Jak správně prořezávat stromy?

Koruny stromů potřebují vzduch a světlo. Ovocné stromy a okrasné dřeviny proto musíme pravidelně prořezávat. Vhodná doba se odvíjí od druhu stromu či keře.

Silné zastřižení je dobré pro růst dřeva, mírnější řez a tvarování ohýbáním větví u mladých stromů podporuje násadu plodů. Správný řez se řídí podle stáří stromů a keřů. Důležité je ošetření ran a místa řezů větší než 3 cm, které nahrávají chorobám a hrozí uschnutí dřeviny. Proto vždy odhalené plochy ošetřete s balzámem na rány. Dřeviny na živé ploty, jako je jilm sibiřský, se řežou i několikrát v roce.

Kdy řezat ovocné stromy a keře

Prořezávání dřevin se u ovocných stromů a keřů provádí v únoru a březnu a v červenci a srpnu. Vhodné období je období vegetačního klidu a ne za silných mrazů. Pro uskladnění roubů je nejlepší čas v dubnu. Stejné je to s odnožemi pro rozmnožení rybízu, malin a ostružin.

Kdy řezat okrasné stromy a keře

Okrasné keře díky řezu tvoří mladé výhonky. Dřeviny, jako je japonská vrba, se řežou více. Keře kvetoucí na jaře, jako forsytie, prořezáváme hned po květu těsně nad zemí. Keře kvetoucí v létě pak do března a dubna. Dorostlé výhonky kvetou ještě v tomtéž roce. Okrasné dřeviny se každé 2 až 3 roky prosvětlí a u spodu keřů se odstraní staré větve. Do stromů, jako je magnolie, se příliš nezasahuje.

Doba prořezávání stromů

  • jabloň – únor, březen, srpen
  • hrušeň – únor, březen, srpen
  • slíva – únor, březen
  • švestka – únor, březen, červenec
  • třešeň – červenec, srpen
  • broskev – březen, červenec, srpen
  • meruňka – únor, březen, červen
  • bobuloviny – únor, březen, červenec, srpen
  • maliny – červenec, srpen
  • ostružiny – březen, duben
  • vinná réva – březen, červenec, srpen

Jak na správný řez

Řez se provádí za větevním límečkem odshora šikmo dolů. Velké a těžké větve se odřezávají po částech, jinak hrozí jejich ulomení a rozštěpení. Provádí se zkrácení hlavního výhonu a odstranění konkurenčních. Vyberte 3 až 4 hlavní větve rovnoměrně uspořádané kolem hlavního výhonu a zkraťte je o polovinu, aby horní poupata byla ve stejné výšce. Odstraňte ostatní, svislé i dovnitř rostoucí výhony.

První řez stromů

Dvouletý roubovanec se při výsadbě na jaře zakracuje ihned po výsadbě. Při výsadbě na podzim se řez provádí po výsadbě následující jaro. Odstraňte první květy, aby dřeviny v prvním roce nemusely vyživovat plody pro posílení kořenů.

Prořezávání v druhém roce do pěti let

Od druhého roku po vysazení se v dalších 3 až 5 letech na jaře provádí formování korun prořezáváním. O čtvrtinu délky zkraťte boční výhony, odstraňte druhý vytvořený středový výhon a strmě rostoucí výhony. Hlavní výhon zastřihněte o šířku ruky výše než boční výhonky. Odstraňte výhonky rostoucí dovnitř.

Prosvětlovací a omlazovací řez

Jakmile ovocné stromy shodí listy, na podzim až do ledna se provádí prosvětlovací a omlazovací řez. Vhodné jsou slunečné a mírně mrazivé dny. Odstraňte odumřelé, nemocné a poškozené dřevo a větve rostoucí těsně vedle sebe, křížící se a rostoucí dovnitř. U starých stromů se koruna zastřihne asi o třetinu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *