Jak postavit kurník

Nejen na venkově, ale všude, kde je k dispozici zahrada, je možné chovat různá užitečná zvířata. Slepice jsou nenáročné, nepotřebuji žádnou speciální stravu a stačí jim jen pár metrů čtverečních. Vhodným základem je výběh kombinovaný se zázemím v podobě kurníku.

Důležité jsou prostorové možnosti vašeho pozemku a místa, kde bude váš kurník stát. Pro pět slepic velkého plemene postačí 2 m2 podlahové plochy. Vzhledem k tomu, že v kurníku bude umístěno krmítko s napáječkou, hřady s trusným stolem i hnízda a budete tam muset poklízet, zvolte raději takové rozměry, které budou vyhovovat především vám, včetně vaší tělesné výšky.

Tip: Jak založit nové záhony? Přinášíme rady a typy.

Jaký zvolit kurník

Kurník může být dřevěný, dřevěný s podezdívkou, anebo celý zděný, což je asi nejlepší varianta. Důležité je, aby v něm v zimě vůbec nemrzlo. Střecha kurníku může být pultová, krytina může být lepenková. U dřevěné stavby je pak velmi vhodné stěny zdvojit a následně podbít střechu tak, aby mezi krytinou a prkny stropu vznikla mezera kvůli efektivní vzduchové izolaci. Dřevo je natřete impregančním nátěrem z venku i zevnitř. Zevnitř je dobré navíc ještě každý kurník vybílit vápnem kvůli dezinfekci.

Nezapomeňte na přístup světla

V zimě budou slepice trávit většinu času v kurníku, proto je důležité jim zajistit dostatek světla. Nezapomeňte proto také přítomnost oken. Podlaha může být ze dřeva nebo z betonu. Pro 5 slepic stačí 3 snášková hnízda. Hřady umístěte k severní zdi a okno dejte na jih či jihovýchod. Pod hřady se pro snadnější čistění umisťuje trusný stůl. Získáte čistý hnůj bez podestýlky a pod stolem vznikne prostor pro pohyb slepic.

Výběh pro slepice

Výběh rozdělte na dva prostory. Záleží i na velikosti výběhu. Velký výběh se pro 5 slepic ani nevyplatí rozdělovat, malý výběh ale ano. V jednom výběhu budou slepice a v druhém se pak bude kosit tráva. Jakmile bude první výběh vypasený, slepice následně vpustíte do druhého. V prvním výběhu dosečete veškeré nedopasené plochy, povápníte a necháte zregenerovat trávník. Díky zelené mladé píci budete mít celou sezonu vajíčka s oranžovými žloutky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *