Jak odstranit smůlu z oblečení, auta, dřeva nebo vlasů? Poradíme

Smůla neboli pryskyřice se odstraňuje z mnoha materiálů opravdu dost nesnadno. Abyste jednotlivé věci znečištěné od smůly nemuseli rovnou vyhodit, zkuste naše prověřené rady na odstranění nepříjemné smůly z mnoha materiálů.

Jak odstranit smůlu z oblečení

Skvrna od smůly často úporně ulpívá na oblečení i dalších předmětech a dost tvrdošíjně odolává našemu snažení ji odstranit. Určitě nejde jen tak vyprat. Podívejte se na několik způsobů, jak smůlu nejen z oblečení odstranit.

Odlakovač, terpentýn, technický benzín a líh

Na skvrnu od smůly můžete použít odlakovač na nehty. Zkuste ji potřít, promnout ji mezi prsty a pak oděv vyprat žlučovým mýdlem nebo mýdlem s jelenem. Místo odlakovače můžete použít i líh, terpentýn nebo technický benzín. Odlakovač nebo olej odstraní i pryskyřici z rukou, které pak omyjete mýdlem.

Máslo, sádlo a olej

Smůlu lze z oblečení odstranit i mastným prostředkem, jako je klasické máslo, sádlo či olej. Naneste mastný prostředek na látku, promněte skvrnu mezi prsty, nechte chvíli působit a pak oděv vyperte v mýdlové vodě a prostředku na nádobí, ať se oblečení dobře odmastí.

Ubrousek, papírová utěrka nebo savý papír a žehlička

Pryskyřici neboli smůlu můžete odstranit i přiložením ubrousku na skvrnu, který můžete nahradit papírovou kuchyňskou utěrkou nebo savým papírem a několikrát jej přežehlit horkou žehličkou. Smůla se díky teplu rozpustí a vsákne se do ubrousku. Použijte několik vrstev a ubrousek párkrát vyměňte.

Žlučové mýdlo na dočištění

Poskvrněné místo v ruce vyperte pomocí žlučového mýdla a důkladně promněte. Pomáhá mnohem lépe než jádrové mýdlo s jelenem. Žlučové mýdlo obsahuje výtažek z hovězí žluči, která díky sloučeninám emulguje tuky, které pomáhají rozpouštět skvrny a nečistoty. Oblečení pak vyperte obvyklým způsobem.

Na auto zvolte technický benzín a mazivo ve spreji

Pokud parkujete pod jehličnany, pryskyřice na karoserii vozu není nic příjemného. Nenechávejte ji na kapotě auta dlouho, protože se po zaschnutí špatně odstraňuje. Nalijte na jemný hadřík technický benzín a krouživými pohyby smůlu pomalu a velmi opatrně odstraňujte z karoserie. Nepoužívejte líh ani aceton, jinak poškodíte lak. Použít můžete i univerzální mazivo ve spreji nebo zkusit klasický kuchyňský olej.

Na dřevo, dlažbu, lino a koberce

S kapkami lepivé smůly se potýkáme i při odstraňování vánočního stromku. Koberec vyčistíte stejně jako textilie. Na dlažbu nebo laminátovou podlahu použijte univerzální čistič na dané povrchy. Naneste ho na skvrnu, nechte působit a vlhkým hadrem s teplou vodou povrch setřete. Na zaschlou smůlu použijte odlakovač, líh nebo technický benzín. Vždy ale dejte pozor, ať nepoškodíte podlahu.

Na vlasy arašídové máslo nebo majonézu  

Když se vám smůla dostane do vlasů, zkuste ji odstranit pomocí arašídového másla. Obsahuje oleje, které pomáhají rozkládat pryskyřici, takže ji pak snadno vyčešete. Naneste arašídové máslo na vlasy od smůly a použijte fén s teplým vzduchem, aby změkla. Pak vyčešte a umyjte vlasy jako obvykle. Stejně zabere i majonéza. Před opláchnutím ji nechte pár minut působit a pak vlasy vyčesejte.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *