Modrá skalice do bazénu

Mnoho z nás má bazén a často se potýká s problémy s vodou v bazénu. Ta má totiž velmi často i přes veškerá ujištění výrobců různých přípravků do křišťálové průzračnosti opravdu velmi daleko. Podíváme se na to, jak tedy bazén vyčistit levně a neméně účinně. Modrá skalice má široké využití, a pokud se potýkáte ve svém bazénu s menším či větším výskytem řas, vyzkoušet její účinky. Sklízí totiž v potlačení dalšího růstu řas velký úspěch.

Řasy odstraní modrá skalice

Dávkování modré skalice, tedy síranu měďnatého, CuSO4.5H2O, pro zničení řas je množství asi 5 g na 1 m3 vody. Vedle správného množství modré skalice, musíte také pamatovat na pravidelnost aplikace. Modrou skalici je vhodné použít jako prevenci proti vzniku dalších řas a asi jednou za 2 až 3 týdny. Vodní řasy hned na začátku sezony jednorázově odstraníte pomocí modré skalice při zvýšeném výskytu řas na 1m3 vody můžete dát až 7 g modré skalice. Cenově to vychází velmi dobře, neboť půlkilové balení koupíte asi za 60 korun.

Tip: Jak na zahradní jezírko svépomocí

Způsob aplikace

Skalici si nejdřív smíchejte v kbelíku s vodou a nechte ji v něm dokonale rozpustit. Pak spusťte filtraci a nalijte roztok do bazénu a pak důkladně filtrujte po dobu 24 hodin. Výsledkem vašeho snažení bude křišťálové průzračná voda, která vám pak vydrží po celé léto. Podle potřeby vždy můžete přidat také chlorové tablety. Hodnotu chlóru včetně pH raději kontrolujte jednou týdně a na základě zjištěných výsledků vodu pak můžete upravovat.

Co je modrá skalice

Skalice modrá, tedy síran měďnatý, obsahuje 25 % mědi. Např. 4 g skalice obsahují 1 g mědi. Skalice modrá je velmi levný a dobrý způsob jak dostat měď nebo spíše měďnaté ionty do vody v bazénu. Měď funguje jako biocid, tedy látka, která tlumí růst nežádoucích organizmů a velmi dobře specificky funguje jako algicid, tedy proti řasám. Hlavním rozdílem mezi skalicí a chlorem je, že chlor má s již rostoucími řasami velký problém. Muselo by se ho dát tolik, kolik je pro člověka nesnesitelné. Tak vysoké koncentrace chlóru není možné použít. Dostatečně účinná a zároveň životu bezpečná koncentrace mědi je 1 až 2 mg/l, což je odpovídá 4 až 8 mg/l skalice modré, tedy 4 až 8 g/m3.

Pozor na samotnou měď

Měď nepoužívejte samostatně. Nelze to, protože kromě dezinfekce bazénové vody, tedy kromě dávkování jakéhokoliv biocidu, je bazénovou vodu a veškeré v ní obsažené nečistoty bezpodmínečně nutné oxidovat. Tuto oxidaci lze provádět dvěma možnými způsoby, tedy chlórem nebo kyslíkem, v podobě peroxidu či ozónu. Chlór někdy nemusí být ale dostatečný, jak jsme psali výše a kyslík, tedy peroxid, nelze bez dalšího biocidu vůbec používat. Měď je výborný a bezpečný při použití 1 až 2 mg/l a je levným doplňujícím biocidem/algicidem například ke chlóru případně ke kyslíku nebo k ozónu.

Kyselina solná sníží pH vody v bazénu

Ke snížení pH vody z alkalického zase na kyselé můžete použít obyčejnou 31 % kyselinu chlorovodíkovou/solnou, tedy HCl. Za jeden litr zaplatíte kolem 30 korun. Ukážeme si to na následujícím příkladu. Pro snížení pH o hodnotu 1,0 v bazénu o objemu 40 m3 jsou třeba 2 litry kyseliny solné. Stejně jako modrou skalici, tuto kyselinu doporučujeme nejprve důkladně naředit vodou v klasickém kbelíku o objemu 15 litrů a to vždy po jednom litru kyseliny. Tedy 2 x 15 litrů vždy s 1. litrem kyseliny solné. Celkem nalijete do bazénu 30 l roztoku.

Bezpečnostní zásady a cenová kalkulace

 

Vždy ale dodržujte bezpečnostní zásady při práci s kyselinou a zásadně nalévejte kyselinu do vody. Naředěnou kyselinu pak následně opět za spuštěné filtrace nalijte po částech do bazénu a nechte ji nejméně 12 hodin působit. Pak pomocí testeru překontrolujte hodnotu pH a jestliže budou naměřené hodnoty ještě příliš vysoké, celý proces znovu opakujte. Doporučená hodnota pH je 6,8 až 7,2. Celkové náklady na údržbu bazénu o objemu 40 m3 pomocí uvedených produktů za letní sezonu je asi 160 korun za 280 gramů modré skalice a 4 litry kyseliny solné.

Modrá skalice do bazénu
4 (80%) 1 hlasů

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty. Vedla jsem 6. let projekt na výstavbu bezbariérového polyfunkčního domu a zdravotního střediska pro hendikepované od jeho vzniku až po zdárné dokončení.

2 komentáře: „Modrá skalice do bazénu

  Patrik

  (4.6.2019 - 4:15)

  Dobry den. Je modra skalice zavadna rybkam neboli jestli se da pouzit v jezirku. Dekuji

   Redakce

   (4.6.2019 - 7:17)

   Dobrý den, modrou skalici nedoporučujeme používat v jezírku s rybičkama. Obsahuje měď a ta je pro rybky škodlivá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *