Jak vyčistit ledničku? Bez chemie i s ní

Pokud bude vaše lednice čistá, nebudou se v ní množit nebezpečné bakterie a plísně, ani nepříjemný zápach. Po odstranění námrazy navíc ušetříte až 75 % elektrické energie. Jak na to?

Před vyčistěním lednici vypněte a vložte pod ní suchý hadr, který zachytí případnou odtékající vodu. Vyndejte z lednice všechny potraviny a všechny s prošlou dobou trvanlivosti vyhoďte. K čištění si připravte vhodný čisticí prostředek na interiér lednic, jako třeba Savo. Můžete použít třeba i octovou či mýdlovou vodu. Vhodní je i dezinfekční sprej, pokud nepoužijete dezinfekční čistič nebo octovou vodu. Přichystejte si i starý zubní kartáček a párátko na čištění odtokového kanálku, houbičku a hadr.

Jak čistit vnitřek lednice

Vyndejte z lednice všechny poličky a zásuvky. Umyjte je ve dřezu, ve vaně nebo ve sprchovém koutu třeba teplou mýdlovou vodou či jarem. Doporučujeme použít i vodu s přidáním octa pro odstranění mastnoty, zápachu i dezinfekci. Tou vymyjte i celý vnitřek lednice, pokud nepoužíváte speciální, chemické čističe. Na zaschlé skvrny zabere i čpavek ředěný vodou v poměru 1:5. Směsí skvrny potřete, necháte působit a pak povrch omyjte čistou vodou. Stěny lednice i všechny vyjímatelné části vytřete hadrem před zapnutím lednice pořádně dosucha, ať zabráníte vzniku námrazy.

Čistění rohů a těsnění dveří

V rozích, záhybech a u těsnění se často ukrývá celá řada nebezpečných bakterií. Větší usazeniny odstraňte kartáčkem a navlhčeným hadrem. Po důkladném vyčištění natřete gumu minerálním olejem nebo vazelínou. Těsnění si díky tomu udrží pružnost a nebude praskat. Pro docílení lesklých kovových povrchů bez otisků prstů si vezměte na pomoc čisticí sprej na nerez.

Vyčistěte odtok lednice

Zanesený odtokový kanálek je jednou z nejčastějších příčin zápachu linoucímu se z lednice. Při ucpání odtoku nemá vysrážená voda kam odtékat. K čištění kanálku si můžete vzít na pomoc speciální kartáček, který bývá většinou součástí příslušenství. Stejnou službu vám prokáže párátko, tenký drátek či kartáček na zuby. Usazeniny vyjměte z kanálku a vše vytřete hadrem s čističem nebo octovou vodou. Bez chemie lze vyčistit i pračku, myčku nebo, mikrovlnnou troubu nebo i normální troubu.

Nezapomeňte na vnější část

Odsuňte lednici od zdi, ať ji můžete omést a otřít ze všech stran. Větší péči vyžaduje kondenzátor a chladicí žebra, která bývají velmi často zaneseny prachem a dalšími nečistotami. K čištění kondenzátoru si vezměte na pomoc jemný kartáček, pomocí kterého odstraníte všechnu špínu a nepoškodíte jej. Lze použít i vysavač s kartáčovým nástavcem. Nepoužívejte žádné chemické čističe. Chladicí žebra pak lehce otřete navlhčeným hadrem. Snížíte tak hlučnost lednice.

Jak se zbavit zápachu v lednici?

Skvělými přírodními pohlcovači nepříjemných pachů jsou:

  • rozpůlené jablko
  • citrón v misce s vodou
  • sklenice s vodou a octem
  • vanilkový cukr
  • mletá káva
  • jedlá soda či kypřící prášek v misce
  • rozpůlené jablko na střední polici
  • nastrouhaná pomerančová kůra
  • plátěný sáček s rýží
  • sypaný čaj dejte v bavlněném sáčku

Pohlcovače pachu a čisticí prostředky na lednice

Můžete také zakoupit pohlcovač pachů v drogerii a umístit jej třeba do prostoru na vejce. Některé pohlcovače pachů se lepí i na stěnu lednice.

  • Pohlcovač pachu do lednice na bázi gelu postupně uvolňuje aktivní látky pohlcující zápach. Absorbér je malý a vydrží až 3 měsíce. Vyzkoušet můžete třeba značky Orion, Assorbiodori Frigo, Hyge Supersorb, Koma, Ledík, JOLLY, ORION nebo Wpro DEO 213 ve tvaru medvídka s výměnným dávkovačem gelu a s obsahem absorbčních aktivních uhlíků.
  • Čisticí prostředek ve spreji odstraní nečistoty z vnitřních i vnějších stěn chladničky, neutralizuje pachy a zabraňuje usazování nečistot na povrchu. Můžete použít třeba čistič chladniček PRO 5, HG hygienický čistič lednic, Dr. Beckmann, WPro FRI101, Starwax nebo FM. Použít můžete i výše uvedené Savo nebo ředěný čpavek.

Na co nezapomenout

Interiér ledničky myjte pravidelně, ideálně alespoň jednou za měsíc. Kondenzátor a chladicí žebra je třeba vyčistit jednou až dvakrát ročně. Práci vám může usnadnit antibakteriální filtr PurifAir, který odstraní až 70 % pachů a většinu škodlivých bakterií v interiéru spotřebiče. Nezapomínejte ani na pravidelné odmrazování ledničky, pokud nemá NoFrost systém. Ušetříte tím za energie a prodloužíte živnost vašeho spotřebiče.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *