Jak vyčistit radiátor

Před začátkem topné sezony je třeba vyčistit radiátory, jinak se nám může stát, že se objeví v místnosti zápach a zvíří se prach, který se v topných tělesech nastřádal.

Prach na radiátorech obsahuje organický materiál, jako jsou šupinky kůže, vlasy, vlákna z oblečení nebo uhynulý hmyz, který se přes léto částečně rozloží a po zatopení ho teplý vzduch z radiátoru roznese po celém domě či bytě. Zahřáté nečistoty, plísně a mikroby, které proniknou do vzduchu, způsobují dýchací potíže, alergie a astma. Vyčištění zlepší přenos tepla a proudění teplého vzduchu, stejně jako odvzdušnění radiátoru.

Jak vyčistit žebrový radiátor

U žebrových radiátorů použijte štětku na štěrbinovém nástavci. Dlouhé a tenké hubice k vysavači seženete v několika délkách, dostanete se mezi žebra a dosáhnete se i za radiátor. Uvolněný prach štětka současně odsaje.

Pokud máte vysavač na mokré vysávání, přidejte do vody Jar nebo tekuté mýdlo, protože prach bývá často mastný. Pokud budete radiátor umývat manuálně jen štětkou, podložte radiátor plastovou fólií, ať voda neteče na podlahu či koberec.

Topení by mělo být vypnuté, aby se zabránilo víření prachu. Úzký štěrbinový nástavec vysavače dostane mezi žebra radiátoru. Vyzkoušejte třeba flexibilní hubice na radiátory Nedis. Klasickou prachovku použijte na nedostupná místa.

Pokud nemáte kartáč na radiátory na mokré čištění, hadřík namočte do vody se saponátem a namotejte ho na tyč. Topení otřete ze všech stran. Na zašlou špínu a skvrny použijte kartáč. Nakonec otřete okolí radiátoru.

Jak vyčistit deskový radiátor         

U plochých či deskových radiátorů s malou vzdáleností mezi topnými deskami a topných těles vyplněných plechovým vlnovcem využijte u vysavače kombinaci foukání a odsávání. Kartáč na radiátory Hyla EST odsávaný patří na štěrbinovou hubici. Štěrbinová hubice Hyla EST pružná vyčistí i velmi úzké prostory.

Po odsání prachu vysavačem druhou hadici připojte na výfuk vysavače, opatrně zespoda radiátor postupně profukujte a současně ze shora odsáváte zvířený prach širší hubicí. Stejně postupujte u podlahových konvektorů nebo chladičů v PC.

Nakonec spusťte režim praní vzduchu a zachyťte uniklý prach. Pokud přes radiátor přehodíte staré prostěradlo a budete odsávat pod ním, omezíte víření prachu.

Jak vyčistit radiátor topení

Prach na radiátoru v kuchyni je mastný, lepí a nedá se vyfoukat a musíte ho umýt. Okolí i stěnu za radiátorem zakryjte igelitovou plachtou jako při malování a přilepte malířskou páskou. Pod radiátor dejte nádobu na špinavou vodu.

Do nádržky na vodu ve vysavači dejte horkou vodu a trochu saponátu. Seshora stříkejte a promývejte radiátor a vodu odsávejte zespoda. Sada na mokré čištění Hyla Nimbus má skvělý výkon. Radiátor dosušte profouknutím. Pokud nemáte vysavač na mokré vysávání, postupujte jako při čištění žebrového radiátoru.

salave topne telesa

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *