Jak se zbavit kuny – osvědčené rady a tipy

Kuny nejsou zrovna ideálním spolubydlícím v rodinném domě. Pokud si u vás na půdě udělaly pelíšek, čeká vás hodně práce, jak se jich zbavit. Kuny po sobě nechávají velký nepořádek, výkaly a zápach, ničí střešní izolaci a v noci navíc hlasitě dupou. Přinášíme osvědčené metody, pomocí kterých kuny z půdy vystěhujete.

Kuny jsou malá, za to velmi mazaná zvířata, která umí bystře překonat nástrahy a pasti. Nestačí jen vybrat jednu metodu a doufat, že ihned zabere. Jednotlivé metody postupně zkoušejte a mezi sebou kombinujte. Zmíněná opatření používejte preventivně i poté, co se vám podaří kuny vyhnat, ať se vám nenastěhují zpět. Obvykle se objeví na půdě, mohou vám vlézt i do motoru auta nebo do kurníku.

Pasti na kuny

Kuny jsou u nás chráněné a jejich zabíjení je trestné. Zkuste proto na kuny nalíčit pasti podobně jako na myši. Do tzv. sklopky kuna vleze, past se uzavře a vy ji pak z půdy odnesete hodně daleko od domu, alespoň 10 kilometrů. Součástí sklopek bývají i návnady. Můžete zkusit také sušené švestky nebo třešně.

Použijte chlupy šelem a využijte psy a kočky

Kuny jsou drzé, ale plaché. Nesnášejí pach jiných živočichů. Nastražte chlupy vyčesané psům a kočkám nebo lidské vlasy. Pokud bydlíte v blízkosti zoologické zahrady, zkuste některého ošetřovatelů požádat o chlupy z šelmy, jako je lev nebo medvěd, anebo o tygří trus.

Chemické prostředky na vypuzení kun

Při použití těchto metod ale nepouštějte na půdu děti a dejte si také pozor na domácí zvířata, třeba kočky. Kunám jsou nepříjemné některé pachy, proto zkuste vyzkoušet například:

  • Zavěsit na půdě voňavé stromečky do auta
  • Zavěste na půdě naftalinové tablety
  • Rozmístěte na půdu chlorové tablety na dezinfekci bazénu
  • Rozsypte ho po podlaze chlorové vápno
  • Postříkejte inkriminovaná místa na půdě vodou po holení
  • Rozmístěte po půdě hadry namočené v naftě

Postavte se kunám do cesty

Zablokujte kunám přístupové cesty. Kuny vlezou i do sebemenších škvír, spár a otvorů. Pokud zjistíte, kterými otvory se k vám na půdu dostávají, všechny jejich přístupové cesty jim ucpěte. Svou půdu důkladně prozkoumejte a zkuste najít všechna potenciální místa, kterými se kuny mohou dostat dovnitř. Prověřte i škvíry mezi střešními krytinami. Všechna místa důkladně ucpěte betonem, plechem či kovovou síťkou, kterou kuna neprokouše. Okap omotejte ostnatým drátem.

Speciální zvukové rušičky a světelné odpuzovače

Rušičky a odpuzovače jsou malá elektronická zařízení vysílající zvukové signály, nejčastěji akustické nebo ultrazvukové. Tyto zvuky jsou pro kuny nepříjemné. Kuny si však na ně často zvyknou, proto zvolte rušičku s proměnlivou výškou tónu. Světelné odpuzovače reagují přes pohybová čidla. Jakmile se kuna přiblíží, rozsvícená žárovka ji vyplaší. Kuna není jediný škůdce, kterého doma a na zahradě nechceme. Podívejte se co dělat, když se vám doma objeví hraboš nebo myš.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *