Jak na štěnice? Vyhubte nezvané návštěvníky!

Štěnice domácí, latinsky Cimex lectularius, zvaná jako štěnice postelní je nepříjemný hmyz. Vyskytuje se po celém světě zejména v blízkosti teplokrevných živočichů, živí se jejich krví a často parazituje i na člověku. Rod štěnic zahrnuje 16 druhů, sáním lidské krve se však živí už jen štěnice tropická, latinsky Cimex hemipterus, vyskytující se v tropických oblastech. Šíří se hlavně díky turismu a migraci.

Jak vypadá štěnice domácí

Štěnice je červenohnědě zabarvený bezkřídlý hmyz s velmi plochým tělem o velikosti 4 až 8,5 mm. Dožívá se 6 až 12 měsíců. Samička za život naklade 150 až 200 mléčně bílých a lehce zaoblených vajíček, která klade do úkrytů a lepí pod různé povrchy. Vylíhnutá nymfa se v průběhu 5 stádii svléká a před každým svlékáním saje krev. Až poté se proměňuje v dospělce. Celý vývoj trvá 30 až 50 dnů.

Co štěnice nesnáší

Mezi přípravky proti štěnicím patří insekticidy na štěnice domácí. Mezi babské rady při hubení štěnic je umí odpuzovat tea tree olej, Alpa či francovka, rozhodně se vám však nepodaří zbavit se tímto způsobem rychle se množících rezistentních štěnic. Pro potvrzení výskytu štěnic použijte lepové monitorovací pasti s atraktantem účinnou 4 týdny od umístění. Neobsahují škodlivé chemikálie. Na samotnou likvidaci obtížného hmyzu doporučujeme využít deratizaci a profesionální hubení štěnic.

Přípravky na hubení štěnic

  • Provecta – přípravek proti štěnicím s fyzickým mechanismem působení v těžko dostupných místech
  • Karakill – insekticidní sprej proti štěnicím ve vodním roztoku, hotový přímo k použití
  • Atak Microcif 10 MC – do interiéru, hmyz na povrchu rozšlápne mikro kapsle a natáhne do těla uvolněnou látku a zahyne, přípravek účinkuje až 3 měsíce, pokud se nesetře
  • Bugo – lepová past na měkkou či tvrdou podlahu, nábytek, nohy postelí a pohovek
  • AgroBio sprej Geraniol Aerosol – sprej obsahuje přírodní účinnou látku Geraniol
  • Dýmovnice Dobol Fumigator – dýmovnice na hubení hmyzu včetně štěnic

Kde a jak hledat štěnice

Hmyz je aktivní pouze v noci a před světlem se skrývá. Značně odolné štěnice mohou navíc v dobrých podmínkách měsíce hladovět. Jejich pach připomíná hořké mandle. Štěnice se vyskytují v domácnostech, hotelech, ubytovnách, zdravotnických zařízeních i dopravních prostředcích. Hmyz si můžete přivézt v zavazadle z dovolené, v oblečení z druhé ruky, ve starožitném nábytku i v knihách z antikvariátu. Šíří se z ptačích hnízd i zvířecích pelíšků. Jsou v matracích postelí, pohovkách, dřevěných rýhách, za obrazy, tapetami, lištami, pod parketami, ve vypínačích i zásuvkách.

Jak poznat výskyt štěnic

Štěnice se v noci živí lidskou krví. Přiláká ji teplo, pach lidského těla a vydechovaného CO2, který umí detekovat na vzdálenost až 1,5 m. Kromě červených svědících flíčků po pokousání hmyzem můžete najít stopy od krve na povlečení a prostěradle, stopy trusu v podobě černých teček, mrtvá těla a svlečky kůže nymf. Jinak se štěnice přes den schovávají v úkrytech a jsou velmi těžce k nalezení. Štěnice se vyskytuje nezávisle na čistotě prostoru. Riziko přenosu patogenů na člověka je nízké.

Nejčastější dotazy

Co odpuzuje štěnice?

Štěnice odpuzují esenciální oleje jako tea tree oil, alkohol a etanolové roztoky jako Alpa ve spreji, vůně čerstvé máty, česnek, kajenský pepř, levandule či skořice. Mezi nejčastější babské rady patří také použití jedlé sody a dětského zásypu.

Co na štípance od štěnic?

Kousnutí štěnice je nebolestivé, ale svědí. Nesmí se škrábat kvůli riziku zanesení infekce. Na svědivé kousance pomůže chladivý ručník namočený ve studené vodě, Fenistil či Psilo balsam a podobné přípravky. Účinnější kortikoidová mast je pouze na lékařský předpis.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *