vertikulace trávníku

Provzdušnění a vertikulace trávníku. Pečujte o svůj trávník.

Péči o trávník bychom rozhodně neměli podceňovat, zejména právě po zimním období. Aby byl zdravý, potřebuje živiny, vodu a dobře dýchat.

Kromě vyhrabání spadaného listí, sekání, dosévání, hnojení i provzdušňování neboli vertikutace. Prořezání je třeba pro správný růst na jaře a na podzim. V jarním termínu od konce března do poloviny května. Lze současně použít speciální postřiky narušující strukturu mechu a způsobující jeho vyschnutí.

Tip: Jak založit nové záhony? Přinášíme rady a typy.

Čistý trávník

Vertikulace provzdušní travní drn a vyčistí plochu od travní plsti vzniklé zbytky posečené trávy, mechu a plevele. Nože se zařezávají do trávníku, odstraňují plsť a pronikají do půdy, kde ji provzdušňují. Omezují růst plevele a přesekáním travních výběžků podporují tvorbu nových travních výhonků, příjem vody a živin. Trávník bude i před teplým či chladným počasím krásně zelený a zdravý.

vertikulace trávníku

Vertikulace a provzdušnění

Vertikutátory řežou hlouběji do plochy trávníku, půdu kypří pro nový osev. Provzdušňovač pracuje více na povrchu, odstraňuje mech a nepoškodí rostliny. U některých modelů je možné vyměnit válce s pružinami určené na odstraňování mechu a nízké vrstvy plsti naopak za válec s noži vhodný k prořezávání povrchu trávníku. Jsou vybavené velkými koly pro snadnou manipulaci v terénu.

Proč vertikulace

Nedostatečné provzdušnění poznáme podle toho, že trávník řídne a usychá. Vertikutaci lze provést speciálními hráběmi, vhodnými pro menší plochy. Výhodou je nízká pořizovací cena. Pro větší plochy je výhodné použít vertikutátor. Trávník má mít výšku 4 cm, suché počasí, půda nepromáčená, tráva nepřemokřená ani přimrzlá.

Průběh vertikulace

Ostré nože musí být správně uchyceny, zařezávat se do půdy do hloubky 3 mm. Po ošetření trávníku je třeba odstranit vzniklý odpad a dát do kompostu. Pak trávník pohnojíme a zalijeme. Prořídlá a holá místa je třeba dosít. Elektrický provzdušňovač se hodí pro mladší trávníky. Výsledkem je hustý trávník s dobrou výměnou kyslíku, větší propustnost vody, menší množství plevele a riziko chorob.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *