Jak položit laminátovou podlahu

Podlahovou krytinu položíte snadno. Díky chytrému click systému je pokládka velmi jednoduchá. Laminátové podlahy s tímto systémem s našimi radami položíte velmi snadno, jednoduše a rychle.

Jaké potřebujete nářadí:

 • Vodováha, pravítko, skládací či svinovací metr a truhlářský úhelník
 • Přímočará pila nebo řezačka laminátu
 • Aku šroubovák s forstnerovým vrtákem
 • Podlahová škrabka pro odstranění zbytků staré podlahové krytiny a lepidel
 • Kladivo, příklepová lišta a dorážecí hák
 • Klíny, zalamovací nůž a tužka

Potřebné příslušenství

 • Parotěsná zábrana pro podlahy
 • Kročejová izolace (pokud již není součástí laminátových prken)
 • Lepicí páska
 • Soklové lišty s montážními svorkami
 • Přechodové profily
 • Rozety a krytky pro radiátorové trubky

Při nákupu laminátové podlahy připočítejte k rozloze místnosti 10 % laminátových desek na prořez. Zamezíte tak použití příliš krátkých kousků. Nepoužívejte odřezky o délce kratší než 30 cm.

Aklimatizace desek

Před rozbalením podlahy položte laminátové desky na 48 hodin do středu místnosti, ve které je budete pokládat. Materiál vstřebá teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti a aklimatizuje se.

Příprava podkladu

Laminátová podlaha se pokládá na perfektně stabilní, čistou a rovnou plochu. Důkladně odstraňte starý koberec či zbytky lepidla a ujistěte se, že je podlaha bezvadně rovná pomocí vodováhy, pravítka a skládacího metru. Akceptovatelné jsou maximálně 3 mm výškového rozdílu na 1 m plochy.

Parozábrana a kročejová izolace

Novou laminátovou podlahu pokládanou na beton podložte PE fólii neboli parozábranou proti vlhkosti. Překrývejte pásy o 20 cm a na okrajích je nechte do výšky 10 cm a spojte je lepicí páskou. Na dřevěné podlahy či dřevotřísku není fólie třeba. Pod laminátové desky bez kročejové izolace, ji rozložte na podlahu před položením desek. Okraje pásů izolace spojte lepicí páskou. Mnoho kročejových izolací má už zabudovanou parotěsnou zábranu a samostatná PE fólie není třeba. prověřte i zateplení podlahy.

Pokládka laminátových prken

Začněte v rohu místnosti, ideálně rovnoběžně s oknem a zleva doprava a pokládejte bez lepení k podkladu jako při položení plovoucí podlahy. Po obvodu místnosti nechte mezeru 10 15 mm jako dilatační spáru, kterou vytvoříte pomocí klínů a zakryjte okrajovými lištami. Desky se napojí po podélné straně a na úzké čelní straně zaklapnou do sebe. Použijte příklepovou lištu a na poslední prkno dorážecí hák. Podobně probíhá i pokládka vinylové podlahy. Podívejte se, v čem se líší.

Úprava prken do krajů místností

Na řezání použijte speciální řezačku laminátu, která desku zakrátí bez prachu a hluku. Vhodné je i použití přímočaré pily bez kyvadlového zdvihu s pilovým listem na laminát. Naostřený nebo nový pilový list zabrání otřepům a štípání povrchu. Odřezek prkna použijte jako první díl následující řady.

Vyřezání otvorů pro trubky na radiátory

Změřte vzdálenost mezi středem trubky a stěnou, přeneste na prkno a v místě udělejte čáru tužkou. Položte prkno těsně před trubky, polohu na něj přeneste a prkno provrtejte forstnerovým vrtákem. Pak je rozdělte podél přímky vyznačené tužkou. Větší kus položte před topení a menší kus s trochou lepidla na hraně řezu dosaďte ze strany u stěny. Vyvrtané otvory zakryjte radiátorovou rozetou.

Přizpůsobení zárubně dveří

Pokud je zárubeň dveří příliš nízko, zkraťte ji pomocí oscilační frézou nebo multi – cutterem s pilovým listem. K zárubni přiložte laminátový díl a pak v jeho výšce zárubeň dveří odřízněte.

Odstranění přečnívající fólie a soklové lišty

Po pokládce posledního prkna odstraňte klíny a zalamovacím nožem zkraťte přečnívající fólii u stěny nad podlahou. Montážní svorky přišroubujte na stěnu těsně nad podlahou 40 50 cm od sebe a soklové lišty na ně nasaďte. Lišty lze zkrátit ruční nebo přímočarou pilou.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *