Vhodná barva do obývacího pokoje a jak ji vybrat

Obývací pokoj je místem rodinnému setkání, posezení s přáteli i odpočinku. Celkový útulný vzhled získáte pomocí správně zvolené barvy stěn i podlahy, nábytku, doplňků i vhodného osvětlení. Barvy v obývacím pokoji hrají velmi důležitou roli.

Každý člověk má jiný pohled na vzhled interiéru, ať už jde o barvy nebo rozložení nábytku. Barevné sladění je otázkou vkusu, ať už vybíráte barvy do kuchyně, obýváku či ložnice. Pomocí kombinace barev lze navodit různou atmosféru, která by měla být harmonická a příjemná. Důležitý je i význam barev a to, jak na nás působí.

Jak na nás působí barvy

  • Žlutá – povzbuzuje, osvobozuje, uvolňuje, harmonizuje, rozjasňuje a rozveseluje. Působí pozitivně na náladu i paměť, vzbuzuje pocit naděje.
  • Oranžová – vyvolává pocit radosti, hřejivosti, energie a bohatství. Povzbuzuje aktivní myšlení. Pomáhá proti špatné náladě, pesimismu a depresi.
  • Červená – dodává energii, sílu a vášeň, povzbuzuje aktivitu, chuť k jídlu, sebevědomí, cílevědomost a tvořivost, ale i neklid a sklony k agresi.
  • Zelená – barva přírody uklidňuje, uvolňuje, dodává harmonii, rovnováhu i klid. Povzbuzuje k překonání překážek, splnění cílů, péči o druhé, obdivu i uznání.
  • Modrá – barva vody a nebe, romantiky a samotáře uklidňuje, hodí se pro lidi s bohatým vnitřním životem. Ve velké míře způsobuje melancholii a deprese.
  • Vínová – purpurová či nachová vyvolává pocit bohatství, vášně a smyslnosti. Může však zvýšit chuť na sladké, narušuje vztah k realitě a řešení problémů.
  • Hnědá – barva dřeva, hlíny, kávy a čokolády, vyjadřuje bohatství a požitek. Mají ji rádi lidé toužící po pohodlí a vyčerpaní lidé toužící po odpočinku.
  • Černá – představuje marnost, prázdnotu, ale i nekonečný vesmír či smrt.
  • Bílá – barva čistoty a pokoje, dodává sílu a propojuje všechny barvy světla.
  • Šedá – neutrální, chladná a utlumující, ale skvělá jako doplňková barva.

Jak používat barvy

Barevná kombinace má vycházet z promyšleného návrhu. Velké plochy, jako jsou stěny, strop a větší nábytek by měly být v neutrálních či jemných barvách. Výrazné barvy se hodí pro menší nábytek, dekorace a doplňky, jinak znepokojují a dráždí. Tmavé barvy opticky zmenšují místnost, světlé barvy jsou cestou jak opticky zvětšit interiér. Barvy přírody, jako je zelená či hnědá, uklidňují a působí pozitivně na psychiku. Nejlépe působí místnost zařízená ze dvou barev, třetí může být doplňková.

Vhodná barva do obývacího pokoje

Vhodnou barvou do obývacího pokoje je bílá, světle zelená, levandulová, šedá, béžová a kakaově hnědá. Nevhodné jsou ostré a výrazné barvy, jako je červená, které působí rušivě, a to i v případě, když chcete propojit kuchyň s obývákem. Barva by ve vás měla vzbuzovat příjemné pocity. Vždy záleží na dispozicích a celkovém vzhledu obývacího pokoje. Pokud zvolíte světlý nábytek, vymalujte tmavšími barvami a platí to i naopak. Můžete také zvolit barvy do obýváku podle Feng Shui.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *