Barevné spektrum – jaký má vliv a jak barvy kombinovat?

Některé barvy v nás evokují pocit tepla a jiné zase chladu. Světlé barvy místnost zvětšují a tmavé ji díky optickému klamu naopak zmenší. Jednotlivé barvy na nás působí, ovlivňují naši psychiku a podporují aktivitu, nebo nás naopak utlumují a uklidňují. Mohou nás i znervózňovat a unavovat.

Základní pravidla při využití barev

Psychologie barev se nejčastěji využívá při malování stěn. Syté a teplé barvy ve frekventovaných místnostech povzbuzují činorodost. Pro uvolnění a klid, jako je barva do ložnice, volte jemné, pastelové a chladivé odstíny. Tmavé, syté a teplé barvy místnost opticky zmenší a sníží strop. Světlé a studené barvy prostor zvětší. Nízký strop zvedne bílá a světlejší odstíny než na stěnách. Méně slunné pokoje orientované na sever zahřejí teplé tóny, ty směrem na jih a jihozápad ochladí studené.

Teplé barvy povzbudí a dodají energii

Teplé barvy volte v tam, kde jste aktivní a činorodí. Do obývacího i dětského pokoje, pracovny i kuchyně. Dodají optimismus i radost, navodí pocit tepla a hodí se do místností situovaných na sever.

 • Žlutá je barva slunce a rozjasní vám den, zlepší náladu, přinese radost, povzbudí, aktivizuje myšlení a dodá energii. Flegmatik potřebuje barvami prohřát a získat energii.
 • Oranžová vás zahřeje a rozradostní podobně jako žlutá. Je barvou dobré nálady, pohody a vyrovnanosti. Zvyšuje hřejivost a útulnost každého pokoje.
 • Červená probouzí vášeň, chuť k jídlu i životní sílu a energii. Je velmi aktivní, ale pro řadu lidí je na velké ploše poněkud agresivní. Cholerik nesnese červeně vymalované místnosti. Začne mu být horko, dostane vztek nebo znervózní.

Chladivé barvy uklidňují a podpoří relaxaci

Chladnější barvy zvolte tam, kde chcete odpočívat a relaxovat. Vhodné jsou i do jižních místností nebo tam, kde chceme vzbudit dojem většího prostoru a vzdušnosti.

 • Zelená vám vrátí duševní rovnováhu, uklidní vás a povzbudí chuť k jídlu. Je barvou přírody, ale i růstu. Může podpořit růst duchovní, karierní nebo třeba podpořit soudržnost rodiny.
 • Modrá barva velmi dobře zklidňuje mysl a tím i tělo. Dobře vás zrelaxuje a připraví na kreativní práci.
 • Fialová je duchovní barva plná spirituality, odstín lila a modrofialová působí tajemně, posiluje mysl a podporuje soustředění.
 • Vínová, bordó, purpurová či červenofialová barva aktivuje vnitřní sílu, dokonce dokáže zvýšit sexuální aktivitu.

Neutrální barvy v interiéru

 • Bílá je nestárnoucí barvou čistoty, svobody a harmonie. Zesiluje vlastnosti ostatních barev, dodává jim jas a světlost. Podle Feng – shui je to stále nejvhodnější barva do kuchyně.
 • Šedá je barvou nadčasové elegance. Aby nebyla poněkud chladná a neosobní, kombinuje se s jinou barvou.
 • Hnědá symbolizuje Zemi, domov, jistotu, stabilitu, útulnost a pocit bezpečí. Navozuje pocit tepla ve všech odstínech, od krémové, béžové či medové až po barvu hořké čokolády.
 • Černá v nás vyvolává smutek, ponurost či pocit prázdnoty, proto ji používejte obezřetně, spíše jako doplňkovou barvu.

Pocitové dělení barev

Rozlišujeme 3 základní barvy, tedy červenou, modrou a žlutou. Ostatní odstíny vznikají jejich mícháním. Světlé barvy, jemně modrá, bílá či šedá jsou vzdušné barvy větru. Modrá všech odstínů včetně tyrkysové, křišťálová a stříbrná jsou barvy vody. S elementem země se pojí odstíny zelené, hnědé a okrové. Oheň je symbol pohybu se směsí červené, oranžové, žluté a dokonce černé.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *