Jak vyčistit rychlovarnou konvici – Návod

Rychlovarná konvice, se stejně jako další spotřebiče v domácnosti, rychle zanáší a trpí usazováním vodního kamene. Množství nánosů sice nejvíce závisí na tvrdosti vody, ale každá konvice potřebuje pravidelně vyčistit.

Proč čistit rychlovarnou konvici

Vrstva vodního kamene prodlužuje ohřev vody, snižuje efektivitu ohřívání a stojí vás více peněz. Představuje riziko přehřívání konvice a možného poškození. Vyplavování odlouplých kousků vodního kamene do vody a nápojů není zrovna estetický ani chuťový zážitek. V usazeninách se množí bakterie, které sice varem asi zneškodníte, ale jejich metabolismus produkuje toxické látky, jež ve vodě zůstanou.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici od rzi

Kromě níže uvedených postupů na vodní kámen můžete vyzkoušet i lidové metody:

  • Perlivé tekutiny, jako je Coca-Cola, Fanta, Pepsi-Cola nebo Sprite zabírají i na rez. Večer je nalijte do konvice a nechte působit přes noc. Ráno je vylijte, důkladně umyjte konvici houbičkou a pláchněte čistou vodou.
  • Můžete vyzkoušet i vodu z nakládaných okurek. Nalijte ji do konvice, převařte, nechte vychladnout, vodu vylijte a konvici důkladně propláchněte.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene

Jak vyčistit konvici jedlou sodou

Dvě lžičky jedlé sody rozpustíme v trošce vody. Směs vlijeme na dno konvice a necháme působit ideálně přes noc. Ráno dolijeme do konvice vodu, stačí minimální doporučené množství a převaříme. Pak ještě mechanicky houbičkou odstraníme zbytky vodního kamene. Vypláchneme konvici čistou vodou a nalijte maximální doporučené množství vody. Opět ji v konvici převaříme a vylijeme. Konvici vypláchneme studenou vodou a pak ji zase můžeme začít používat. Podle potřeby postup opakujeme. Podobně se dá vyčistit lednička i kávovar.

Jak vyčistit konvici citrónovým roztokem

Tento způsob čištění je o něco šetrnější než čištění octem a citrónový roztok je velmi vhodnou alternativou. Pomáhá i v případě, když už u vás doma potřebuje vyčistit mikrovlnka. Nehodí se ale pro odstranění velmi zanesených konvic. Tam zabere více soda nebo ocet. Citrónovou šťávu dejte do konvice. Můžete vložit i plátky citronu. Naplňte konvici vodou a převařte. Po vypnutí nechte alespoň hodinu působit. Vylijte obsah konvice a odstraňte mechanicky zbytky vodního kamene. Pak vypláchněte konvici studenou vodou, převařte ji s čistou vodou a vylijte ji.

Jak vyčistit konvici octem

Octem odstraníte i velmi odolný nános vodního kamene. Připravte si octový roztok v poměru 1:1 s míchaný s vodou. Roztok vlijte do konvice a nechte převařit. Pokud je vrstva vodního kamene až příliš silná, přidejte o něco více octa a postup opakujte. Odstavte konvici a nechte roztok působit alespoň 20 minut. Vylijte roztok a odstraňte pomocí houbičky veškeré zbytky vodního kamene. Konvici několikrát vypláchněte studenou vodou a několikrát s čistou vodou vyvařte, ať odstraníte pach octa. Ocet se hodí i k čištění pračky a pomůže vám i v případě, že se vám zanesla žehlička.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *