Vhodná barva na beton a jak natírat    

Při výběru barvy na beton musíme pečlivě zvážit požadavky a nároky a pak ji zvolit podle konkrétních parametrů. Někdy stačí univerzální, často je však třeba speciální.

Jak vybrat barvu na beton

  • Jaký povrch budete natírat?
  • Jak bude plocha mechanicky zatěžována?
  • Jakým vlivům (povětrnostním, chemickým či mechanickým) bude vystaven?
  • Jaké jsou vaše nároky na estetickou stránku?
  • Kolik chcete do nátěru investovat?

Proč natřít betonovou plochu

Vzhled betonu na většinu lidí nepůsobí příliš estetickým dojmem, pokud nejde o záměr ponechat třeba pohledový beton, který má nadčasový vzhled. Kromě lepšího vzhledu je záměrem nátěru prodloužit odolnost a životnost betonu, snížit prašnost a ulehčit si úklid. Pomocí nátěru můžeme zvýšit odolnost povrchu vůči povětrnostním a chemickým vlivům, anebo mechanickému opotřebení. Nátěr slouží jako ochranná vrstva, stejně jako při nátěru barvami na dřevo.

Výběr barvy podle mechanické odolnosti vůči zatížení

Betonová podlaha v garáži či autodílně vyžaduje zcela jiný nátěr než venkovní terasa či betonové sloupky plotu. Při výběru sledujte, jakou odolností barva disponuje a do jakých podmínek je přímo určena. Na podlahu garáže nebo dílny použijte barvu, která snese vysoké mechanické zatížení.

Výběr barvy podle odolnosti vůči vnějším vlivům

Dalším parametrem je při natírání venkovních povrchů odolnost vůči povětrnostním vlivům a v případě garáží nebo dílen proti chemikáliím, jako jsou benzín či nafta, oleje, různé laky, ředidla a další chemické prostředky.

Barvy na zátěžové povrchy

Barvy na zátěžové povrchy jsou proti zmíněným vlivům na rozdíl od univerzálních barev a barev na běžné povrchy dostatečně odolné, je však třeba počítat s vyšší cenou. Přesto se vyplatí sáhnout po kvalitě a vytvořit nátěr, který dlouho vydrží. Při natírání betonových ploch můžete sáhnout po akrylových nebo epoxidových barvách, které se však od sebe značně liší svými vlastnostmi.

Beton

Akrylové barvy

Akrylové barvy např. Betex a Balakryl, jsou oblíbené kvůli cenové dostupnosti. Hodí se na běžné povrchy, jako jsou betonové stěny a méně zatěžované podlahy na terasách, balkonech či v panelákových sklepech. Dobře odolávají vodě a dají se použít i do exteriéru.

Epoxidové barvy

Epoxidové barvy se hodí pro více zatěžované povrchy. Vyznačují se výrazně vyšší až extrémní odolností vůči mechanickému působení i chemikáliím a snadno se udržují. Nevýhodou je vyšší cena. Na zátěžové plochy jsou oblíbené dvousložkové epoxidové barvy jako je Eternal, Detecha či Epoxyban.

Optimální teplota prostředí a povrchu je 15 až 25 ºC a musí být minimálně. 3 ºC nad rosným bodem. Minimální teplota je obecně 10 ºC. Maximální relativní vlhkost vzduchu je pak 75 %.

Příprava plochy na nátěr

Aby se nátěr nezačal odlupovat, základem je důkladné očištění a odmaštění povrchu. Beton je také třeba natírat zcela suchý. Pokud jde o nový povrch, musí být dostatečně vyzrálý a ze staršího povrchu nejprve odstraňte zbytky předchozího nátěru a zapravte tmelem praskliny a díry. Důležité je proto také správné míchání betonu a dostatečné zrání betonu.

Po očištění proveďte penetraci

Penetrace je cenově dostupná a díky jejímu použití snížíte spotřebu dražších barev. Podkladový nátěr zajistí scelení a ochranu povrchu a umožní snadnější nanášení barvy. Penetraci vždy provádějte štětkou a nepoužívejte váleček.

První vrstva se doporučuje více naředit pro lepší penetraci do podkladu. Při vysoké pórovitosti a nerovnosti podkladu počítejte s vyšší spotřebou barvy.

Samotné natírání betonu

Na natírání zvolenou barvou můžete použít i váleček, který vám usnadní práci hlavně u velkých ploch. Pokud budete nanášet 2 vrstvy, vyčkejte dostatečně dlouho, než první nátěr dokonale zaschne, nechte ho schnout nejlépe přes noc.

Často kladené otázky

Za jak dlouho barva zaschne?

Rychlost zasychání nátěru se mění v závislosti na klimatických podmínkách a tloušťce vrstvy nátěru.

Za jak dlouho je beton připravený na zátěž?

Konečných vlastností dosáhne nátěr po úplném vyzrání, což je za 2 až 3 dny.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *