Jak odstranit skvrny od krve – víme co funguje

Každý z nás čas od času řeší situaci a otázku, jak se zbavit skvrn od krve. I když se krev na většině materiálů drží dost urputně, obejdete se i bez drahých čisticích prostředků.

Jak na zaschlé skvrny od krve? Zabírá studená voda.

Nikdy neperte ušpiněné oblečení od krve v teplé nebo dokonce v horké vodě. Teplá voda totiž krev sráží a ta se pak dostává ještě mnohem hlouběji do vláken. Maximální teplota, na kterou lze skvrny od krve prát, je 40 °C. I tak ale doporučujeme nejprve namočit textil do studené vody. Pokud je skvrna od krve čerstvá, nechte oblečení pár hodin máčet ve studené vodě a pak jej vyperte v mýdlové vodě. Proces urychlíte přidáním klasické jedlé sody nebo octa. Po ručním vyprání v mýdlové vodě můžete dát prádlo do pračky.

Na odolné skvrny od krve zkuste peroxid vodíku

Běžná dezinfekce funguje jen na čerstvé skvrny, které ještě nezaschly. Při čištění peroxidem vodíku buďte opatrní. Může látku vybělit nebo zeslabit a sám o sobě může také způsobovat skvrny. Předem vyzkoušejte peroxid na malém nenápadném místě. Odstraníte jím krvavé skvrny z porézních povrchů, jako je beton. Na citlivější povrchy jej nařeďte s vodou v poměru 1:1. Připravte se na pěnění, které reakce způsobuje. Pěnu můžete nanést na potřísněné místo a setřít hadříkem. Povrch omyjte mýdlovou vodou.

Čím čistit skvrny od krve, které jsou zaschlé

Odstranit z oblečení už zaschlé skvrny od krve je o něco náročnější, ale není to nemožné. Látku opět nejprve namočte do studené vody alespoň na jeden den. Pak místo mechanicky přetřete roztokem boraxu nebo čpavku, který zakoupíte v drogerii. Půl hrnku vody smíchejte se lžící čpavku a roztok nalijte na vzdorující skvrnu. Po jejím zmizení místo opláchněte studenou vodou. Čpavek nepoužívejte na len, hedvábí nebo vlnu.

čištění pračky

Jak vyprat skvrny od krve domácími prostředky

O něco šetrnější a také jednodušší je použití kuchyňské soli. Látku alespoň na hodinu namočte do studené či vlažné vody a pak ji posypte solí. Za další hodinu látku očistěte a vyperte ve studené vodě. Postup můžete opakovat dle potřeby. Jako dobrý pomocník se osvědčila i zubní pasta. Naneste ji na poskvrněné místo od krve a nechte ji zaschnout. Poté místo důkladně vyperte v ruce namydlené mýdlem a opláchněte studenou vodou.

Jak vyprat skvrny od krve s enzymy

Na odolné materiály jako je džínovina lze použít nekořeněné změkčovací prášky na maso. Obsahují enzymy, které rozkládají organický materiál, jako je krev. Tyto enzymy bývají i součástí přípravků do myčky na nádobí. Navlhčete skvrnu a nasypte na něj jednu lžíci přípravku. Každou hodinu vmasírujte přípravek do skvrny a druhý den látku vyperte.

pračka

Krev na matraci, sedačce či koberci

Pokud je skvrna od krve na místě, které nelze namočit, jako je sedačka, křeslo, matrace či koberec, smíchejte vodu se solí do husté pasty. Do skvrny od krve vtírejte pastu houbičkou namočenou ve studené vodě. Krystalky soli vytáhnou krev z vláken. Můžete postup použít i na textil, který lze prát v pračce. Takto můžete odstranit zase skvrny od smůly.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *