Jak pěstovat jiřinky – nenáročné rostliny

Jiřina je hlíznatá venkovní kvetoucí rostlina tvořící zásobní orgán v podobě kořenové hlízy, díky které přečká období vegetačního klidu. V našich klimatických podmínkách nepřezimuje, a proto se musí na podzim sklidit a uskladnit.

Uskladnění rostlin

Hlízu jiřiny je nutné po sklizni dosušit, aby se krček hlízy zatáhl. Pak stačí hlízy uskladnit v suchém a bezmrazém prostředí po dobu 10 až 14 dnů. Po dosušení dejte hlízy do sklepa s teplotou +8 °C. Vyšší teploty hlíza sice snáší, ale postupně vysychá. Dejte si pozor na proudící vzduch. Hlízy po dosušení dejte do papírového pytle. Pak je kontrolujte, zda nezačaly plesnivět. Pokud k tomu dojde, očistěte hlízu od plísně a zasypte fungicidními přípravky a dejte na určitou dobu do vyšší teploty.

Hlízy před výsadbou

Vyschlé hlízy před výsadbou založte do vlhkého substrátu, pilin nebo rašeliny. Pokud hlízy skladujete při nižších teplotách, pak špatně raší. Asi o 10 dnů dříve je před výsadbou na stanoviště dejte do pokojové teploty narašit. První 3 až 4 dny nasucho a pak je založte do vlhkého substrátu.


Výsadba jiřin

Výsadba hlíz jiřin se provádí kolem 20. dubna proto po jarních mrazících. Na noc je ze začátku překryjte nádobou. Jiřiny mají rády celodenně osluněné stanoviště. Ve stínu a pod stromy vytváří vytáhlé keře a málo kvetou. Půdu vyhnojte rozloženým hnojem nebo kompostem. Použít lze i sušený hnůj Organoferm 80 až 100 g/m2 nebo plné minerální hnojivo, jako je Cererit nebo Synferta 30 až 40 g/m2. Organická a průmyslová hnojiva zapravte před výsadbou do povrchu půdy.

Jak sázet jiřiny

Hlízy sázíme do tak, aby zemina překrývala jejich krček ve vrstvě 5 až 7 cm. Po výsadbě dostatečně zavlažujeme. Můžete na ně natáhnout černou PE fólii s otvory pro výhony jiřin. Odrůdy nad 120 cm výšky vysazujeme na vzdálenost 70 až 80 cm od sebe. Nižší odrůdy do výšky 120 cm vysazujeme na vzdálenost 60 až 70 cm a nejnižší odrůdy dosahující 40 až 60 cm na vzdálenost 30 až 40 cm.

Pěstování jiřin

Po 2,5 měsících dodejte stejnou dávku minerálního hnojiva a zapravit do hloubky 3 až 5 cm kolem celé rostliny. Vyšší jiřiny podepřete pomocí opěrného kůlu, ke kterému keř průběžně 2x přivažte nebo použijeme opěrný kruh. Sázet je můžete i na vyvýšený záhon.

Květenství jiřin

První květenství se dostaví za 6 až 8 týdnů po výsadbě podle ranosti odrůdy a podmínek. Pokud chcete kvalitní květy na dlouhých, pevných stopkách, vyštipujte postranní poupata nebo výhony vyrůstajících z paždí listů. Pro dekorativní účinek v zahrádce, kde máte vysněný záhon, není třeba zaštipovat, ale jen odstraňovat odkvétající květy. Bohatě kvete v průběhu celé vegetace.

Sklizeň hlíz

S příchodem prvních mrazíků začněte se sklizní hlíz jiřin. Sklizeň neoddalujte, jinak po přemrznutí hlízy hnijí. Sklizeň se provádí po 15. říjnu. Napřed nůžkami odstřihněte celý keř jiřiny. Jednotlivé odrůdy si označte jmenovkou, kterou připevníte ke krčku hlízy. Pak hlízy vyryjte, očistěte od zeminy a položte do nízkých bedýnek, ve kterých je přemístíte do suchého bezmrazého prostředí k dosušení a uskladnění. Pěstovat můžete třeba i magnolie a rostliny levandule.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *