Jak vyčistit zrcadlo, aby na něm nebyly šmouhy?

Čištění a leštění zrcadel tak, aby zůstala bez nečistot a nežádoucích šmouh, dá někdy pořádně zabrat. Navíc to nepatří k oblíbeným činnostem. Obzvlášť pokud čistíme více než jedno zrcadlo, anebo jde o větší plochy, je třeba si úklid a leštění trochu usnadnit. Podívejte se na rady, které vám značně usnadní práci.

Můžete zkusit vyleštit zrcadlo a mít jej bez šmouh díky nejrůznějším zaručeným babským radám, anebo sáhnout po čisticích prostředcích. Některé prostředky však nejsou na zrcadla vhodné. Máme pro vás několik spolehlivých tipů, jak rychle a skvěle vyčistit zrcadla, aniž byste je při tom nějak poškodili.

Čištění zrcadel na sucho či na mokro

Ošetřování zrcadel čistou vodou je občas sice potřeba, ale pozor na její přílišné množství. Po umytí zrcadlo vždy velmi rychle a důkladně osušte a nezapomeňte především na jeho hrany, aby se vám nedostala do zrcadla ze stran voda a nepoškodila ho. Proto mnoho odborníků doporučuji čištění zrcadel na sucho. K tomu potřebujete pomocníky, které zrcadlo šetrně vyleští. Výborné jsou čisticí vaty na leštění zrcadel, které si poradí s nečistotami snadno a rychle i bez vody.

Pozor na noviny

Pokud leštíte okna novinami, u zrcadel si dejte pozor. Ne každé zrcadlo takovou péči vydrží. Hrany pomačkaného papíru mohou být poměrně ostré a hrozí poškrábání. Dříve se totiž dělaly klasické noviny trochu jiné a používal se měkčí novinový papír. Zrcadla proto ošetřujte pomocí bavlněného hadříku nebo hadříku mikrovlákna. V případě, že musíte použít vodu, vždy rychle a důkladně vysušte hrany zrcadla.

Vyzkoušejte základní suroviny

Pokud máte na zrcadle usazeniny nebo zaschlé kapky vody, výborným pomocníkem je citron, který smícháte s vodou. Díky tomu dojde i k odstranění vodního kamene. Na obzvlášť odolné usazeniny pak použijte vinný ocet. Podobně působí i jedlá soda smíchaná s kapkou vody ve formě pasty. Vždy ale dbejte na to, aby nedošlo ke kontaktu zmíněných prostředků s hranou zrcadla. Kyselé a tím i dost agresivní suroviny by mohly zrcadlo nenávratně poškodit.

Šetrné spreje na sklo na leštění

U chemických prostředků hrozí riziko poškození zrcadla, hlavně při neopatrné manipulaci. Mohou obsahovat sloučeniny na bázi chlóru, který nevratně poškodí zrcadlo. Vybírejte proto čisticí prostředek na skla, který neobsahuje chlór. Jinak hrozí u hran zrcadla zčernání a reakce je nevratná. Vhodné jsou spreje s obsahem alkoholu, se kterými zrcadla vyleštíte snadno a rychle.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *