Jak postavit dům

Jak postavit dům – postup krok za krokem

Ke stavbě rodinného domu se pojí povinnost dodržení mnoha základních postupů a povinností. Zkuste se proto zaměřit na několik nezbytností. Po zakoupení pozemku musíte získat stavební povolení a pak třeba vybrat dobře stavební firmu. Podívejte se, jaké mají být první i další kroky před samotnou výstavbou a vše půjde snadno.

Výběr stavebního pozemku

Ještě než se budete moci pustit do zařizování domova a výběru doplňků, musíte se zaměřit na několik hlavních kroků, kterým se nevyhnete. Prvním z nich je výběr a koupě vhodného pozemku. Stavba rodinného domu je možná jen na půdě, kterou máte fyzicky k dispozici. Pak můžete skutečně stavět.

Zaměřte se na důležitá kritéria

Důležitá je velikost pozemku, tvar, orientace ke světovým stranám, dále pak bezproblémový přístup, což je v nejlepším případě z veřejné komunikace. Sledujte také hladinu spodní vody, dostupnost inženýrských sítí a stav terénu. Ideální pozemek má tvar čtverce nebo obdélníku.

Dbejte na to, aby měl pozemek dostatečnou šířku a splňoval odstupovou vzdálenost od hranic pozemku 2 metry. Ověřte si, jak velká bude zastavěná plocha a co se do ní zahrnuje.

pasport stavby

Zvažte lokalitu

Určitě zvažte, zda chcete žít ve městě nebo na vesnici. Obojí má své přednosti a slabiny. Rozdíl je také v tom, zda kupujete pozemek od soukromého majitele nebo obce. Určitě si zjistěte, zda je v obci veřejná kanalizace, nebo odpady musíte řešit jímkou.

Zjistěte si, jestli je zde veškerá občanská vybavenost a pravidelné dopravní spojení. Prověřte si, jaká jsou v dané oblasti omezení, třeba velikost stavby a typ architektury, obzvlášť v památkově chráněných oblastech. Důkladně zvažte všechna pro a proti, abyste se neunáhlili nebo nenapálili.

Projekt rodinného domu

Zvolíte vypracovaný projekt pro typový dům, nebo si necháte zpracovat projekt vlastní, díky němuž můžete dům přesně přizpůsobit pozemku a všem jeho možnostem? Vždy je třeba vše dobře promyslet. Třeba výpočet schodiště nechte raději na odborníkovi.

Projektant vytvoří stavební projekt na míru a navrhne funkční konstrukci i celé řešení. I když je cena vyšší než u katalogového domku, předností je hodně. Projektanta vybírejte podle jeho předchozích zkušeností a projektů. Jeho přesný náčrt vám pro úřady postačí. Využít můžete i architekta.

naklady-na-stavbu-domu-3

Vsaďte na úspornost

Odborníci vám pomohou s vhodnou kombinací obnovitelných zdrojů energie, díky které můžete mít v domě komfortní a úsporné elektrické vytápění. Atraktivní jsou například topné panely na zeď.

Dřevostavby, bungalovy, nízkoenergetické a pasivní domy mají budoucnost. Zvažte studnu, tepelná čerpadla i rekuperační jednotky. Zda bude lepší nainstalovat systém větrání se zpětným ziskem tepla, pořídit tepelné čerpadlo nebo raději fotovoltaickou elektrárnu, vám poradí projektanti.

Některé náklady na úsporné a ekologické bydlení můžete pokrýt z dotací, jiné se vám vrátí díky dlouhodobě nízké spotřebě energií. Stavba vlastního domu je ale vždy velká investice a ekologické bydlení může v začátku znamenat navýšení vstupních nákladů. Financování hypotékou i jinými formami úvěru je dnes běžné. V takovém případě vám doporučujeme použít některý srovnávač půjček, například porovnejpujcku.cz. Na vybavení domu se rozhodně nevyplatí šetřit. Když si ale předtím, než budete žádat o poskytnutí úvěru, uděláte průzkum trhu, můžete ušetřit nemalé náklady na úrocích a poplatcích.

stavba_PR_aeroflex

Průkaz energetické náročnosti budovy

Od roku 2020 mohou vznikat už jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Pasivní a nízkoenergetické stavby mají precizní zateplení, kvalitní okna a maximální funkčnost. Díky vyhlášce 264/2020 Sb. se skutečná spotřeba elektřiny při posuzování budovy dost výrazně navyšuje.

Pro elektrické topení můžete využít podlahové vytápění nebo sálavé panely, ale pro snížení spotřeby primární energie z neobnovitelných zdrojů, ho musíte kombinovat se systémem využívajícím energii z obnovitelných zdrojů.

Žádost o stavební povolení

Pokud stavba odpovídá územnímu plánu obce, musíte získat stavební povolení. Zamiřte na stavební úřad dříve, než bude stavební projekt hotový. Ukažte úředníkům základní nákres stavby a zjistěte, zda může takový dům na vašem pozemku vůbec vzniknout. Budete mít jistotu, že jste územní plán správně pochopili.

Stavební povolení potřebujete v případě, že bude zastavěná plocha domu větší než 150 m2. U menší stavby, kde je hotová přístupová cesta a napojení na sítě, stačí územní souhlas a ohlášení stavby. Na vyřízení žádosti o stavební povolení má úřad minimálně 60 dní, ale může se i protáhnout.

Potřebné dokumenty

  • Doklad o vlastnictví pozemku
  • Výpis z katastru nemovitostí
  • Geodetické zaměření pozemku a měření radonu
  • Hydrogeologický průzkum
  • Projektová dokumentace vypracovaná autorizovanou osobou
  • Souhlas vlastníků sousedních pozemků a staveb
  • Souhlas orgánů, kterých se stavba týká, např. krajská hygienická stanice
  • Souhlas vlastníků technické infrastruktury

Najděte si stavební firmu, která nabízí i vyřízení stavebního povolení. Nebudete pak muset běhat po úřadech.

Stavba domu svépomocí versus na klíč

Stavba domu svépomocí se sice často jeví jako levnější, může se však naopak i nepříjemně prodražit. Záleží na vašich zkušenostech, zručnosti a času.

Když zvolíte tu opravdu správnou stavební firmu, která má za sebou úspěšné projekty, spokojené klienty a desítky let zkušeností, můžete předpokládat kvalitní výsledek. Navíc budete mít mnohem přesnější představu o konkrétních termínech dokončených prací a na celou stavbu také získáte záruku.

Jednotlivé etapy stavby krok za krokem

  • Základy – výkopové práce, rozvody kanalizace, položení základů, zhutnění podloží a tvorba základové desky, hydroizolace svislých stěn a protiradonová izolace.
  • Hrubá stavba – svislé nosné konstrukce, stropní nosné konstrukce a komín.
  • Střecha – pozednice, krovy, difuzní fólie, střešní krytina, střešní okna a světlíky, okapy, tepelná izolace střechy, parozábrana a parobrzda i podhledy.
  • Dokončení stavby – nenosné vnitřní příčky, schodiště, okna, dveře, montáž rozvodů, tedy voda, kanalizace, plyn, elektroinstalace, vytápění, vzduchotechnika, dále pak podlaha, tedy hydroizolace, tepelná izolace, k tomu patří vnitřní omítky, obklady a nátěry, ale i vnější stěny včetně parozábrany, tepelné izolace, difuzní fólie, vnější obklad nebo nátěr fasády a také sanitární technika.
  • Interiér – světla, zásuvky, spotřebiče a nakonec nábytek, doplňky a dekorace.

Věděli jste, že i dnes můžete na materiálu ušetřit peníze? Pokud jste například stavební firma, můžete řešit určité díly, například hliníkové profily, nákupem z Asie. Výroba hliníkových profilů z Číny splňuje samozřejmě evropské normy EN 755-9 a EN 12020.

Výběr vhodné stavební firmy

Pátrejte v okolí po firmě s dobrou pověstí a určitě ji nezapomeňte oslovit s dostatečným předstihem. Ušetříte si mnoho času, starostí a trápení. Osvědčená firma vám všechno potřebné ohlídá a nebudete to muset dělat sami. Pomůže vám efektivně rozplánovat každičký detail. Navíc povede stavební deník, který je nutný ze zákona.

I když je stavba na klíč finančně náročnější, je to lepší, než se dopustit nebezpečných nebo fatálních chyb. Pak je třeba celková přestavba za mnoho peněz provedená profesionálně. Pokud se chcete dočkat zdárné kolaudace, s precizní stavební firmou nešlápnete vedle. Nezapomeňte na zápis hotové stavby do katastru nemovitostí a pověsit na fasádu popisné a orientační číslo.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *