Ryby do jezírka: Jaké druhy ryb a jak mají být velké?

Pokud máte zahradní či koupací jezírko nebo rybníček, asi do něj chcete rybičky, které vyčistí vodu od komářích larev. Které druhy ryb si pořídit, aby dobře prospívaly právě ve vašem zahradním jezírku či rybníčku? Podívejme se na to.

Vyrobit si můžete zahradní jezírko svépomocí. Při pohledu na vodní hladinu si můžete vyčistit hlavu a protřídit myšlenky, relaxovat a uvolnit se od každodenního stresu. Pozorovat jak se pod magickou vodní hladinou prohánějí rybky je ten pravý balzám na nervy. Sehnat je není problém. Pořídit se dají v hobby marketech, některých zahradnictvích, ve firmách pro zakládání zahradních jezírek nebo třeba u chovatelů.

Velikost jezírka

Nevybírejte ryby jen podle vzhledu. Pak se může stát, že právě ve vašem jezírku nebudou prospívat a možná i uhynou. Všechny ryby se nehodí do každého jezírka. Při nákupu se v první řadě řiďte jeho velikostí a podstatná je i hloubka. Čím je hlubší, tím je to pro ryby lepší. Jezírko by mělo mít minimální hloubku 1 metr, aby v něm ryby mohly i přezimovat. Čím je jezírko hlubší a větší, tím je stabilnější takzvaný chemismus vody a ryby se v létě nepřehřívají, protože mají u dna chladnější vodu.

Velikost a počet ryb

Dalšími kritérii při výběru je velikost, do které ryby v dospělosti dorůstají. Zjistěte si i to, zda vybraný druh žije v hejnech nebo samotářsky. Zaměřte se i na to, zda se různé druhy vzájemně snesou. V potaz vezměte i teplotu vody ve vašem jezírku, které dosahuje v nejteplejších a nejchladnějších dnech. Některé ryby jsou na výkyvy teplot citlivé, jiné je zvládají bez potíží. Důležitá je i filtrace v jezírku. Na každých 1 000 litrů vody v jezírku má připadat asi 10 dospělých jedinců.

Ryby do jezírka – koi kapr, zlatý karas, lín, veslonos, vyza i jeseter

Vybrat si můžete z malých zlatých karasů a línů, koi kaprů, velkých jeseterů a veslonosů. Koi kapři patří k nejpopulárnějším rybám v jezírku. Průměrně dorůstají délky 30 až 70 cm, někteří až 100 cm. Dožívají se až 30 let. Karas zlatý je ryba vhodná hlavně do malých jezírek. Jeseterovité ryby jsou oblíbené díky exotickému zjevu. Veslonos americký je atraktivní ryba a hodí se i vyza velká.

Exotické rybičky – nejen paví očka

Můžete zvolit i exotické rybičky, které známe z akvárií. K venkovnímu chovu se hodí druhy živorodek, jako paví oka, mečovky a platy, kaprovité rybky, jako je dania, parmičky nádherné nebo parmičky z Oděsy, labyrintky, zejména rájovci a cichlidy, zejména nenáročné druhy kančíků. Vysazujte je do vody později na jaře. Chovat se dají podle počasí až do září nebo října.

Ryby do malého jezírka

Malé plastové jezírko o objemu okolo 1 000 litrů se za slunečných dnů přehřívá, což vede k nárůstu vodních řas a ubývání kyslíku. Z větších rybek přežije jen karas, maximálně 15 ryb o velikosti do 10 cm. Barvu mají bílou, žlutou i sytě červenou, nebo jsou žíhané. Připomínají koi kapry, jsou méně nároční a levnější. Nenáročná je i slunka dorůstající do velikosti 10 centimetrů.

Ryby do středního jezírka

Do většího jezírka o objemu okolo 2 500 litrů můžete kromě karasů maximálně 5 ryb o velikosti do 15 cm nasadit jeseny, maximálně 20 ryb do 10 cm, líny v počtu 5 ryb do 15 cm.  Hodí se i drobné hořavky duhové, koljušky a střevle potoční.

Ryby do většího jezírka

Do jezírka o objemu okolo 5 000 litrů kromě uvedených druhů můžete dát i koi kapry maximálně 10 ryb o velikosti do 15 cm. Naučíte je i nakrmit z ruky. Hodí se i tropické akvarijní rybky. Vhodná je kvalitní filtrace udržující čistou vodu.

Ryby do velkého jezírka

Do velkých zahradních jezírek o obsahu 10 000 litrů a výše se hodí jesen, maximálně 50 ryb o velikosti do 10 cm, karas, 25 ryb do 15 cm, lín, 10 ryb do 15 cm a koi kapr, 20 ryb do 15 cm. Vhodný je i jeseter, americký veslonos a vyza velká. Rybami můžete osadit i koupací zahradní jezírko. Dejte je do dočišťovací části, které je součástí biotopu určeného ke koupání.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *