Jak na zateplení podlahy?

Zateplení fasád a střech někdy nestačí, protože nám teplo nemusí unikat jen uvedenými místy. Znatelné úniky tepla mohou vzniknout i skrze naši podlahy. Proto si ji nechte zkontrolovat a případně ji zkuste nechat zateplit. Nezateplenou podlahou vám může unikat až 10 % tepla vnikajícího do základů nebo suterénních prostor. Zateplení podlahy je účinný nástroj, jak těmto ztrátám zabránit. Jak úspěšně zabránit únikům tepla skrze podlahu a jak ji zateplit vám nyní poradíme. Je třeba zvolit materiál, jeho tloušťku a rozmyslet se, zda zvolit svrchní nebo spodní zateplování.

Lehká či těžká podlaha

Podle typu vaší podlahy budete vybírat vhodný izolant, který se hodí ke konkrétnímu typu podlahy. Je také dobré si uvědomit, o jakou podlahu se v dané místnosti jedná. Podlahy dělíme na lehké a těžké. Lehká podlaha neboli plovoucí podlaha má nízkou hmotnost a podlahovou konstrukci jen málo zatěžuje. Těžká podlaha je betonová, vhodná na přízemí a více zatížených místností.

Tip: Přechodové lišty, profily a hrany schodů pro podlahy

Jaký zvolit materiál

Izolační materiál zvolte podle typu místnosti. Existuje několik možností. EPS desky se používají na zateplení podhledu přímo ze strany nevytápěné místnosti. Tyto desky se lepí a při tom se mechanicky kotví k podhledu s povrchovou úpravou tenkovrstvé omítky. Desky z minerální vaty se používají jako EPS desky, ale navíc mají vysokou paropropustnost, jsou nehořlavé a nehodí se k zateplení vlhkých místností. Polyuretanové desky se pokládají přímo do podlahy a mají z jedné nebo obou stran hliníkovou fólii. Tato fólie odráží teplo zpět do místnosti. Mějte na paměti, že se kvůli tomu zvedne podlaha asi o 2 až 4 cm.

Tloušťka materiálu

Tloušťka materiálu se má řídit normou ČSN 73 0540-2, ve které je stanovena minimální požadovaná tloušťka, doporučená tloušťka a tloušťka určená pro nízkoenergetické a pasivní výstavby. Pro použití polystyrenové izolace u podlah nad nevytápěným prostorem je třeba použít tloušťku alespoň 8 cm, doporučená tloušťka je 10 cm a u nízkoenergetického standardu už jde o 16 cm. Pokud provádíme tepelnou izolaci podlahy nepodsklepeného domu, musíme mít pro splnění minima tloušťku aspoň 10 cm, doporučenou tloušťku 14 cm a u nízkoenergetického domu se pak dostáváme na 20 cm.

Místnosti nad sklepem, bez sklepu a panelové domy

Izolace podlahy nad sklepem se většinou do podlahy nevejde a podlaha nejde zvýšit. Pak se zateplí podhled ze strany nevytápěné místnosti. Výhodou je akumulace tepla v zateplené stropní konstrukci, kam se vejde dostatečná tloušťka izolace. U nepodsklepeného domu záleží především na tom, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci. Při rekonstrukci je nutné odstranit starou podlahu, provést sanační opatření a hydroizolační vrstvu snižující vlhkost. Pak se dává polystyrenová nebo polyuretanový deska. U panelových domů se tepelná izolace vloží do podlahy a ta se vyvýší. U plovoucích podlah je to tvrzená minerální vata nebo speciální elastifikovaný polystyren.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *