Jak vyrobit vánočního skřítka – DIY návod

Vánoční skřítci jsou velmi roztomilí, vousatí trpaslíci v různých podobách, s nosem ve tvaru bambulky a čepicí naraženou až přes oči. Malé vánoční postavičky, které milují děti i dospělí, rozzáří Vánoční svátky. Zkuste si je doma vyrobit i vy.

Odkud se vzali vánoční skřítci

Kouzelní pidimužíci se k nám dostali až ze Švédska, kde rozdávají dárky vánoční skřítci s dlouhým hustým plnovousem a špičatou čepicí. Za krátkou dobu jsou u nás velmi populární, stejně jako čistý, severský či skandinávský styl využívající na Vánoce tlumené barvy a přírodniny, bíle svítící světelné řetězy, lucerničky a svíčky, bílí losi a jeleni. Vánoční skřítci a další vánoční dekorace oživí Vánoce.

Vánoční skřítek

Jak má vypadat vánoční skřítek

Severské vánoční skřítky charakterizuje typická červená, bílá, šedá a někdy i zelená barva. Vaší fantazii se však meze nekladou. Vánočním skřítkům můžete vytvořit i ženské protějšky nebo kupu malých skřítků, kterými můžete ozdobit vánoční stromeček. Vánoční skřítkové mohou mít krátké nožičky i dlouhé nohy a ruce. Nikdy však nezapomeňte na dlouhou čepici s bambulí naraženou přes oči. Můžete je usadit na poličku, parapet okna, komodu či krbovou římsu. Každý skřítek může vypadat trochu jinak, záleží jen na vaší fantazii.

Jak ušít vánočního skřítka

Vánoční skřítek ve skandinávském stylu můžete být ušitý třeba z filcu nebo pytloviny. Skandinávci jsou šetrní a používají často obnovitelné materiály. Nepoužívají dekorace z plastu, ale hlavně ozdoby z papíru a textilní ozdoby, které vypadají nadčasově a mají dlouhou životnost. Využít můžete i ruličky od toaletního papíru. Zkuste si vyrobit látkového skřítka, který bude součástí sváteční atmosféry klidně i několik let.

Co budete potřebovat:

  • Látkový pytlík, který si můžete i ušít nebo staré ponožky vhodné barvy
  • Suchou rýži jako náplň
  • Různé odstřižky látek, pytloviny či filcu
  • Výplň z dutého vlákna nebo jiný vhodný materiál
  • Vatu nebo hotové fousy, které zakoupíte v kreativních potřebách
  • Bavlnky
  • Jehlu a nit
  • Lepicí tavnou pistoli

Postup:

Naplňte látkový pytlík nebo ponožku suchou rýží do tvaru pravidelná koule, vytvořte tělo a zavažte. Zbytek tálky či ponožky odstřihněte. Na nohy a ruce si připravte vždy 2 stejné kousky látky, které sešijete k sobě do tunýlku a sešijete jeden konec. Tunýlek obraťte naruby a naplňte ho dutým vláknem nebo odstřižky látek a pak otvor sešijte. Vyrobte 2 ruce, 2 nohy a nos. Vše pak přišijte k tělu skřítka.

Na horní část těla nalepte vousy a na ně přilepte nebo přišijte nos. Pro trpasličí holčičky vytvořte copánky z několika pramínků bavlnek, zavažte je stužkou a připevněte. Z trojúhelníku látky nebo filcu vytvořte kornout do tvaru čepice a přilepte k hlavě tak, aby se spodní okraj čepice dotýkal nosu. Vánočního skřítka dozdobte dle svojí fantazie knoflíky či opaskem. Můžete přidat i poutko pro zavěšení. Vánoční skřítek se hodí i jako vánoční dekorace na stůl.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *