Jaké jsou vhodné stromy na zahradu

Nevybírejte stromy na zahradu jen náhodně. Nákup je třeba promyslet a naplánovat. U malé i velké zahrady je třeba zohlednit celou řadu různých faktorů. Stromy tvoří kostru zahrady a udávají její vzhled, formu i charakter. Vysazujeme je jako první.

Volte podle velikosti zahrady i klima

Velikost dřevin se často liší podle podmínek, lokality, půdy, vláhypočasí. Kromě velikosti zahrady řešte tedy i klima. Ve vyšších polohách a zahradách otevřených mrazivým větrům do krajiny volte otužilé dřeviny. Na jihu Moravy můžete zkusit i subtropický fíkovník. Popínavé aktinidie s plody kiwi rostou i vysoko v Alpách.

Například dřín čínský je nejotužilejší asijský dřín s atraktivními květy a nápadnými, jedlými plody. Nádherně pak vypadá i na podzim, kdy se jeho opadavé listy vybarvují. Dorůstá do 4 až 6 metrů a požaduje lehčí přistínění vyššími stromy.

Nároky stromů na stanoviště

Opomenout nelze nároky konkrétní dřeviny na stanoviště. Jde o světlo a stín, půdu, vodu, holomrazy nebo přetrvávající prudké větry. Sledujte otužilost ovocných druhů, plodnost, výnosnostjakost plodů i pevnosttvar koruny. Důležité je také sledovat rychlost růstu stromů, jejich možná výška a šířka

Malé stromy do malých zahrad

Do malé zahrady zkuste zvolit kultivary gigantů roubované na podnože s rozměry keře. Třeba jinan dvoulaločný roubovaný na podnož dáte i do miniaturní zahrady. Druhy roubované na podnož se často chovají jako převislé a mají efektní vzhled. Je třeba také vědět, jak správně stříhat stromy.

Můžete zvolit zakrslé Sakury s nádhernými květy. Dejte si pozor na skupiny okrasných svíd a japonských javorů, kde jsou varianty s různě tvarovanými listy nebo nezvykle barevnými, jsou hodně choulostivé. Problematické mohou být i okrasné dříny, jako je Cornus kousa či Cornus florida, kultivary cedrů a jedlí.

Velké stromy pro velké zahrady

Mezi nejkrásnější vysoké stromy řadíme domácí dřeviny, jako je dub, buk, lípa, jírovec, jasan a javor. Jedna stromová solitéra vydá za stovky keříků. Kromě estetiky jsou vysoké stromy domovem pro celou řadu ptáků a jiných živočichů, jsou nenáročné, poskytují přirozený stín a zlepšují mikroklima daného stanoviště.

Ovocné stromy

Klasickou českou malou zahradu tvoří 2 až 4 jabloně, 2 hrušně, 3 švestky, 1 až 2 třešně a 1 višeň. Na větší zahradu se vysazuje i ořešák královský, který zabere víc místa a poskytne stín. Je třeba také vědět, jak se o ovocné stromy starat a jaký zvolit řez stromů.

Tradiční jsou i lísky, které se nesmí vysazovat samostatně, aby plodily, ale snesou i stín. Klasikou je i bez černý a krásné jeřáby. Na jih Moravy patří i meruňky, broskvoněkdouloně. Mezi oblíbené keře s drobným ovocem patří angrešt, rybíz, maliny, borůvky a brusinky.

Okrasné stromy

Pokud chcete na zahradě jen okrasné dřeviny, inspirujte se stylem japonských zahrad. Vhodně kombinujte okrasné opadavéstálezelené listnáčejehličnany. Japonské klima je široké a zahrnuje vysoké hory s krutými zimami až po subtropy.

Obecným pravidlem je, že na menších plochách je lepší sázet listnáče menšího vzrůstu, jejichž koruna oproti jehličnanům není tak hustá a též zaberou méně místa.

Stromy lze vysazovat samostatně jako solitéry, anebo do skupin v působivých kompozicích. Jiné dřeviny dáme k moderní novostavbě a jiné k tradiční chalupě. Na předzahrádku můžete dát alespoň jeden solitérní strom kvůli stínu a lavičku.

Jehličnaté stromy

Jehličnany mají spoustu kultivarů a vždy si zjistěte informace o finální velikosti. Seženete i menší kultivary jehličnanů upravované řezem na způsob bonsají, vhodné do menších zahrad. Mezi osvědčené patří:

 • Thuja orientalis „Pyramidalis Aurea“túja či zerav východní snese i sucho, potřebuje polostín, roste do 3 až 4 metrů a jehličí je jasně žluté.
 • Pinus sylvestris „Watereri“borovice lesní kultivar Watereri doroste maximálně 4 metry a má hustý, kompaktní tvar. Je nenáročný a velmi odolný.
 • Picea abies „Rotenhaus“smrk ztepilý – má nepravidelný růst, větvičky visí dolů, vynikne jako solitérní dominanta. Má rád polostín a vlhčí půdu.
 • Pinus mugo „Wintergold“ – tato borovice klečzlatou zimní barvu jehlic, snese i sucho a horší půdu, dorůstá do výšky 1,5 metru a výborně se tvaruje.
 • Picea pungens „Rock“smrk pichlavý je odolný, snese vlhké i suché půdy, snese i městské prostředí a tento kultivar je vysoký okolo 1 metru.
 • Chamaecyparis obtusa „Nana Gracili“cypřišek tupolistý je pěkný ve skalce i v nádobě celoročně na terase či balkoně. Má větvičky ve tvaru vějířků.

Listnaté stromy

V zahradě jsou krásné i stromy okrasné listem. Zdrojem inspirace mohou být místní zámecké parky a zahrady, které ukazují použití řady krásných variant a kultivarů.

 • Dub letní patří k nejkrásnějším stromům. Mezi ty nejkrásnější patří zlatolisté duby, třeba Quercus robur „Concordia“.
 • Mezi americké šarlatové duby řadíme Quercus rubra a Quercus coccinea.
 • LyrovníkLiriodendron tulipifera má krásné listy i tulipánovými květy.
 • PlatanPlatanus x acerifolia s velkými listy a nádhernou kůrou.
 • Oceníte i kultivary buku lesníhoFagus sylvatica, které mohou být zlatolisté, červenolisté, pestrolisté, stříhanolisté i převislé.
 • Vynechat nesmíme ani olše, topoly, břízy a jasany.
 • Okrasné třešně a jabloně – Prunus sargentii Accolade, Prunus serrulata Kiku-shidare-sakura, Prunus subhirtella Autumnalis, Prunus cerasifera Nigra nebo Malus x robusta Red Sentinel
 • Magnóliešácholan – mohutný keř, který v květu tvoří krásnou dominantu. Nejznámější je Magnolia x Soulangeana – kříženec Magnolia denudata a Magnolia liliiflora s různou barvou květů nebo bílá Magnolia stehlata.  
 • Laburnumštědřenec s dlouhými zlatožlutými hrozny květů.

Živé ploty

Součástí zahrad jsou i živé ploty. Mohou být volně rostoucí i tvarovatelné, kvetoucí i s plody, stromy a keře jehličnaté, listnaté, opadavé i stálezelené. Vhodnou dřevinou je i turkestánský brest. Pokud se rozhodnete pro živý plot, přinášíme vám pro inspiraci několik vhodných neopadavých okrasných dřevin. Podívejte se, jak vybrat dřeviny na živé ploty.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *