Jak vyčistit troubu od připálenin a mastnoty

Připečené a spálené zbytky jídla i usazená mastnota v troubě na stěnách i dvířkách, je třeba občas odstranit. Nemusíte dávat ani spoustu peněz za speciální čisticí prostředky. Prozradíme vám, jak troubu vyčistíte i bez chemie.

Jak vyčistit troubu bez chemie

Čištění připečených zbytků jídla v troubě může být snadné i bez chemie. Většina prodávaných přípravků i přes svoji vysokou cenu moc nefunguje. Vyzkoušejte levné a ekologické čištění trouby.

Jak vyčistit troubu jedlou sodu

Jedlá soda funguje i na staré připáleniny a mastnotu na stěnách a dvířkách trouby. Smíchejte jedlou sodu s citronovou šťávou na roztíratelnou pastu. Použijte gumové rukavice a houbou pastu naneste na vnitřní prostor trouby včetně skla. Použijte i kartáč nebo starší kartáček na zuby. Pastu nechte působit přes noc.

Jak vyčistit troubu octem

Ocet nalijte do rozprašovače a postříkejte vnitřek trouby. Ocet se sodou začne pěnit. Zbylé nečistoty seškrábněte plastovou špachtlí nebo škrabkou na sklokeramickou varnou desku a setřete vlhkým hadříkem. Ocet je výborný i na to jak vyčistit pračku a hodí se i na čištění lednice.

Jak vyčistit troubu od připálenin solí

Použít můžete i klasickou kuchyňskou sůl. V misce ji vložte do vyhřáté trouby a nechte ji tam, dokud nezhnědne. Díky ní mastnota povolí. Můžete rozehřát troubu na 125 °C a dát na pekáč směs soli a octa. Pak troubu vypněte a nechte působit. Jak trouba vychladne, vlhkou hubičkou nebo hadříkem troubu vytřete.

Jak vyčistit troubu od mastnoty citrónem

Nalijte horkou vodu do pekáče nebo zapékací misky a přidejte do ní šťávu z citronu i s vymačkanou dužinou. Použít můžete i citronový koncentrát. Vložte misku so prázdné trouby předehřáté na 160 °C. Jakmile se začne voda odpařovat a vytvářet pára, za 15 minut troubu vypněte, ale neotvírejte. Pára rozpustí mastnotu a uvolní připečené zbytky jídla. Až bude trouba vlažná, setřete ji vlhkou houbičkou. Citron je výborný i na čištění mikrovlnky.

Jak vyčistit sklo u trouby práškem do pečiva

Na vyčištění skla použijte kypřicí prášek do pečiva. Nasypte ho do misky, přidejte vlažnou vodu a umíchejte hustší pastu. Naneste ji na dvířka trouby a rozetřete. Pak ji nechte alespoň hodinu působit. Povrch skla nakonec dočistěte houbičkou a setřete navlhčeným hadrem dočista.

Jak vyčistit troubu tabletou do myčky nebo práškem na praní

Nerezové rošty obalené připáleninami nechte odmočit v horké vodě ve vaně nebo sprchovém koutu. Přidejte tablety na čištění myčky na nádobí, nebo rošt posypte pracím práškem, zalijte horkou vodou a nechte působit přes noc. Potom zkuste rošt dočistit kartáčem a houbičkou. Můžete si pomoci i běžným saponátem na nádobí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *