Jak namíchat oranžovou barvu a jak ji použít

Teplá a hřejivá oranžová barva je u nás velmi oblíbená. Podívejme se proto, jak si ji namíchat a jak vhodně použít v interiéru. Přinášíme vám pár nápadů, jak oranžovou barvu využít vkusně a nápaditě. Je nádherným oživením v našich domovech.

Oranžová barva patří po hnědé a béžové mezi nejoblíbenější barvy našich domácností. Působí hřejivě a velmi pozitivně. Oranžová barva je energická, dominantní, poutavá, ale nesmí jí být moc. Použít se dá třeba jen na jednu stěnu, doplňky a dekorace.

Základy míchání barev

Barvy se míchají ze základních odstínů modré, červené a žluté barvy. K tónování barev se pak používají barvy bílá a černá.

  • červená + žlutá = oranžová
  • červená + žlutá + zelená = hnědá
  • okr + červenohnědá + černá = khaki
  • bílá + černá = šedá
  • žlutá + modrá = zelená
  • červená + modrá = fialová

Jak namíchat oranžovou barvu

Oranžová barva se v barevném spektru nachází přímo mezi červenou a žlutou. Na vlnových délkách je v rozsahu 585 až 620 nm. Při subtraktivním míchání barev oranžová vznikne smícháním žluté s magentou neboli purpurovou barvou.

Jak namíchat odstíny oranžové

  • Oranžová – smíchejte žlutou s červenou nebo purpurovou barvou
  • Světle oranžová neboli broskvová – k oranžové přidejte bílou barvu
  • Tmavě oranžová – k oranžové přidejte trochu černé nebo modré barvy (modrá barva je doplňková barva oranžové barvy)
  • Tlumená oranžová – k oranžové přidejte bílou a černou nebo modrou barvu

Oranžovou zkombinujte s těmito odstíny

Oranžová barva krásně vynikne s chladnými nebo neutrálními barvami. Vypadá krásně s šedou barvou, vedle které oranžová pěkně vynikne. Velmi jemná a světlá kombinace vznikne ve spojení s bílou a krémovou, výrazného vzhledu docílíte v kombinaci s černou. Hodí se k ní i modrá, zelená a fialová barva.

Oranžovou nekombinujte s teplými odstíny

Nekombinujte oranžovou barvu jen s teplými odstíny barev, ať nejste v dané místnosti neklidní. I když oranžová, červená a žlutá respektuje k sobě se hodící barvy, ve spojení to působí dost křiklavě. Pěkná je oranžová a červená barva doplněná bílou barvou. Oranžová s teplou hnědou nebývá příjemná na pohled.

Syté oranžové detaily, doplňky a dekorace

Pastelový odstín meruňkové působí romanticky. Syté odstíny oranžové však dodají interiéru tu správnou jiskru. Vsaďte proto na oranžové doplňky a dekorace. Oranžová je vhodná barva do kuchyně, kam můžete dát třeba oranžové spotřebiče a obaly květináčů, do koupelny oranžové osušky a ručníky a do obývacího pokoje oranžové polštářky, závěsy a stojací lampu s oranžovým stínidlem.

Geometrické i květinové vzory

Oranžová barva vypadá krásně s jarními a letními květinovými motivy inspirovanými sluncem, květy, motýlky a zelenou trávou. Originálně vypadá i na geometrických vzorech, také na lesklém a hladkém povrchu, nebo ve futuristickém provedení ve spojení s kovem.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *