Jak vyčistit skvrny od červeného vína – víme co funguje

Ať už máte nepříjemnou skvrnu od červeného vína na oblečení, na koberci nebo třeba sedačce, je důležité se pustit do čištění skvrn od krve ihned, nebo co nejdříve.

Červená vína, obzvláště pak ta z některých speciálních odrůd, obsahují poměrně silné přírodní barvivo. Levnější a lehčí vína navíc mohou být uměle přibarvovaná. V obou případech však barvivo velmi rychle proniká do textilních vláken. Proto platí, že čím rychleji skvrny neutralizujete, tím je větší šance, že je odstraníte.

Co si pořídit domů na odstranění skvrn od červeného vína

Na trhu sice existuje celá řada nejrůznějších čisticích přípravků, které slibují, že vyčistí každou skvrnu během pár vteřin, třeba skvrny od krve a vína, ale většinou je ve chvíli, kdy bychom je nejvíce potřebovali, většinou nemáme po ruce. Navíc nemusí ani fungovat. Do zásoby si proto domů pořiďte alespoň běžné ingredience, které používaly k odstranění skvrn od červeného vína naše babičky a prababičky.

Čím čistit skvrny od červeného vína

  • sůl
  • sodovka
  • citron
  • bílé víno

Sůl na odstranění skvrn od červeného vína

Na skvrny od červeného vína je nejlepší kuchyňská sůl. Budete jí potřebovat tolik, abyste celou skvrnu zasypali ve vyšší vrstvě. Sůl rychle vstřebá veškerou tekutinu a dokáže z tkaniny vytáhnout i značnou část barviva. Nechte sůl na skvrně alespoň 15 až 20 minut působit a pak oblečení či ubrus vyperte v pračce. Pokud řešíte skvrnu od vína na koberci či čalounění, anebo skvrny od vína na matraci, nechte sůl působit alespoň hodinu, pak ji vysajte a celý postup zopakujte. Nakonec místo dočistěte houbičkou a čistou teplou vodou.

Sodovka na odstranění skvrn od červeného vína

Pokud víno vylijete červené víno na koberec či pohovku, místo co nejrychleji vysušte papírovými utěrkami a polijte ho sodovkou, perlivou vodou či minerálkou. Bublinky uvolní barvivo vsáknuté do vláken. Po chvilce místo vysušte a patrné mapy šetrně vyčistěte houbičkou a mýdlovou vodou a pak čistou vodou.

Citron na odstranění skvrn od červeného vína

Na skvrny od červeného vína funguje i čerstvě vymačkaná citronová šťáva, ale v nouzi klidně použijte i kupovaný citronový koncentrát. Potřísněné místo polijte citronovou šťávou, skvrnu pak zakryjte plátkem citronu a nechte alespoň 5 minut působit. Pak přeperte textilii v umyvadle a dejte ji vyprat do pračky.

Bílé víno na skvrny od červeného vína

Skvrnu od červeného vína můžete odstranit i pomocí bílého vína nebo sektu, kterým ji přelijete. Bílé víno totiž obsahuje kyselinu vinnou, díky které červené barvivo povolí. Pak látku jemně promněte v ruce s mýdlovou vodou a vyperte v pračce.

Jak vyčistit již zaschlé skvrny od červeného vína

Namočte látku na pár minut do teplého mléka a pak vyperte. Můžete vyzkoušet i octovou koupel. Dejte 1 šálek octa do 3 litrů vody a oblečení do něj minimálně na 30 minut ponoříte. Pomůže i čpavková voda, kterou připravíte smícháním 200 mililitrů vody a 1 lžíce čpavku. Nejdříve to však vyzkoušejte na nějakém méně viditelném kousku látky, ať nepoškodíte látku. Nakonec oblečení vyperte.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *