Jak vyčistit žaluzie rychle a jednoduše – venkovní i vnitřní

Jak vyčistit žaluzie? Venkovní žaluzie jsou vhodné stínění pro moderní domy i byty, ale i pro starší objekty. Vnitřní žaluzie je skvěle doplní. Šetrným stíněním docílíte jejich dlouhé životnosti, budou krásné a funkční i po mnoha letech používání.

Dodržováním správných postupů při údržbě žaluzií prodloužíte jejich životnost i o několik let. Vaše žaluzie budou po správném vyčištění opět vypadat jako nové. V ideálním případě je nutné venkovní i vnitřní žaluzie čistit alespoň 2x ročně. Záleží také na prašnosti prostředí u vás doma i na ulici. Není třeba se obávat způsobu náročné údržby nebo servisu. Pokud si na čistění ale netroufáte, můžete oslovit i specializovanou společnost, která vám je vyčistí.

Čištění žaluzií svépomocí

Čištění žaluzií pohodlně zvládnete s výbavou, kterou velmi pravděpodobně máte běžně doma. Vnitřní žaluzie čistěte dle potřeby. Doporučená doba pro údržbu venkovních žaluzií je na konci léta a na konci zimního období. V zimě se na venkovních žaluziích často usazuje drobný popílek z komínů při topení, v létě je to naopak zase pyl ze stromů, různé nečistoty od hmyzu a prach během sucha. Prach se pak usazuje i celoročně. Zkuste proto předokenní žaluzie dokonale vyčistit.

Jak vyčistit venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie si nejprve sklopte do svislé polohy a následně je opláchněte vodou. Omyjte je opatrně mýdlovou nebo jarovou vodou. Použijte k tomu houbu nebo měkký hadřík. Nakonec veškeré nečistoty znovu z venkovních žaluzií spláchněte vodou. Použít k tomu můžete i zahradní hadici, parní čistič nebo i vysokotlaký čistič, který ale musíte nastavit na nižší výkon. I když se venkovní žaluzie vyrábí většinou z vysoce odolného extrudovaného hliníku, při nanášení nevhodných a agresivních čisticích prostředků je můžete trvale znehodnotit.

Jak vyčistit vnitřní žaluzie

Žaluzie stáhněte dolů a zatemněte. Prach z lamel můžete vysát vysavačem. Zvolte raději nejnižší stupeň sání, abyste žaluzie nepoškodili. Počítejte s tím, že vysavač nepojme všechny mikročástečky a neodstraní usazenou mastnotu. Můžete pak vzít vlhký hadřík, přiložit jej na několik lamel současně a vodorovně prach setřít po celé délce lamel. Začněte vždy nahoře a postupujte směrem dolů, dokud nevyčistíte všechny lamely. Úzký proužek v místě překrytí lamel zůstane neočištěný. Proto je vhodné ještě umýt každou lamelu zvlášť. Stačí jemně přiložit hadřík na celou šířku každé lamely. Nakonec budete muset ještě přeleštit sklo.

Na co si dát pozor

Během čištění žaluzií se vyhněte použití veškerých chemických rozpouštědel, organických ředidel a čisticím pískům nebo pastám. Vyhněte se také silným alkalickým čisticím prostředkům. Mohli byste jimi žaluzie poškodit. Na odstranění slabých nečistot postačí jen jarová nebo mýdlová voda. S mastnotou a zaschlou špínou si hravě poradí. Dodržování uvedených postupů prodlouží životnost žaluzií i o pěkných pár let. Žaluzie budou po šetrném čistění vypadat stále jako nové. Poradíme vám také, jak odstranit rez.

         

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *