Ochrana stromů před mrazem

Ochrana stromů před mrazem

V období vegetačního klidu stromy odpočívají a čerpají novou sílu. Během zimy je ale silný mráz může velmi snadno poškodit. Je třeba zabránit újmě a stromy dostatečně ochránit. Musíte tedy zabránit mrazu, aby naše stromy ve velké míře nezasáhl.

Mrazivá zima a poškození stromů

Pokud je v zimě stabilní teplota a mráz ve dne i v noci moc nekolísá, pro stromy je to ideální doba. Vlivem mrazu se zničí spousta škůdců. Jakmile ale v mrazivých dnech vykoukne slunce, tmavá kůra stromů se začne vlivem slunečních paprsků zahřívat a začne v ní znovu proudit míza. Jakmile následně klesne teplota znovu pod nulu, začne kůra stromů praskat. Do prasklin zateče, která následně zamrzne a poškodí strom. Pokud je výkyv teploty velký, může strom i odumřít.

Tip: Zazimování bazénu před zimou

Ochrana kmene stromu

Určitě je dobré zahřát kmen stromu a natřít jej bílou barvou. Používá se 20% roztok hydroxidu vápenatého známého jako hašené vápno a vody. Vytvoříme-li světlý povrch, nebude se v kůře akumulovat  tolik tepla a nebude docházet k zahřívání. Natřete i silnější větve vzrostlých stromů a zaměřte se především na jižní stranu.

Mrazivá zima může poškodit stromy
Mrazivá zima může poškodit stromy

Ochrana proti mrazu i okusu

Můžete také kmen ovázat pomocí juty, kartonu, rákosu nebo třeba použít smrkové větve. Obalte kmen stromu a zavažte. Další výhodu tento typ ochrany přináší v podobě současného zabránění okusu divokou zvěří, který se musí u vápnem ošetřených stromů ještě řešit jiným způsobem. Pokud ale použijete tento typ ochrany, nebudou fungovat lepové pásy instalované na stromy. Nezabráníte tedy škůdcům jako jsou píďalky podzimní, mravenci nebo třeba puklice. Strom můžete zastínit i deskami a prkny, které umístíte z jižní strany kmene stromu. Velmi dobře to můžete zkombinovat s kůly, které podpírají strom formou trojúhelníkového úvazu.

Ochrana kořenů

V zimě je nutné chránit také kořeny nově vysazených stromků. Má-li stromek mělké kořeny, mohou v zimě namrznout a také popraskat vlivem ledu. Je dobré ochránit stromy před mrazem a nahrnout k nim bukové a dubové listí, které má pomalý rozklad. Použít můžete i smrkové větve, slámu nebo kůru. Na jaře se musí zase vše odstranit a odhrabat. Výborný je na zimní zakrytí slámový hnůj, kterým na podzim zakryjete kořeny. Na jaře je dobré vzniklý humus rýčem zapravit do půdy. Stromek bude dobře růst a dopřeje ji bohatou úrodu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *