Jak vyčistit nerezový dřez a nepoškrábat ho           

Nerezové dřezy jsou součástí mnoha kuchyní. V kuchyni vypadají moderně, ale jejich údržba zrovna nepatří k těm nejsnazším. Pokud se vám na nich objeví vodní kámen nebo zažraná špína, je obtížné je dostat dolů. Nerez je navíc materiál, který je dost náchylný k poškrábání. Osvojte si pár správných zásad, které vám pomohou nerezový dřez snadno udržovat.

Dřezy z nerezu jsou v našich domácnostech často zastoupeny hlavně proto, že jsou velmi odolné vůči vnějším vlivům a mají moderní vzhled. I odolný nerez však vyžaduje správné zacházení. Nerezový dřez má lesklý povrch, který je nutné čistit a leštit. Zůstávají na něm různé nečistoty, otisky prstů a mapy od kapek vody a vodního kamene. Při vhodné péči však může nerezový dřez vypadat stále skvěle.

Drátěnka a ostré předměty na nerez nepatří

Pokud máte doma nerezový dřez, nepoužívejte na jeho údržbu a čištění drátěnku. Na nerezový dřez nesmíte použít ani hrubý kartáček nebo hrubou stranu houbičky na mytí nádobí, která dokáže na nerezu vytvořit nevzhledné a nevratné škrábance. Snažte se proto umývat nerezový dřez vždy šetrně a jemně měkkou stranou houbičky, bavlněným hadříkem nebo utěrkou z mikrovlákna.

Nedávejte příliš mnoho chemie

Na čištění jsou nevhodné i čističe s abrazivními účinky, tekuté písky a lešticí pasty. Původní lesk a barvu ztratí nerez i při použití dezinfekčních a bělicích přípravků s chlórem. Běžný prostředek na nádobí povrch nevyčistí a zanechá na něm viditelné skvrny a šmouhy. Podobnými hrubými přípravky a pomůckami nedoporučujeme ani čistit sklokeramickou desku.

Zvolte vhodné čisticí prostředky na nečistoty, usazeniny a vodní kámen

Na nerezový dřez jsou vhodné speciální čističe na nerez, které jsou určeny přímo na čištění nerezových předmětů. Speciální přípravek nerezový povrch vyleští a navíc ho opatří ochrannou vrstvou. Tento ochranný film ho v budoucnu ochrání před zaschlými kapkami. Pokud dáte na babské rady, k čištění použijte směs vody a jedlé sody a pro desinfekci a leštění použijte ocet nebo kousek citronu.

Jak používat plastovou podložku

Pokud chcete proti poškrábání nerezového dřezu na dno položit plastovou podložku, kterou za pár korun seženete v drogerii nebo v domácích potřebách, podle výrobců nerezových dřezů si dejte pozor na různá úskalí. Musíte dbát na to, aby nezůstávala položena na povrchu dřezu dlouhodobě, protože se pod nimi drží nečistoty a vlhkost, což způsobuje a podporuje vznik vodních usazenin. Tvorbě vodního kamene zamezíte vysušením povrchu dřezu po každém použití. Vzniklé usazeniny odstraňte speciálním prostředkem přímo určeným na nerez.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *