte na vnější části studny. Problém může nastat třeba v napojení nadzemní části i podzemních skruží, které velmi často dostatečně netěsní. Zkontrolujte poklop studny, zda na otvor dobře přiléhá a nepropouští do studny listí ani žížaly nebo hmyz. Při čištění vnitřních částí studny prohlédněte stav skruže a potrubí.

Na co nezapomenout při čištění studny

Určitě se shodneme na tom, že je vlastní voda ze studny velký přínos. Určitě si proto prověřte, zda máte všechna úřední povolení, která jsou nejen ke stavbě studny, ale i k následnému odběru podzemní vody třeba. Při koupi nemovitosti si ověřte, zda studnu bývalý majitel vybudoval legálně.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *