Jak namíchat hnědou barvu

Přírodní odstíny barvy v nás vzbuzují pocity klidu a harmonie. Pokud s nimi chcete vymalovat svůj interiér, můžete si stejně příjemné pocity přenést i do svého interiéru. Poradíme vám jak na to.

Pokud se tak trochu bojíte s hnědou barvou experimentovat, přesvědčíme vás, že k tomu není žádný důvod. Podívejte se, jak může hnědá barva ovlivnit naši mysl, jak ji doma použít a jaké doplňky k ní zvolit. Také vám prozradíme, jak se vlastně taková hnědá barva správně namíchá.

Vliv hnědé barvy v interiéru na psychiku

Každá barva působí na naši psychiku trochu jinak. Hnědá barva není výjimkou a ovlivňuje naši náladu. Ať už je na stěnách či nábytku, v takové místnosti nás rázem obklopí klid, příjemný pocit jistoty i bezpečí. V interiéru laděném do hněda nám nebude chladno ani v zimě a mrazech. Místnost díky hnědé barvě vyzařuje útulným a hřejivým teplem domova a právě proto je tak moc oblíbená.

Hnědá barva v našem interiéru

Díky výše zmíněným vlivům na naši psychiku je hnědá barva ideální do každé místnosti v domě či bytě. Opatrně s ní nakládejte snad jen v dětském pokoji. Hnědou barvu máme v interiéru asi všichni, alespoň v podobě dřeva, které může být v některém z odstínů hnědé. Pokud právě zařizujete svůj domov, můžete hnědými odstíny vymalovat a k tomu si pořídit i dřevěný nábytek.

Hnědá barva na stěnách

Na stěnách vypadá hnědá barva výborně, důležité je jen zvolit vhodný odstín. Světlými odstíny hnědé můžete vymalovat i celou místnost, která bude působit elegantně a čistě. S tmavou hnědou zacházejte opatrně. Pozor si dejte hlavně na malé pokoje, které by vám opticky ještě zmenšila.  Ideální je použít výraznější hnědou jen na jednu stěnu a doplnit světlejší nábytek a doplňky.

Jak namíchat hnědou barvu

Pokud chcete vymalovat svůj domov některým z hnědých odstínů, budete potřebovat vědět, jak taková hnědá barva vlastně vzniká. Hnědou barvu získáte smícháním zelené, červené a žluté, případně okrové barvy. Do míchání se sice můžete pustit sami, můžete si ale vybrat odstín podle vzorníku barev a pak si nechat v některém hobby marketu vámi vybraný odstín namíchat strojově.

Ředění základní barvy

Potřebovat budete základní, tedy bílou barvu, kterou je většinou potřeba zředit vodou. Ředí se všechny barvy, záleží ale na jejich druhu a disperzi. Vysoce disperzní barvy se ředí maximálně 5 % vody, méně disperzní barvy 10 až 30 % vody. Pak můžete tónovat a dát se do vymalování kuchyně nebo třeba vymalování ložnice.

Tónování barvy

Požadovaný odstín zakoupíte v malířské prodejně dle vzorníku. Tónovací barvu smíchejte s klasickou bílou barvou, třeba Primalex. Poměr tónovací barvy a bílého základu k docílení požadovaného odstínu najdete na obalu tónovací barvy. Nedoporučujeme barvy s vysokým obsahem běloby. Pohlcují barevné tóny a spotřebujete hodně tónovače. Před aplikací barvu vždy řádně promíchejte. A s čím hnědou zkombinovat? Zkuste to třeba s odstíny fialové barvy, poradíme vám jak.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *