sušené houby

Jak správně sušit houby v troubě, aby nezplesnivěly

Sušené houby jsou úžasná pochoutka, která skvěle doplní spoustu pokrmů. Přečtěte si naše tipy, jak je správně usušit a uskladnit, aby vám vydržely klidně i více let.

Houby nesbírejte do igelitových tašek, kde se rychle zapařují. Nejvhodnější jsou košíky. Nesbírejte ani žádné plesnivé a červivé houby. Před sušením houby neoplachujte. Očistěte je jen malým nožíkem a nakrájejte na plátky. Z čerstvých i sušených hub snadno připravíte klasickou bramboračku, kulajdu i houbovou omáčku.

sušené houby

Sušení hub v troubě

Možná už jste si vyzkoušeli zavařování v troubě. Pokud se nyní rozhodnete i pro sušení hub v troubě, naskládejte si nejprve nakrájené houby na plechy vyložené pečicím papírem, aby se vám k němu nepřilepily. Sušení na novinovém papíru se kvůli tiskařským barvám moc nedoporučuje. Nezapomeňte, že pro správné usušení je třeba houby vždy každé 3 hodiny obracet.

sušené houby

Jak sušit houby v troubě

Troubu si nejdříve nastavte na teplotu 20 až 30 °C. Ze začátku sušte houby jen tak, aby se vám nezapařily. Takto sušte houby 2 hodiny. Po dvou hodinách sušení pak zvyšte teplotu v troubě na 50 až 70 °C. Pokud vám to vaše trouba umožňuje, nastavte si režim horkého vzduchu a sušte houby s puštěným větrákem. V případě, že trouba tento režim neumožňuje, nechte během sušení u trouby pootevřená dvířka a něčím je zapřete, aby mohla unikat vznikající pára. Každé 3 hodiny houby obraťte. Až budete mít hotovo, podívejte se, jak vyčistit troubu.

sušené houby

Jak poznat usušené houby a jak je skladovat

Správně usušené houby poznáte podle našeho popisu. Plátku hub začnou v rukou při doteku šustit, jsou krásně křehké a už se neohýbají. Usušené houby nechte nejprve vychladnout. Pak je vložte nejlépe do vzduchotěsných, pevně uzavíratelných sklenic a pevně je uzavřete. Pak je umístěte do chladné, ale určitě suché a nejlépe temné místnosti. Pokud chcete své houby uskladnit i v plátěném sáčku, pověste je na chladném a vzdušném místě. Dejte si ale pozor na vniknutí molů. Jen při správném skladování si totiž zajistíte, že se vám sušené houby nijak neznehodnotí. Při správném usušení a skladování vám vydrží i několik let.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *