Jak vyčistit sklokeramickou desku – rychle a účinně

Sklokeramické varné desky dodají kuchyním moderní a elegantní vzhled, jsou snadno udržovatelné a šetří elektrickou energii. Jak je však lehce a správně čistit? Pokud nechcete používat chemické přípravky, vyměňte je za ty ekologičtější a levnější. Podívejte se, jak to vyřešit, aby sklokeramická stále zářila čistotou.

Sklokeramická deska

Sklokeramická deska disponuje elektrickými topnými spirálami, které ohřívají varné zóny. Na varnou desku můžete použít nádobí z mnoha materiálu a povrch nepraská ani při velkých teplotních rozdílech. Ovládají se dotykově a některé mají i další funkce, jako jsou automatický náběh teploty, ukazatel zbytkového tepla, časovač nebo bezpečnostní zámek.

Zkuste prášek do pečiva, jedlou sodu a ocet

Čisticí prostředky našich babiček jsou levné a šetrné. Chemické prostředky hravě nahradíte přípravky, které máte doma. Ocet obsahuje kyselinu octovou, která odmašťuje, desinfikuje a má antibakteriální účinky. Místo octa se dá použít citron. Prášek do pečiva obsahuje jedlou sodu, která funguje jako bělidlo, pohlcuje pachy a je mírně abrazivní. Použít můžete přímo jedlou sodu.

Jak čistit sklokeramickou desku

Aby deska vypadala stále uklizená a jako nová, čistěte ji po každém vaření. Nechte ji částečně vychladnout a pomocí jemné škrabky na sklokeramické desky odstraňte zaschlé a připálené zbytky jídla, tekutin, mastnoty a oleje. Můžete na ni nalít trochu octa. Nechte ho působit pár minut a pak plochu setřete vlhkým hadříkem.

Jak vyčistit hodně zanesenou sklokeramickou desku

K úklidu si připravte lahev s rozprašovačem, ocet, prášek do pečiva, běžný mycí prostředek, utěrku, měkký kartáč nebo speciální škrabku na sklokeramické desky. Nalijte do láhve s rozprašovačem ocet a nastříkejte ho na plochu desky. Pak na ni rovnoměrně nasypte prášek do pečiva. Prášek začne s octem reagovat a šumět. Chemická reakce pomáhá uvolňovat nečistoty a mastnotu. Nechte směs působit 10 minut. Podobně se dá čistit sklo u trouby.

Pak si namočte utěrku do horké vody s trochou prostředku na nádobí, vyždímejte ho, rozprostřete na desku a nechte působit dalších 15 minut. Pak utěrku odstraňte a desku vyčistěte jemným kartáčem nebo speciální škrabkou na sklokeramické desky. Buďte opatrní, na povrch příliš netlačte, abyste ho nepoškrábali. Nakonec desku utřete dosucha a vyleštěte.

Co nepoužívat na čištění sklokeramických desek

  • Čisticí písky
  • Drátěnky a drsné strany houbičky na mytí nádobí
  • Nože ani jiné ostré předměty

Jak odstranit škrábance na sklokeramické desce

Pokud se vám podařilo sklokeramickou desku poškrábat, jemných škrábanců se můžete jednoduše zbavit. Vyhladíte je pomocí zubní pasty nebo hutnější pasty vyrobené z vody a jedlé sody. Povrch jemně leštěte, ale netlačte silou. Hlubší rýhy neodstraníte. Nemají však vliv na funkci varné desky. Pokud se ale na vaší sklokeramické desce objeví prasklina, budete ji muset opravdu vyměnit.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *