Pěstování rajčat – postup krok za krokem a způsoby pěstování

Pěstování rajčat je možné v zahradě volně na záhonech, na balkonu či terase v nádobách nebo třeba ve skleníku. Podívejme se, jak rajčata sázet a pěstovat, aby dobře rodila.

Výsadba sazenic rajčat

Rajčata se vysazují v květnu, až po tzv. zmrzlých. Kořenový bal sazenice namočte do vody, vyhlubte širokou a 10 cm hlubokou brázdu, nasypte do ní 3 hrsti kompostu, nebo hrst granulovaného kravského hnoje a hrst granulovaných slepičinců. Na sazenici nechte vrchní 1 až 2 patra listů a ostatní lístky až po kořenový bal odstraňte. Sazenici položte šikmo do brázdy až po špičku a zahrňte zeminou. Pokud přemýšlíte, jaká rajčata sázet, podívejte se na odrůdy rajčat.

Praskání rajčat

Pokud pěstujete rajčata, s vodou to při zalévání nepřehánějte, jinak vám budou plody praskat. Přelitým rajčatům navíc uhnívají kořeny a pak i celá rostlina. Na druhé straně se nevyplatí ani vodou šetřit. Pak naopak plody nevyrostou, budou malé, deformované a začnou praskat i suchem. Abyste zabránili rychlému odpařování vody během horka, obložte půdu kolem rajčat mulčem. Dobře poslouží posečená tráva nebo mulčovací kůra, čímž ochráníte kořeny rostlin před vysycháním.

Jak zalévat rajčata

Osvojte si správnou techniku zalévání. Nezalévejte v průběhu dne, ať se vyhnete prudkému zchlazení rostlin, které jsou vystaveny ostrým slunečním paprskům. Rostliny raději zalévejte brzy ráno a pak večer, kdy už slunce tak nepálí. Rajčata nekropte vodou na listy a plody. Voda by se na ně neměla vůbec dostat. Vodu nalijte přímo ke stonku hadicí nebo konví bez kropítka.

Rajčata potřebují oporu

Ať už pěstujete jakýkoliv druh rajčat, vždy dopřejte keříčkům rostlin vhodnou oporu.  Zabodněte ke každé rostlině tyčku a průběžně k ní rostliny vyvazujte. Jinak se vám může rostlina zlomit a máte po úrodě. Keříky nevydrží tíhu dozrávajících plodů nebo se zlomí pod náporem větru. 

Vylamování bočních výhonů

Pro podporu větší úrody nechte růst u tyčkových rajčat jeden hlavní výhon a boční výhony, které vyrůstají v úžlabí listů, postupně vylamujte. Udělejte to ručně, dokud jsou zálistky ještě malé. Neprovádějte řez nožem a nestříhejte ani výhony nůžkami, ať nedojde k přenosu chorob. Keříková rajčata obvykle není třeba vylamovat, protože jim boční výhony rostou rovnoměrně do všech stran.

Výška tyčkových rajčat

Maximální výška tyčkových rostlin je 150 až 200 cm. Pak zaštípněte hlavní výhon, aby se rostlina nevysilovala a místo do stonku a listů posílala živiny do plodů. Keříčková rajčata většinou zaštipování nepotřebují. Dbejte jen na to, aby bylo uvnitř keříku dostatek světla a plody pěkně dozrávaly.

Odstraňujte spodní listy

Jakmile sklidíte všechny plody, které uzrály na jednom výhonu, odstraňte všechny listy pod ním, aby ji zbytečně nevysilovaly. Uschlé listy z rostlin odstraňujte průběžně. Nezbavujte ale rostlinu všech listů. I když budou plody větší a dozrají rychleji, díky absenci fotosyntézy budou vodnaté a zcela bez chuti

Zamezte tvoření plísní a chorob

Plíseň bramborová napadá i rajčata. Rostlina má zkroucené, seschlé listy a zelené, flekaté plody, které už nedozrají. Většinou je třeba prevence v červnu. Pokud se na listech nebo stoncích rajčat objeví šedozelené vodnaté skvrny, které se zvětšují a hnědnou, zvolte postřik s krátkou ochrannou lhůtou, třeba třídenní. Napadené listy oberte z rostlin a spalte. Nedostatek vápníku a vody způsobuje hnilobu špiček. Zvolte postřiky hnojivem s vysokým obsahem vápníku přímo na list. Bakteriální tečkovitost napadá listy i plody. Projevuje se hnědými vystouplými tečkami se žlutým lemováním. Padlí způsobuje zvětšující se bělavé, moučnaté skvrny, rostliny žloutnou a usychají. Použijte přípravek na bázi síry.

Hnojení rajčat

Všechna rajčata potřebují dostatečnou výživu. V době vývoje plodů je pravidelně přihnojujte hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Pozor si dejte na dávkování. Přebytek dusíku vede ke zvýšené tvorbě listů na úkor plodů. Granulovaná hnojiva rozpusťte ve vodě do pravidelné zálivky. Úrodu podpořte organickými hnojivy, tedy kompostem, zkvašenými slepičinci nebo uleželým hnojem. Dají se zakoupit i sušená, granulovaná nebo tekutá.

Pěstování rajčat na balkoně

V lodžii nebo na balkoně lze rostliny pěstovat v nádobách nebo pytlích. Zde ale rostliny mají specifické nároky. Mají rády slunce a nesnášejí velkou vlhkost. Ideální je orientace směrem na jih nebo západ. Důležitá je i volba vhodné odrůdy rajčat. Zalévejte rostliny odstátou vodou, ne ledovou a přímo z kohoutku. Vhodná je i dešťová voda.

Pěstování rajčat v nádobkách neboli v květináči

Na balkoně či lodžii lze rostliny pěstovat v nádobách. Pro pěstování v květináčích jsou nejvhodnější keříková rajčata s drobnými plody. Můžete je pěstovat i v truhlících nebo závěsných květináčích. Nezapomeňte dát na dno nádoby drenáž, jako je keramzit nebo lávová drť. Sklizeň plodů probíhá průběžně.

Pěstování rajčat v pytlích

Na balkoně či lodžii lze rostliny pěstovat i v pytlích, zejména rajčata tyčková. Jinak musíte použít vyšší nádobu s průměrem minimálně 40 cm a hloubkou 30 cm. Pytel je levnější a vhodnější. Pokud přemýšlíte, jak sázet rajčata do nádob a pytlů, vysazujeme je stejně jako do záhonu, jen ne šikmo a nechte koukat špičku.

Pěstování rajčat ve skleníku

Při pěstování rajčat ve skleníku je třeba jim dopřát čerstvý vzduch a nižší teploty. Vysazujte rajčata blíž ke vchodu, kde je možné větrat a udělat průvan. Během horkých letních dnů zajistěte, aby byl skleník pravidelně a dostatečně větraný. Optimální teplota je 23 až 26 °C a vlhkost vzduchu asi 60 %.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *