Jak na pěstování okurek

Okurky jsou na pěstování celkem snadné. Potřebuje znát jen několik základních rad i pravidel a navíc spoustu vody. Okurky můžeme zasít přímo na venkovní záhon nebo si nejprve sadbu sami předpěstovat. Malé sazeničky můžeme také koupit hotové a sázet je přímo na venkovní stanoviště.

Předpěstování sadby

Předpěstování sadby předchází plísni okurkové. Výsev se provádí od poloviny dubna. Pro výsadbu zvolte výživný substrát, který dáme do kelímku o průměru asi 6 až 8 cm. Na malá semínka a semenáčky dejte mírnou zálivku, protože přemokření jim moc nesvědčí a mohly by vám pak snadno uhynout. Rostliny okurek vyžadují k růstu opravdu dostatek světla a následně pravidelně snižujte noční teploty, jinak může docházet k vytahování a slábnutí rostlin. Na venkovních záhonech můžete začít semena vysévat od poloviny května, protože už nehrozí přízemní mrazíky.

Tip: Sázejte rajčata ze semínek, už je čas

Jak pěstovat okurky

Okurky nakládačky vyžadují světlé místo a závětří s dostatečně vyhnojenou teplou půdou. Vhodnou předplodinou je řepa, jetelotravní směsi, hrách, pór, cibule a fazole. Nevhodné jsou jahody a brambory. Stanoviště před výsadbou zapravte hnojem, popřípadě proleženým kompostem. Ten pak nechte ještě 2 až 3 týdny slehnout. Sazeničky vysazujte až po zmrzlých mužících, jinak by vám je přízemní mrazíky mohly trvale poškodit. Jednotlivá semena sypejte po 2 až 3 kusech do mělkých jamek. Vhodné je pak přikrýt netkanou textilií nebo igelitem a ochránit je tak před chladem. Půdu kolem vzešlých rostlin okurek udržujte kyprou a čistou. Za pátým listem začněte rostliny zaštipovat a později i vylamujte postranní výhonky. Takto rostlinky posílí a sklizeň se urychlí. Okurky se zavlažovat nemusí, pokud s tím však začnete, pak už je musíte pravidelně v ranních hodinách i nadále zalévat.

Roubování okurek

Roubování okurek chrání rostlinu před půdními houbovitými chorobami. Rostlina má mohutné kořeny, které pronikají hlouběji do půdy a snadněji přijímají živiny a vodu. To pak vede k hojnějšímu růstu a jsou také méně náchylné k poškození při nižších teplotách a na plíseň. Roubování se provádí do rozštěpu nebo se dělá jazýčková kopulace, která je spolehlivější. Tak i po roubování zůstávají oběma rostlinám kořeny a naroubované okurky po zákroku neuschnou.

Ochrana okurek před plísní

Plíseň okurková se projevuje jako žlutozelené skvrny na listech rostliny. Při vlhkém počasí se na spodní straně listů může objevit šedočerný povlak plísně. Skvrny pak postupně zcela splynou, listy usychají a rostlinky okurek uhynou. Proti plísni se používají chemické přípravky s postřiky preventivně již od začátku července a to v závislosti na počasí. Pak se postřik opakuje po 1 až 2 týdnech. Preventivním opatřením je také včasný výsev, díky kterému sklidíte okurky ještě před nástupem plísně. Kupujte více odolné druhy okurek a pěstujte okurky na vertiko systému. Rostlina okurky se nenechá ležet na zemi, ale navádí se postupně do ok v síti. Listy rostlin po dešti uschnou mnohem rychleji a riziko napadení plísní se snižuje. Okurky plodí po dlouhou dobu kvalitní plody, jsou díky síti čistější a mnohem pohodlněji se sklízí. Používají se sítě s oky 10 x 10 cm.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *