Naučte se symboly pro praní prádla – Přehled znaků

Pokud stále nevíte, co znamenají symboly zobrazené na vašem oblečení týkající se jeho praní a údržby, podíváme se na ně blíže.

Vanička s číslem uvnitř značí praní prádla v udané teplotě. Co ale ty další symboly? Stejně jako se učíte dopravní značky, učte se i prací symboly. Zajímejte se nejprve o základní tvar zobrazené ikony a pak studujte dál.

Symboly praní

Číslo zobrazené ve vaničce značí nejvyšší teplotu, na kterou prádlo můžete vyprat. Pokud je vanička podtržená, praní musí být zároveň šetrné, tedy s pozvolna klesající teplotou při máchání a s mírným odstředěním. Pokud je podtržení přerušované, určuje nám mírné máchání i odstřeďování, a zakazuje ruční ždímání. Dvojité podtržení naznačuje výraznou redukci množství praného prádla v pračce, nejlépe pouze na 1/3 celého bubnu pračky. Vanička s vnořenou rukou je znak pro ruční praní prádla s maximální teplotou vody 40 °C. Pokud je tato vanička přeškrtnutá, prádlo se nesmí prát vůbec.

Maximální teplota 60 °C.
Normální odstřeďování.
Maximální teplota 50 °C.
Mírné odstřeďování.
Maximální teplota 40 °C.
Velmi mírné odstřeďování.
Ruční praní.
Maximální teplota 40 °C.
Výrobek se nesmí prát.

Symboly žehlení

Symboly žehlení

Symbol žehličky je vždy doplněn tečkami uvnitř. Ty značí maximální tepotu dotykové plochy. Takže 3 tečky 200 °C, 2 tečky 150 °C a 1 tečka 110 °C. Přeškrtnutá žehlička zakazuje žehlení. Vystupující pára pod žehličkou doporučuje žehlení s napařováním, a pokud je přeškrtnutá, naopak jej zakazuje.

Symboly sušení

Symboly sušení

Nejčastěji se značí jako čtverec s kolečkem uvnitř. Pokud je přeškrtnutý, nesmí se prádlo sušit v bubnové sušičce. Pokud má v sobě tečky a není přeškrtnutý, 2 tečky znamenají standardní sušení a 1 tečka sníženou teplotu. Čtvereček bez kroužku s jednou čárkou uvnitř značí možnost sušení prádla na šňůře. Se třemi čárkami musíte prádlo sušit pouze naplocho.

Symboly bělení

Symboly bělení

Prázdný trojúhelník nebo trojúhelník s písmeny „cl“ znamená, že oděvy lze bělit s přípravky obsahujícími chlór. Pokud je znak přeškrtnutý, bělení zakazuje. Vyšrafovaný trojúhelník umožňuje pouze použití oxygenových bělidel.

Symboly mokrého čištění

Symboly mokrého čištění

Značka W určuje pouze mokré čištění. V případě přeškrtnutého W nesmí probíhat chemicky mokré čistění. Podtržená značka značí možnost čistění s omezeným přidáním vody, s mírným mechanickým působením a za zvýšené teploty.

Symboly chemického čištění

symboly chemického čištění

Chemické čištění je možná o trochu složitější a vyobrazeno je spíše pro specializované prádelny. Jeho základem je písmeno F ukazující standardní postup chemického čištění. K tomu se používá trifluortrichlorethan, těžký benzín a nesmí se používat rozpouštědla. Značka P pak umožňuje používat určitý druh rozpouštědel, jako tetrachlorethan a monofluortrichlormethan. Dále tuto řadu rozšiřuje trichlorethen. Pokud je značka chemického čistění přeškrtnutá, oblečení se nesmí chemicky čistit. Podtržená značka značí možnost čistění s omezeným přidáním vody, s mírným mechanickým působením a za zvýšené teploty.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *