Jak vyčistit skvrny od nafty z oblečení  

Možná už se vám to také někdy stalo. Stačí jen malá chvilka nepozornosti při tankování nebo při opravě vašeho auta či motorky a nehoda je na světě. Skvrn od nafty na našem oblečení není jednoduché se jen tak zbavit. Podívejte se na naše rady a tipy na odstranění nafty i zápachu.

Reagujte rychle

Pokud se vám nafta dostane n oblečení, je důležité, abyste jednali co nejrychleji. Snažte se proto ihned odstranit všechnu nadbytečnou naftu. Nejvhodnější je na skvrnu přitlačit papírový ubrousek či kuchyňskou utěrku, jednorázovou savou utěrku, starý hadr nebo houbičku, aby se do ní nafta rychle vsákla, přiložený hadr, ubrousek či houbička ji absorbovala a nafta se dostala z oblečení pryč. Tímto způsobem efektivně minimalizuje pronikání naftové skvrny hlouběji do vláken potřísněné látky.

Naftovou skvrnu odstraňte ručním praním

Ještě předtím, než budete chtít oblečení rovnou hodit do pračky a dát vyprat, je nutné mastnou naftovou skvrnu odstranit ručním praním. Pokud byste dali oblečení s mastnými naftovými fleky ihned do pračky, nafta se zažere do látky a pračka by se mohla poškodit. Je to podobné jako při praní utěrek se skvrnami od oleje, másla, sádla a jiných tuků. Mastnota z nafty se při praní uvolňuje, vniká dovnitř pračky, tam se usadí, nabaluje na sebe další nečistoty, vznikají plísně a nepříjemný zápach.

Ruční praní několikrát opakujte

Skvrny od nafty patří k těm hůře odstranitelným. Snažte se proto nejprve skvrnu odstranit co nejvíce ručně. Existuje více různých způsobů, jak mastný flek od nafty odstranit, je však třeba počítat s tím, že některé způsoby nejsou tak účinné na první pokus, a proto je třeba ruční praní pro úplné odstranění skvrny hned několikrát zopakovat. Nevzdávejte to tedy ihned po prvním neúspěšném pokusu a ruční praní proveďte opakovaně. Látku však při tom moc nedřete, ať nenávratně nepoškodíte její povrch.

Odstranění naftové skvrny pomocí pracího prášku a citronu

Nejprve properte naftovou skvrnu v rukách v teplé vodě alespoň na 60 °C (pokud vám to štítek na daném kusu oblečení dovolí) společně s pracím práškem, abyste z textilu odstranili co nejvíce mastnoty. Následně na skvrnu od nafty naneste ještě šťávu z citronu, která pomůže zesvětlit vytvořený tmavý flek, navíc má dezinfekční účinky a současně také odstraňuje nežádoucí zápachy.

Čistění mastných naftových skvrn octem a jedlou sodou

Pokud na odstranění skvrny od nafty žádný s námi výše popsaných postupů nepomohl, vyzkoušejte ještě na čistění ocet s jedlou sodou. Nejprve naneste a skvrnu od nafty jedlou sodu, vytvořte společně s vodou pastu a properte látku v rukách. Pak látku s naftovou skvrnou namočte do octové vody, která má dezinfekční účinky a velmi dobře také pohlcuje nepříjemné pachy. Pak oblečení vyperte v automatické pračce a usušte nejlépe venku na čerstvém vzruchu.

péče o pračku

Odstranění skvrny od nafty pomocí přípravku na nádobí

Nejlepším odstraňovačem mastnoty v domácnosti, který můžete využít třeba i umaštěných kuchyňských utěrek, je klasický přípravek na nádobí, jako je Jar či Pur, který si poradí i s mastnými hrnci, pánvemi a plechy. Naneste přípravek na skvrnu od nafty a oblečení několikrát v rukách properte. Jakmile naftové fleky dostatečně povolí, dejte je následně prát do automatické pračky.

Čistění mastných skvrn od nafty technickým benzínem

V garáži či dílně možná máte také po ruce technický benzín. Polijte jím skvrnu od nafty a jemně látku promněte v rukách a postupujte tak dlouho, dokud jí z textilu neodstraníte co nejvíce. Následně použijte žlučové mýdlo nebo alespoň jádrové mýdlo, které odstraní poslední zbytky mastnoty i zápachu a vyperte oblečení v automatické pračce s klasickým pracím práškem.

Dejte si pozor, technický benzín je těkavý, nanášejte ho tedy v bezpečné vzdálenosti od zásuvek, vypínačů, rozehřátých plotýnek a zapálených cigaret.

Často kladené dotazy

Jak odstranit zápach z nafty?

K odstranění zápachů nafty pomáhá citronová šťáva i ocet a následné vyprání v pračce. Oděvy nechte také vyvětrat na čerstvém vzduchu. Nezapomeňte ještě jednou vyprat v pračce.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *