Jak správně pěstovat popínavé růže

Popínavé růže jsou zajímavou ozdobou stěn, zídek, plotů, pergol a dřevěných i kovových konstrukcí. Pnoucí a popínavé růže lze pěstovat v mnoha kultivarech různých barev květů. Dlouhé stonky se pnou za světlem a teplem. Růže se mohou na daném místě pěstovat mnoho let. Malé rostliny mohou růst i ve stínu, ale pak potřebují ke svému kvetení slunce. Vyhovuje jim místo otočené směrem k jihovýchodu a jihozápadu. Nesnáší přímý úpal slunce a častý vítr. Pokud podmínky respektujete, pak jim nevadí ani vyvýšený záhon. Vzpřímené nebo plazivé výhonky jsou zvláště u některých kultivarů hodně ohebné a mohou dosahovat až 4 metrů. Můžete je vést po trelážích, obloucích, pergolách, vinout kolem kmenů stromů a nechat popínat po plotech. Růže bohatě kvetou jednou za sezónu, ale po dlouhou dobu. Růže s tužšími výhony se hodí k zídkám, kdy se sází alespoň 10 cm daleko kvůli proudění vzduchu. Převislé druhy mohou zase splývat ze zídky dolů.

Zjara se sází sazenice před rašením listů. Na podzim se vysazují v bezlistém stavu. Sazenice se dávají do jamky se zastřiženými kořeny a náklonem pro možnost růstu směrem k podpoře. Pro uchycení výhonků k vodící konstrukci slouží praktické plastové úchytky. Pomohou i tyčky. Půda má být zásobena živinami, hlinitá a dobře propustná. Použijte substrát pro výsadbu růží nebo vlastní kompost s lehce kyselou reakcí, asi pH 6,5. Růže se pak hnojí minerálním i organickým hnojivem, nejlépe uleželým hnojem. Hnojení na list jim prospěje. Práci s pletím plevele ušetří mulč ve vrstvě 10 cm, který udrží v půdě vláhu. Na zimu je vždy dobré přihrnout k rostlině hromádku půdy a zakrýt je chvojím. Při řezu jde o to, aby nové výhony vyrůstaly z dřevnaté části a malý kousek nad terénem. Nové šlahouny nesou květy. Po kvalitním zakořenění podpořeném pravidelnou zálivkou bohatě kvetou.

Tip: Popínavá růže z Jericha

 

Pěstování na jaře i na podzim

Choroby a škůdci

Největším škůdcem růží jsou mšice, které škodí na listech, ze kterých vysávají šťávu, ty se kroutí a uschnou. Proti mšicím použijte postřiky. Padlí růžové vytváří na listech a výhonech šedé povlaky a je třeba co nejrychleji použít vhodný přípravek, jako je Bioton, pak pálit napadené výhony a rostliny v tom období nezalévat na list. Rez růžová se pozná podle červených výčnělků a také rezavých kupek na listech. Napadené výhony se pálí a nutné je použití vhodného přípravku, jako je Novozir MN 80. Černá skvrnitost na listech a výhonech vytváří černé a žlutě orámované skvrny. Je třeba v době výskytu udržovat nízkou vlhkost a použít například přípravek Baycor 25 WP či Dithane.

Houby jako postrach růží

Nejrozšířenějším původcem onemocnění u růží jsou ale houby. Napadají růže zejména ve vlhkém prostředí, když jsou rostliny vystaveny často dešti a listy jim nestačí oschnout. Výskyt chorob lze také omezit výběrem vhodné odrůdy. Obecně bývají nižší kultivary mnohem odolnější. Důležitá je také vitalita rostlin a kvalitní výživa. Když je rostlina houbou napadena, je třeba včas zasáhnout. Žádné z napadených výhonů určitě nikdy nedávejte do kompostu a rovnou je palte. Jenom tak zabráníte dalšímu šíření chorob. Ty totiž v půdě dokáží velmi dlouho přetrvat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *