Pěstování a stříhání Magnolie

Rozkvetlá magnólie je na zahradě prostě nepřehlédnutelná a po zbytek roku zahradu zdobí dokonalý tvar její rozložité koruny a krásné velké listy. Existuje přibližně asi 100 druhů těchto úchvatně kvetoucích stromů. Mnohé z nich můžeme pěstovat i na zahradě. Magnólie mohou být i dřevinami stálezelenými, ale těm se daří v zahradách a parcích Středomoří, kde nejčastěji roste Magnolia grandiflora původně ze Severní Ameriky. U nás tento druh nepřežije první tvrdší zimu. Venku lze u nás dlouhodobě pěstovat jen opadavé druhy.

Dokonalá krása Magnolie

Listy magnólií nejsou dělené, jsou celokrajné, nejčastěji vejčité, opakvejčité až kopinaté a velké. Na hladkých členěných větvičkách mají od podzimu velké, šedě plstnaté květní pupeny. Pravou okrasu zahrady tvoří jejich velké, pevné, tučnolisté květy. Velmi dekorativních 6 až 18 okvětních lístků má různou velikost, tvar i šířku. Zbarvení je bílé, nažloutlé, intenzivně růžové, růžově fialové či růžově červené. Neobvykle působí i dužnaté, velmi často výrazně zbarvené souplodí ve válcovitě šiškovitém tvaru, které si mnoho z nás s magnóliemi vůbec nespojuje. Na podzim nahrneme zejména k mladým rostlinám kompost a listí, můžeme zakrýt kořeny i chvojím.

Tip: Jak vybrat neopadavé dřeviny pro živé ploty

Pěstování Magnolie

V prostoru je magnólie krásná solitéra. Jen tak totiž vynikne krása rostliny, když se může vyvíjet pravidelně do všech stran. Už při sázení si je třeba uvědomit, jaké rozměry bude mít keř či strom třeba za 20 let. Magnolie neboli Šácholan pěkně vynikne v travnaté ploše, třeba před tmavým pozadím z jehličnanů. V nárocích na podnebí se jednotlivé u nás pěstované druhy Magnolií poněkud liší, ale obecně jsou magnólie dřeviny teplomilné. Vhodná stanoviště pro ně jsou v nížinách i pahorkatinách. Magnólie vyžadují slunečnou polohu. V polostínu dřevo hůře vyzrává a rostlina málo kvete. Nesnášejí polohy větrných a mrazových kotlin, kde květy snadno namrzají.

Vhodná půda a vláha

Magnólie vyžadují dobrou, výživnou, hlinitou, kyprou, hlubokou a dostatečně vlhkou půdu. Vhodné nejsou půdy jílovité, těžké, suché a vápenité. Důležité je propustné podloží. I když magnólie vyžaduje vlhkou půdu a dostatek vláhy, nesmí mít kořeny ve vodě. Magnólii nikdy hluboce neokopáváme, protože má mělké kořeny blízko půdního povrchu. Při výsadbě vykopeme prostornou jámu, kde půdu důkladně vylepším třetinou kompostu nebo rašeliny. Půdní reakce má být slabě kyselá až neutrální. Rostlinu nesázíme hluboko a po přiměřené zálivce okolí namulčujeme kůrou, sekanou trávou, listím či kompostem pro udržení rovnoměrné vlhkosti a vhodné struktury půdy.

Výsadba a ochrana na zimu

Magnólie v kontejnerech lze sázet i během vegetace, ale nejlepším obdobím je březen a duben. Rostliny s dobrým kompaktním kořenovým balem lze sázet i na počátku podzimu, dokud je půda ještě dostatečně teplá. Kvalita kořenového balu je opravdu velmi důležitá a dbejte, aby bal při skladování nepřeschl. Květy raně kvetoucích druhů Magnolií u menších keřů a kultivarů před příchodem posledních mrazíků raději přehodíme netkanou textilií. Zjara nažloutlé listy, tedy chloróza je při nedostatku železa v půdě a přebytku vápníku. Pomáhá přihnojování organickými sloučeninami železa v plném kapalném hnojivu, nebo pro kvetoucí okrasné dřeviny. Přihnojování postřikem na list opakujeme 2x měsíčně až do zezelenání listů, při zatažené obloze nebo navečer.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *