Čištění pračky

Stará pračka jako nová, stačí pořádně vyčistit       

V dnešní době si to už bez automatické pračky nedokážeme ani představit. Přitom možná vyvařování kvalitního povlečení i bílých košil v kotli a jejich bělení na slunci mělo opravdu něco do sebe. Zkuste ale dnešní tkaniny vyprat na víc než 40˚C, všechny se vám srazí. Nízké teploty při praní ale často nedostatečně rozpouští prací prášky a aviváže. Čištění pračky by proto mělo probíhat pravidelně, aby se v ní neusazovala špína a s tím spojené plísně i bakterie. Jak vyčistit pračku, aby byla zase jako nová?

Co použít na čištění pračky

Kromě uvedených pracích přípravků se spolehlivě v pračce usazuje také vodní kámen, který  zhoršuje  kvalitu praní a způsobuje problémy s chodem pračky. Čištění pračky je třeba provádět pravidelně a doporučujeme alespoň jedenkrát v měsíci. Použijeme metodu našich babiček, která naprosto spolehlivě zabírá. Na čištění pračky si tedy připravte léty ověřený ocet, klidně stačí běžný typ. Pokud chcete, můžete použít i ocet bílý, bez přidaných barviv.

TIP: Jak vyčistit koberec

Čištění pračky octem

Jak vyčistit pračku
Jak vyčistit pračku

Doporučujeme přidat i sáček prací sody zakoupené v drogerii. Pak si ještě připravte starý zubní kartáček a také utěrku z mikrovlákna. Půl hrnku sody nasypte do přihrádky na prací prášek a ocet dejte až po okraj do oddílu pro máchání. Poté nastavte svoji pračku na ten nejdelší cyklus a nejvyšší možnou teplotu, tedy 90 až 95˚C a spusťte program. Doporučuje dát pračku do pohotovostního režimu ještě než přejde prací cyklus do fáze máchání. Přerušte jej a nevypouštějte vodu. Můžete tam nechat i vodu s octem přes noc. Přesvědčte se ale, zda se nedá pračka otevřít, když je plná.

Pračku je třeba propláchnout

Následně ještě jednou nechte celý program projet naprázdno bez přerušení s polovinu octa vloženého rovnou do praní a bez sody. Pak ale na řadu přijde ještě manuální čištění. Vyjměte zásuvku na prací prostředky a propláchněte ji sprchou. Starým zubním kartáčkem pak vyčistěte, vše, co se octem a sodou ještě nepodařilo odstranit. Vyčistěte i otvor, kam se zásuvka umisťuje. Stejně tak očistěte těsnění kolem otvoru na plnění, vyndejte zapomenuté papírové kapesníky a zachycené vlasy. Pak vše vytřete vlhkým hadrem.

Nezapomeňte na filtr

Čištění pračky octem zaručeně zabírá. Pračka má ale ještě na přední straně úplně dole nenápadná dvířka s filtrem na vypouštění. Otevřete je a filtr vyčistěte. Objevíte drobné, knoflíky, sponky a spoustu dalších pokladů. Pak už jen pračku otřete z venčí. Zubní kartáček se hodí na spáry, drážky i okraje tlačítek. Je dobré pračku i odpojit od vody a odsunout. Pak vyčistit spoustu usazeného prachu za ní.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty. Vedla jsem 6. let projekt na výstavbu bezbariérového polyfunkčního domu a zdravotního střediska pro hendikepované od jeho vzniku až po zdárné dokončení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *