Pěstování rozmarýnu v květináči

Doma nemusíte pěstovat jen pokojové rostliny, ale také bylinky, jejichž pěstování se v současnosti stalo velice módním. Díky tomu pak nemusíte kupovat sušené bylinky, ale máte možnost utrhnout si z rostlinky pár voňavých lístků na dochucení pokrmu. Možná jste se už pokoušeli několikrát rozmarýn pěstovat, ale vždy vám uhynul přes zimu. Rozmarýn totiž přes zimu potřebuje světlo a nižší teplotu, ideálně 10 °C, což je možné jenom tehdy, pokud máte prosklenou verandu nebo lodžii. V místnostech, které jsou vytápěny přes zimu na 20 °C, je dobré rozmarýn přestat zalévat a pouze rosit rozprašovačem, protože rostlinám škodí suchý vzduch. Navíc můžete 2x měsíčně rostlinu osprchovat. Přes léto se dáte rostlinu na okenní parapet nebo ven.

Rozmarýn a zálivka

Nejčastěji lidé rozmarýn zahubí zálivkou, protože nesnáší vlhko a nesnáší přemokření. Jakmile ho jednou přemokříte, tak už jej nezachráníte. Rostlinu je třeba zalévat, až když je půda skutečně proschlá. Nejvhodnější je rostliny zalévat odstátou vodou pokojové teploty jen do misky. Voda nasaje do půdy a prosákne až na povrch zeminy v květináči. Rozmarýn je náchylný k houbovým chorobám, proto jej kromě zimy, kdy je v bytě suchý vzduch raději nekropíme na listy.

Tip: Bylinky z vaší zahrady, na co se těšit na jaře.

Rozmarýn a jeho pěstování

Rozmarýn je vhodné pěstovat v truhlících či nádobách na balkónech, terasách i za oknem. Ke svému úspěšnému pěstování potřebuje slunné stanoviště a lehkou, písčitou a dobře propustnou půdu. Semena rozmarýnu se vysévají v březnu při teplotě 20 °C. Mladé rostlinky se vysazují v květnu až červnu a venku ji můžete nechat až do konce září až října. Rostlinka nemá ráda přemokření a často tak uhnívá. Rozmarýna dobře prospívá i celoročně v interiéru, jen je třeba mu zajistit vyšší vzdušnou vlhkost rosením.

Hnojení, přesazování a množení

V létě rostlinu hnojíme 1x za 14 dní doporučenou dávkou speciálního tekutého hnojiva, nejlépe organického, které podle návodu zředíme ve vodě. Rozmarýn také vyžaduje každoroční přesazování do většího květináče asi o 1 cm. Při přesazování dbejte na to, ať neporušíte kořeny. Rozmarýn se množí vegetativně, tedy vrcholovými řízky, které necháme volně zakořenit ve vodě. Jakmile na větvičkách vyrostou kořínky, přesadíme si je do zeminy. Můžete jej také množit semeny, ale tento způsob je časově mnohem náročnější. Vysévá se v půlce února až března, vyklíčí během 3 až 4 týdnů a pak se rozsazuje.

Přezimování a použití rozmarýnu

Rozmarýn nesnáší moc vlhkosti, proto se také neosvědčilo jeho přezimování venku. Půdní vlhkost zapříčiňuje uhnití kořenů, nebo umrznutí ve velkých mrazech. Rostlinku na zimu dejte na světlé a teplejší místo s teplotou 5 až 10°C, do nevytápěného skleníku či na chodbu. Omezte zálivku na minimum, aby neuhnívala. Rozmarýn má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Posiluje paměť, upravuje trávení a podporuje činnost jater. Je výborným kondicionérem pro tmavé vlasy, kdy zvýrazňuje barvu a lesk. Čaj se užívá proti nespavosti a podporuje klidný spánek. Mast léčí revmatismus, záněty nervů i křeče. V kuchyni dochucuje pečené, drůbeží i skopové maso, přidává se do salátů, bylinkových olejů a octů.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *