Jak odstranit skvrny od kafe

Káva je u mnoha lidí nedílnou součástí ranního rituálu. Šálek horké voňavé kávy má navíc až magickou sílu pro naši psychiku a den v práci si bez ní nedovedeme často představit.

Káva má díky přírodním barvivům intenzivní barvící schopnosti. Na Velikonoce se používá k barvení vajíček anebo se využívá v jistých recepturách třeba k barvení vlasů. Proto je skvrny od kávy, obzvlášť na bílém oblečení a bytovém textilu, velmi těžké odstranit. Pokud rozlijete kávu na oblíbený ubrus, povlečení či košili do práce, držte se několika základních zásad a následujících postupů.

Pohotový zásah je polovinou úspěchu

Nikdy nenechte skvrnu od kávy zaschnout. Čím rychleji dáte látku s kávovou skvrnou pod vlažnou vodu a zkusíte ji vyprat, tím větší je pravděpodobnost, že vám po ní nezůstane hnědý flek. Na závěr každého postupu čištění důkladně textilii vymáchejte ve studené vodě.

Nikdy neperte skvrnu v horké vodě

Na čerstvou kávovou skvrnu vždy použijte studenou nebo vlažnou vodu, stejně jako u skvrny od krve. Zásadně nepoužívejte horkou vodu, která skvrnu zapustí hlouběji do vlákna a oblečení se zapere. Horká voda vám pomůže až v druhé fázi při odstraňování skvrny, pokud to štítek na materiálu od výrobce u produktu dovoluje. Studenou vodu vyžaduje i skvrna od červeného vína.

Nikdy skvrnu od kávy nedrhněte

Při odstraňování skvrny d kávy pod vodou příliš netřete vrstvy textilu o sebe. Mohla by se tím poničit textilní vlákna. U skvrn na koberci, pohovce a čalounění na skvrnu použijte hadřík a jemnými tlačivými pohyby tekutinu vysajete.

Kávovou skvrnu čistěte od kraje do středu

Skvrnu na koberci či čalounění čistěte od vnějšího kraje do středu skvrny. Tak zabráníte jejímu dalšímu rozšíření. Nepohybujte hadříkem do stran, aby se skvrna dál nerozšiřovala. Nejdříve snadno vyčistíte okraj skvrny a pak se teprve dáte do obtížnějšího odstraňování skvrny ve středu.

Čištění skvrny od kávy citrónovou šťávou

Citrónová šťáva má skvělé čistící vlastnosti i na skvrny od kávy. Stačí ji pokapat citrónem, nechat 10 minut působit a pak flek očistit vlažnou vodou nebo vlhkým hadříkem.

Čištění kávové skvrny octem

Vinný ocet je pro své deodorační, desinfekční a čistící vlastnosti často používán i při úklidu domácnosti. Stačí ho nastříkat na skvrnu od kávy, nechat chvilku působit a pak oblečení vyprat.

Čištění skvrny od kávy jedlou sodou

V šálku udělejte z jedlé sody a vody kašičku a tu naneste na skvrnu od kávy. Nechte ji působit klidně i přes noc a pak textil přeperte. U skvrn na koberci a čalounění se vyschlá jedlá soda snadno vysaje.

Čištění kávové skvrny peroxidem vodíku a glycerínem

Pokud již kávová skvrna zaschla, naneste na ni nejprve glycerín, pak horkou vodu a nakonec peroxid vodíku. Pak skvrnu vyberte nebo při odstraňování z koberce dočistěte vlhkým hadříkem.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *